| anonimaalee29 a întrebat:

In ultimul timp sunt foarte sensibila, mai sensibila decat de obicei, ma apuca plansul mereu, sunt stresata cu scoala si mai am si probleme in afara acesteia(gen familie, prieteni), majoritatea persoanelor imi critica alegerile sau rad de mine din motive de nimic. Profesorii ma fac proasta si multe altele, desi invat destul de bine. Deja simt ca cedez, plang in fiecare seara sa ma descarc.Ce pot sa fac? Deja m-am inchis in mine foarte mult si cand cineva incearca sa vb cu mine il ignor sau vorbesc in sila si nu vreau sa fac asta, dar e involuntar.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai inchide in tine. Vorbeste. Ca toate chestiile astea sunt in capul tau. Nu cred ca profesorii te fac proasta. Ai tu niste complexe pe care le amplifici aiurea de cate ori iti arunca cineva o privire.

| gratargratar a răspuns:

O sa vina vacanta si o sa ai timp sa te relaxezi. Plimba-te, iesi prin oras, viziteaza locuri. Cel mai recomandat este insa sa ai un program de rugaciune si sa dai si pe la Biserica.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Buna. Am trecut si eu prin ce povestesti tu, si a fost o perioada destul de lunga. Pot sa-ti spun ce am facut eu, si apoi tu decizi daca faci la fel sau nu.
In primul rand am decis sa scriu. Scriam tot ce nu puteam sa vorbesc cu parintii sau prietenii, si in felul asta imi descarcam sufletul.
Plangeam, si imi facea bine, parca faceam loc pentru zambete.
M-am departat de toti "prietenii", care daca imi erau prieteni ma sustineau, si ieseam singura, ma plimbam, beam o cafea pe terasa, vedeam lucruri frumoase si persoane la fel.
Am inceput sa cunosc persoane noi, pe retele de socializare, si cumva prindeam mai multa incredere in mine. (aici depinde de ce varsta ai)
Incearca sa faci ceva nou, ceva ce iti place. Ceva ce sa te bucure.
Mult succes.

| Cristiiiish a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta si sincer stiu ca nu-i deloc usor! Eu te sfatuiesc sa iei o pauza de la tot: petrece cateva momente singura in care sa iti faci ordine in lucruri si sa iti stabilesti ceea ce vrei cu adevarat de la tine. Nu-i lua in seama pe ceilalti, cel mai bine e sa ai incredere in fortele tale si sa crezi in tine in general. Incearca sa te indepartezi putin de toate persoanele care nu iti sunt alaturi, macar pentru moment si incearca sa te imprietenesti cu persoane noi. Fa ceea ce iti place : de exemplu pogi citi, juca ceva amuzant, uita-te la filme sau incepe un serial.
Poti incepe sa scrii intr-un jurnal tot ce simti acum, o sa te simti mai bine daca te exprimi cumva.