| alexa17 a întrebat:

Am o mare dilema... poti sa faci cununia religioasa inaintea cununiei civile?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, este interzis prin lege. Preotul nu va va cununa pana nu ii aratati certificatul de casatorie. Puteti face doar logodna la biserica fara a fi cununati civil.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoric nu, preotul va refuza sa te cunune fara prezentarea certificatului de casatorie. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu categoric nu. Legea nu permite acest lucru.doar daca vrei sa faci o logodna. atunci slujba se face pina la verighete...[adica o slujba mai scurta. conform ritualului ortodox]

| Lora a răspuns:

Nu e posibil! Preotul nu te cununa fara certificat de casatorie

| danielagoldica a răspuns:

Vorbesti cu un popa, ii dai spaga si poti face tot ce iti trece prin cap!

| cryna a răspuns:

Din cate stiu eu nu

| acdcfan a răspuns:

Nu

| zuzukaeu a răspuns:

Preotul nu are voie legal sa faca cununia religioasa fara ca sa faci dovada cununiei civile cu un certificat de casatorie.

| lawrent a răspuns:

Din cate stiu eu, in Romania parca nu. La biserica preotul iti cere actele de la starea civila cum ca esti casatorit prin lege si apoi te cununa in fata Lui Dumnezeu.

| Denisa444 a răspuns:

De ce? vrei?

| ella_5669 a răspuns:

Presupun ca e mai bine sa faci cununia religioasa inainte... Dar nu stiu mai intreaba si tu... Scz asta am putut sa-ti zic Succes

| vera_8045 a răspuns:

Buna
nu se poate pentru ca preotul iti va cere certificatul de casatorie