| Dydynutza18 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au zebre australiene, sau cei care stiu informatii despre ele. Am 2 zebrute si femela a depus oua. Problema este ca sparge ouale si manaca puii. As dori daca stie cineva sa imi spuna de ce. Am cautat informatii pe net dar nu am gasit.

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Buna ziua!
Am si eu zebre australiene si se intampla la fel!
O data ce asa s-a invatat sa le sparga nu mai exista nicio sansa de a avea puii! Imi pare foarte rau... asa se intampla! Femela nu are instinctul matern format asa ca singurul lucru pe care il poate face, indrumata de instinct este mancarea oualor. Cintezele mele uneori au clocit ouale, dar tot fara rezultat. Si apoi s-au plictisit sa tot ingrijeasca ouale si le-au mancat. Femela mea de cinteza este infertila. Asa ca nu voi avea niciodata pui, desi mi-as dori!
Poate ca asa se intampla si la tine.
Deci a devenit un obicei pentru cinteza asa ca nu vei mai putea avea pui. Dar dupa ce sparge ouale, sunt puii formati in ou sau doar galbenusul si albusul?
Sper ca te-am ajutat!
P.S. :Am 50 de animale, deci au experienta!

| Dydynutza18 explică (pentru SteelShadow):

Puiul era deja format. si au clocit ouale cu mare grija, pana cand... v'am explicat mai sus au spart oula si au mancat puii de vii. i'am surprins de la distanta nedandu'mi seama ce e acolo.

| SteelShadow a răspuns (pentru Dydynutza18):

Daca puii sunt deja formati si daca as fi in locul tau as lua puiul inainte de al manca si l-as creste chiar eu. Cred ca e posibil. Daca vrei sa iti dau mai multe informatii poti sa imi dai un mesaj pe cont!

| SteelShadow a răspuns (pentru Dydynutza18):

Scuze ca nu ti-am raspuns la mesaj!
Am scris un raspuns cu tot ce trebuia sa stii si cum sa cresti puii de cinteza, dar dupa ce am scris timp de o ora, can sa-l trimit mi-a zis ca am statut prea mic ca sa il pot trimite!
Si m-a scos din minti!
Lasa un id de email ca pe site-ul asta nu se poate vorbi!
Id-ul meu de email este : iga_ninjato@yahoo.com

5 răspunsuri:
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Iti recomand sa pui femela in alt vas/acvariu cu apa, iar puii sa ii ti singuri si dupa ce vor iesi din icre pentru ca exista riscul ca femela sa ii manance, confundandui cu mancarea happy! Bafta!

| Dydynutza18 explică (pentru B3HappyN0Worry):

Lary zebrele australiene nu sunt pestisori sunt pasari precum papagalii. Iti multumesc oricum pentru efortul tau :*!