| xFaith a întrebat:

Am o mare problema.
O amica de`a mea vrea sa`si ia viata. din cauza ca are probleme cu parintii si cu un anume baiat.
Va implorr. ajutatim`a va rog sa o conving sa nu o faca. ea pur si simplu nu vrea sa asculte.
Va rog din suflet.

Răspuns Câştigător
| StreetDancer a răspuns:

Buna!

Sa sti ca toti avem un moment de slabiciune in viata. La unii se manifesta prin faptul ca se inchid in ei, altii plang sau altii sunt ca prietena ta.

Eu cred ca cel mai important pentru ea acum este sa simta ca are pe cineva langa ea, adica tu. Si nu trebuie sa o faci cu gandul : fac asta doar ca sa nu se sinucida, pentru ca asa cum au zis si ceilalati utilizatori, probabil nu o va face. Oricum, stai cu ea si incearca sa o faci sa se simta mai bine doar pentru simplu fapt ca iti este prietena si gandeste-te ca asta fac prietenii. Mereu la bine si la greu.

Vorbeste cu ea despre problemele pe care le are, mai scoate-o la o plimbare, faceti poze amuzante, lucrurile care va fac placere atat ei cat si tie.
Daca nici dupa aceste lucruri nu se va simti mai bine si in continuare va zice ca doreste sa isi ia viata, du-te cu ea la spital ca vizitator in locul unde sunt internati cei cu dializa sau cancer. O sa vada ce n-ar face persoanele acelea sa traiasca, sa fie sanatoase. Ar da orice. Iar ea, care este sanatoasa si are toata viata inainte, vrea sa renunte.

Toti avem momente de slabiciune in viata, cand simtim ca nu mai putem. Important este sa stim cum sa depasim situatiile si sa avem persoane care sa fie alaturi de noi.

Sper sa reusesti sa o faci sa isi revina. Mult succes!

p.s. un citat care imi place enorm de mult '' impreuna la bine si la greu, tot timpul ''. Incearca sa o ajuti!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu n-o lasi sa moara si ea nu te lasa sa traiesti.Anunta-i urgent pe parintii ei, nu te juca.

| ELLSSA a răspuns:

Nu o pot intelege!
Viata este data sa o traiesti, nu sa o poti lua pentru "un fleac".
Pana la urma aceasta este o lupta si un chin.
Sa invete sa lupte pentru/cu ea.
Viata trebuie vazuta de aceasta si din alt unghi.Nu o lasa si sa ii fii alaturi in orice.

| katy a răspuns:

Vorbeste cu parintii.informeaza-i de prostia pe care vrea sa o faca si ia-o cu tine la un psiholog sa stea de vorba cu ea

| Bunny a răspuns:

De cate ori am trecut toti(sau macar majoritatea) prin asta, am fi fost morti toti.Na fiecare are probleme si simte ca numai poate si vrea sa cedeze.Stai linistita ca de la a zice pana la a face e distanta mare.Nu o sa fie in stare.Nu are nici probleme care nu au rezolvare si oricat de hotarata ar fi nu cred ca va gasi curajul necesar.Nu e ca si cum ai o a doua sansa si ea stie bine asta.Tu incearca sa ii fii o prietena buna, sa fii alaturi de ea, sa o sustii, sa ii spui ca va creste si va trece peste.Cu un anume baiat, sunt atatia baieti pe lume si nu merita nici o persoana un asa sacrificiu.Ea nu poate sa zica ca iubeste. Poate a facut o obsesie.Dar va trece peste si va gasi alt baiat, iar va suferi si iar va gasi alt baiat, pana cand il va gasi pe cel ales.Asta are rezolvare.Si cu parintii ei, e de ajuns sa vorbeasca cu ei si sa ii zica ce o deranjeaza.Chiar daca nu vor intelege, ea va creste si isi va putea lua viata in propriile maini.Nu merita sa moara pentru nimic.Tu sustine'o si incearca sa'i ridici moralul.Nu te ingrijora ca va face pasul, doar nu ii arata asta. Succes si spune'i sa fie mai increzatoare in viitor.

| Borgir a răspuns:

Am trecut si eu pritr-o asa experienta cu un amic.Normal a plecat de la o femeie.Omul si-a taiat venele de mai multe ori.Cred ca avea nevoie de atentie ca sa fiu sincer.
Oricum prietena ta a ajuns aici pentru ca nu poate accepta anumite lucruri(are un conflict de idei la nivel inconstient) si cu siguranta are nevoie si de afectiune.Eu as spune sa incerci sa ai spui cat de importanta este ea pentru tine si ca ai nevoie de ea si usor usor vorbind cu ea sa incerci sa ai inlaturiri conflictul intre idei.
AR fi bine sa gasesti pe cineva care se pricepe caci o idee din inconstient trebuie adusa in plan constient pentru a putea fi inlaturata.Eu am facut asta cu amicul meu si a trecut peste.
Sper ca am fost de ajutor.
Iti doresc mult noroc tie si amicei tale.

| Sonia a răspuns:

Cunosc situatia amicei tale.am incercat si eu sa fac asta.Am incercat de mai multe ori din cauza tatalui meu dar eu doar m-am ales cu niste zgarieturi urate.In clipele acelea nu ascultam de nimeni-asa ca sa te astepti sa nu te asculte incontinuarare.
. Sfatul meu sa nu ii anunta pe parintii fiindca no o sa faca nimic, mai ales daca zici ca are probleme cu ei.
Tu incearca sa ii fi mai mereu alaturi, sa ii zici arugumente pro si contra, sa ii arati cata lume tine la ea(eventual un baiat mai dragutel ca sa ii alinte dorul de celalat.Incearca sa fi mai mereu pe langa ea. Poate multa lume crede ca este doar un moft si ca nu o sa o faca, sau ca sunt nebuni cei care incearca. Dar nu este asa nu sunt nebuni deloc, sunt doar momente de slabiciune cum toti avem si un caracter mai slab este doborat.O sa ii treaca poate intr-o zi poate intr-o luna, poate o tine doua(pe mine m-a tinut 3 pana dupa ce am facut prostia am incercat sa o repet si mi-am dat seama ca ''cineva acolo sus ma iubeste'' si nu trebuie sa ma omor pentru un prost si pentru tatal meu idiot.
Succes... sper ca te-a ajutat raspunsul meu.

| lisa_6550 a răspuns:

ar trebui sa fii alaturi de ea sau si mai bine sa mearga la un psiholog
totusi nu stiu daca in privinta parintilor sunt de acord sa ii informezi poate ca daca iai informa acea prietena sar supara pe tine si mai mult asta ar raci mai mult relatia dintre ei. prietena ta trebuie sa constientizeze faptul ca viata trebuie traita deoarece e numai una si aceea e prea scurta

| Sellak a răspuns:

Iti zic eu sigur ca nu o sa isi ia viata, parerea mea este ca vrea sa ii atraga atentia acelui baiat.Cunosc si eu persoane de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cinei prost sa moara.cum poti sa pazesti pe cineva care are asemenea ganduri? isi poate tine respiratia pana moare.ce poti tu sa faci?

| eurobert a răspuns:

Stai mult langa ea si fa-o sa uite si sa treaca peste

| cristmarr a răspuns:

Sinuciderea este un pacat grav, strigator la cer fiindca cei care au recurs la acest gest s-au lepadat de credinta si de nadejdea in Dumnezeu, iar necredinta si deznadejdea sunt pacate inpotriva Duhului Sfint, despre care Sfinta Scriptura spune ca nu se vor ierta nici in viacul acesta nici cel ce va sa fie{Matei 12:13}. Cel ce se sinucide pacatuieste inpotriva propriului trup,punind capat vbieti sale pamintesti,asupra careia nu are nici un drept,deoarece viata nea dato Dumnezeu si tot El hotaraste sfirsitul iei.,Ce necz mare, ce suferinta grea sa avem oameni buni, sa faci asemenea gest, si sa arzi in focul cel de veci.