| anonim_4396 a întrebat:

Am o gramada de probleme si in fiecare seara inainte de culcare ma gandesc la toate si ma apuca plansul. Nu exista seara in care sa nu plang si zi in care sa nu ma cert cu cineva crying Sa nu ma mai gandesc? Dar nu pot.sad

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu exista "nu pot", exista "nu vreau", sau nu pot sa vreau, sau nu vreau sa pot... Ce carambol ciudat, nu-i asa? Incearca sa iei viata asa cum este. Fiecare dintre noi putem afirma ca avem mai multi dusmani decat prieteni. Prietenii trebuie sa stii sa ti-i alegi, dar si sa-i pastrezi dupa aceea, iar acest lucru necesita si putin efort de la tine. Cu dusmanii lucrurile stau putin altfel: invata ca, de la ei, sa auzi doar ce iti convine. Este un exercitiu de vointa foarte greu, dar care reuseste in cea mai mare parte din cazuri si care te va schimba si pe tine cu siguranta in bine. Daca te coplesesc problemele seara, evita sa te mai gandesti la ele. Incearca sa adormi cu o rugaciune in gand si cu speranta ca peste noapte iti vor veni idei de rezolvare a lor. Noaptea este intotdeauna un sfetnic bun. Pune capul pe perna cu convingerea ca dupa nori intotdeauna apare si cerul senin. Crede-ma, este adevarat. In relatiile cu cei din jurul tau, pot face o constatare, care tine loc si de sfat: intotdeauna actiunea ta induce actiunea interlocutorului tau. Daca tu provocai pana acum o cearta, incearca sa nu o mai faci si vei vedea ca si atitudinea celorlalti se va schimba, chiar vor deveni cu timpul surprinsi de tine in mod placut si vor ajunge sa te si indrageasca. Daca esti provocata la o discutie, incearca de asemenea sa o aduci pe un fagas de conciliere, in modul cel mai diplomatic posibil. Esti o fata inteligenta si vei reusi, sunt convinsa. In general, de cate ori apare o suparare, gandeste-te la ceva frumos. Te vei proteja astfel pe tine insati. Sa ai o seara frumoasa!

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

@ancutssa, te inteleg pentur ca si eu am trecut prin aceste lucruri. Incearca sa nu te mai gandesti, cauta sa ai un hobby, fa-ti de lucru. Asculta muzica optimista, incearca sa te distrezi. Cauta prezenta celor care te fac sa te simti bine in pielea ta si care te ajuta mereu cu sfaturi. Orice ai face incearca sa ai cat mai putin timp liber in care sa te gandesti. Stiu ca e greu dar se poate trece si peste asta. Asculta : http://www.youtube.com/watch?v=6wK44ekonK4, http://www.youtube.com/watch?v=yDcCoHxXevA, http://www.youtube.com/watch?v=pQjQEQd-hVQ&feature=related, http://www.youtube.com/watch?v=J2tMvg2pZxc, http://www.youtube.com/watch?v=yayJiIlVr10&feature=related, http://www.youtube.com/......ttp?/watch http://www.youtube.com/......ttp?/watch http://www.youtube.com/watch?v=7tJe8Oiiz4I.

Sper sa te simti mai bine dupa ce asculti aceste melodii. Ai grija de tine. O sa fie bine.

| Barajag a răspuns:

Si eu patesc la fel, dar nu plang, imi zic ca totul va fi ok, ca trebuie sa-mi inlatur gandurile care tot nu-mi dau pace, fa-ti de lucru, citeste o carte, asculta muzica si astfel vei fi mai linistita, eu cand fac toate acestea nu ma mai gandesc la nimic. Bafta!

| Ancutsa a răspuns:

Prieteni am, nu pot sa zic ca nu. dar ce fel de" prieteni " sunt astea care te vorbesc pe la spate? jumatate prieten jumatate dusman. cam asa e la mine. eu sunt suparata deoarece toate problemele au venit acum peste mine, s-au despartit si parintii mei, m-am certat si cu " prietena mea " cea mai buna chatterbox sanse de impacare nu mai sunt. cu nimeni nu ma pot intelege si uite ca uneori ajung sa ma inteleg mai bine cu un baiat decat cu o fata. Am un mare noroc de TPU :X aici imi gasesc linistea>big grin

| Ancutsa a răspuns:

Da stefan, e frumoasa viata. dar mai apar si problemele la un moment`dat si nu cred ca mai e atat de frumoasa.

| izvordemunte a răspuns:

Si pe mine ma apuca uneori. Dar incep sa muncesc cat mai mult (pentru facultate) si munca ma scoate din starea asta. In plus am un prieten care imi aminteste ca trebuie sa iau lucrurile pe rand, sa ma odihnesc, sa nu ma agit degeaba.
Incearca sa faci in asa fel incat sa iti rezolvi macar o parte din probleme. Cand o sa vezi ca ai trecut peste ele o sa te simti mai bine. Statul degeaba si plansul de mila (cum faceam si eu) nu te ajuta deloc.

| Mihaelutsaa a răspuns:

Asta mi se intampla si mie uneori si nu-mi vine usor, incearca si tu sa te gandesti la lucruri bune, care s-au intamplat in ziua respectiva, la lucruri... pozitive ca sa-i zic asa.
Stiu cum este si te inteleg, eu, uneori ma cert si cu parintii deoarece nu ma inteleg. Dar poate ca asta este si din cauza adolescentei.

| patriciaxd a răspuns:

Am trecut si eu prin asta.
cred ca o sa te ajute daca sortezi problemele tale. incearca sa le pui pe diferite categorii cum ar fi defecte fizice, probleme cu prietenii etc. incearca sa te gandesti care dintre problemele tale le poti rezolva in prezent. si care se vor rezolva in timp.
dupa acea tot ce iti ramane de facut e sa gandesti pozitiv...
iar in legatura cu certurile zilnice incearca sa fii mai calma si lasa de la tine. daca nu merge asta pur si simplu stai singura pana gasesti pe cineva cu care sa te intelegi bine.
daca tot ai probleme trimite-mi un msg si iti dau id meu happy

kisz >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gandi seara la problemele tale...gandeste-te la ceva frumos.Totusi,cand iti amintesti de problemele tale incearca sa te gandesti la urmatorul lucru:"Orice problema are o rezolvare", si poate o sa te simti mai binewinking. Ca sa nu te mai certi cu ceilalti incearca sa fii vesela si nu-i asculta cand vor sa te enervezewinking vorbeste-le cu, calm si o sa fie mult mai binewinking. PS, la mine a fost mult mai bine dupa ce am facut ceea ce ti-am scris si tiewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti singura, toti trecem prin astfel de perioade, sau am trecut; depinde insa cum stii sa faci fata unor astfel de situatii; te poti lasa infranta dar, la fel de bine poti fi o invingatoare...

| Candyman a răspuns:

Prietenii cu adevarat buni se gasesc greu, multi sunt prefacuti, dar asta nu inseamna ca nu exista. Incearca sa nu te mai gandesti la probleme mereu. Ele se vor rezolva in timp sunt sigur. Si eu am avut o perioada in care aveam multe pe cap, dar usor s-au rezolvat majoritatea. Asa va fi si la tine.

| 0va_9916 a răspuns:

Ce sa Zic, incearca sa eviti scandalurile, certurile, vezi'ti de treaba ta, iar seara cand te pui in pat ia un calmant ceva ca sa te poti linisti...

Mergi cu prietenii undeva in oras, la un suc sa mai uiti de probleme. bafta :*