| Linda a întrebat:

Am o nedumerire legata de barbati: De ce ii acapareaza foate tare munca si relatiile cu cei apropiati sunt lasate pe locuri codase? Ce poate schimba acest fapt?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Nici mie nu-mi place sa rememorez actiunile de peste zi. Avem profesii diferite si uneori am discuta inutil aceste probleme. Dar eu ador sa fac planuri si astfel discutam ore despre planuri care poate niciodata nu vor fi puse in practica dar e bine sa visezi. Eu zic sa cauti un subiect de discutie pentru care el face pasiune si asa il vei atrage. Nu-i mai cere sa povesteasca ce nu-i place - se va enerva si mai mult. Va doresc succes si intelepciunea de a gasi o cale de rezolvare!

26 răspunsuri:
| Linda explică:

@leondark: de ce simte dator sa asigure doar bunastarea materiala si nu si bunastarea emotionala? e ca si cum sotul are fi un regele foarte bun al unei tari dar pe care nu-l vezi niciodata. Nu, multumesc. Daca sta o ora pe zi si povesteste cu mine imi vine sa-l ajut altfel ma simt un obiect decorativ de bifat ca exista.
@remaus - asta e ideea, ca exista diferenta intre o casa ca si constructie si un cuib, camin care inseamna energie investita in relatii nu doar in materiale de constructii.

| Linda explică:

Liliana, Leonard K: partea materiala nu e o problema (Har Domnului). Ar putea lucra cu 10% mai putin, ar castiga cu 3 % mai putin si ar fi bine din perspectiva mea.
Chiar daca ar lucra pana la 10 seara si mi-ar povesti dupa aceea in 40-50 minute cum a fost, la ce s-a gandit, ce-l framanta, ar fi ok. Dar spune ca nu vrea sa rememoreze ziua ca e greu. Vorbim cel putin o data pe saptamana cum stau lucrurile cu viata lui dar mie mi se pare prea rar.

| Linda explică:

Jupiter- asta e intrebarea: cum se poate ajunge la schimbarea atitudinii unui om munca-aholic?

| Linda explică:

Leondardk - ai dreptate. Ii place sa discute despre planuri. Comunicand aici, imi dau seama ca problema e ca mi-ar place sa discutam si sa ma sustina si pe mine in scopurile care le am si pentru asta nu are putere. Multumesc mult tuturor si mai ales lui Leondard pentru sprijinul dat.

| Linda explică:

Bro - oare nu de la orele suplimentare ai ramas fara prientena?
Jupiter - am ramas tot acolo: cum poate fi ajutat sa vrea sa nu mai stea f mult la slujba?

| Linda explică:

Furni ai dreptate. Multi oameni prefera timpul de munca deoarece spatiul de acasa li se pare (mai) neconfortabil. Chiar in aceasta idee era intrebarea initiata de mine: Ce face ca timpul de acasa sa nu fie confortabil, preferat si cum se poate schimba asta.
Legat de Bro poate sa vina el cu reacatie sa vedem.

| remus a răspuns:

Barbatii, cei responsabili este normal sa se comporte asa pentru a asigura bunastarea familiei, cuibuilui, este o vorba in ardeal, cauta sa-ti faci casa ca un cuib ca sa-ti fie drag sa tragi acasa.

| remus a răspuns:

Nu am specificat doar... bunastarea materiala, toate problemele in cuplu apar de la ea, parerea mea, pentru. Linda.

| Cryssy a răspuns:

Nu sunt toti la fel. Sunt si barbati care pun relatia cu persoana iubita oe primul plan.winking

| Jupiter a răspuns:

Ce poate schimba acest fapt? O schimbare de atitudine.

| Jupiter a răspuns:

Cum se poate ajunge la schimbarea atitudinii? Prin vointa. Incearca sa-l convingi sa vrea.

| Jupiter a răspuns:

Convinge-l prezentandu-i avantajele schimbarii atitudinii.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Ptr ca in mod normal un barbat se simte responsabil pentru bunastarea familiei. El trebuie sa asigure in primul rand ceeace este necesar familiei. Daca-l consideri un barbat normal si il iubesti, ajuta-l sa se achite de "sarcina" asta si veti avea mai mult timp pentru voi. Ma refer doar la barbatii cu adevarat responsabili.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu cred ca si de tine depinde trezirea simturilor lui. Poate este obosit cateodata, poate suparat dar toate trec. Tu - tu crezi ca ai facut totul ca sa-i mentii atentia asupra ta treaza? Nu indraznesc sa judec - incerc doar, colaborand cu tine si bazandu-ma pe experienta mea, sa gasim o solutie problemei tale. Categoric nu poti fi un obiect de decor! Dar mai intai de dorinta este vointa de a face ceva ca asta sa nu se intample.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

S-a luat cineva de bro? thinking

aveti grija! x-) rolling on the floor

| liliana83 a răspuns:

Pai pe criza asta mai ales. cum sa nu se gandeasca mai mult la serviciu! +sau- normal, nu crezi? chiar daca ar trebui sa fie egal.se poate schimba dar inca putina rabdare.

| IuliaWosster a răspuns:

Eu as zice ca aproape toti barbati sunt la fel exista barbati care pun cariera pe primulsi relatie pe al 2 loc .si barbati care pun iubita si relatie pe primul loc si cariera si munca pe al2 loc.Barbati se simt responsabil si vor sa fie vazuti ca niste sefi in familie de acea au iei responsabilitatiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa-l intrebi pe Bro.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunu, nu-i al meu. Il disputa bebelusele pe site. Dar el chiar stie raspunsul. Voiam sa fiu si eu folositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai munca si gagica sint doua lucruri total diferite, dar la fel de importante. Asa ca le tratez cu aceeasi atentie. La servici, daca fac ceva ce-mi place si mai sint si apreciat, ma implic total, dar total, fac si ore suplimentare, numai sa fie totul perfect. Dupa asta, cu prietena lucrurile stau la fel, nu o neglijez absolut deloc... desigur ca asta implica sa ai si prietena, iar eu acum m-am trezit brusc singur cuchee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai generalizezi si asta-i pagubos. Nu toti fac asa, chiar daca pe tine te consoleaza sa crezi asa. Apoi cei pe care-i cunosc si se refugiaza-n munca nu fac altceva decat sa evadeze dintr-un spatiu care nu le este confortabil. In speta familia. Te-ai gandit la asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca relatia voastra scartaie, acolo trebuie lucrat. Eu n-am de unde sa stiu ce nu va merge? Pot presupune, dar e periculos. Incearca sa fii mai atractiva, sa comunici mai mult si sa afli ce-l deranjeaza. N-am alta idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linda, nop, de la orele suplimentare niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt raspunzatori de bunastarea familiei... fac si ei tot ceea ce pot!

| vilmaristul a răspuns:

Incearca sa te intereseze ce face, sa vada ca te preocupa, si discutand cu el poate iti va da atentie;
te vede preocupata de problememle lui, si va veni acasa pentru o discutie pentru o idee
si,, cu rabdarea se trece marea"

| camik a răspuns:

Nu doar barbatii se poarta asa si femeile carieriste fac la fel...de cele mai multe ori nu e lipsa de interes ci doar lipsa de energie si uneori ideea ca cei din jur vor fi mereu pe aproape si ai timp sa te ocupi si de ei.