| anonim_4396 a întrebat:

Eu vorbesc cu foate multi amici pe messenger, si toti se plang ca nu au bani.
Chiar asa de rau a ajuns Romania, pentru tineret?
Chiar nu mai sunt locuri de munca pentru tineri?
Sau daca au terminat un liceu ori o facultate, vor un post de director?
Nu pot sa imi explic cum poate fi asa greu.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Criticule hai sa-ti explic eu un punct al problemei.
S-au infiintat f multe facultati particulare, care cica acum sunt si acreditate. Deci in Romania, cine face la privat, iese cu diploma. Astfel, adunand licentiatii de la privat + stat ies mult mai multi decat locurile de munca. Si mai e o buba. Ca cei care ies(im) ca ma includ si eu, sunt(em) slab pregatiti. Mai ales cei de la privat, o fac pentru. hartie. Si dupa auzi plangeri : '' aoleo cum se poate sunt economist si n-am loc''. Pai bine ma, ai facut la privat, ai completat la examene cateva grile pe acolo si acum ai fite de intelectual?
Nici la stat nu sta altfel. Si aici la majoritatea facultatilor sunt examene luate pe bani, pile si asa mai departe.
Concluzia? Daca nu ai ***, ramai si cu 3 facultati pe afara!

13 răspunsuri:
| hashe86 a răspuns:

E greu!
e foarte greu sa fii tanar in zilele noastre in romania.
daca nu ar fi saracii parintii nostri garboviti de deja multe pre multi ani de munca sa ne ajute nu stiu ce am face. chiar si cazul acesta e unul norocos. altii tineri nu au niciun sprijin si atunci... emigreaza.
se gasesc si joburi pentru tineri, insa mult prea putine si aici ma refer la cele exclusiv pentru proaspat absolventi sau studenti, unde nu ti se cere experienta. insa majoritatea anagajatorilor iti cer experienta, iar pentru un biet absolvent care in facultate nu si a permis sa munceasca pentru ca sa se axeze pe studii e o piatra de moara mult prea mare. e paradoxul pe care il traiesc multi tineri in ziua de azi si peste care inca nu putem trece.
acesta e un aspect
cel prezentat de flav e altul.
oricum ai lua o, nu e o virtute sa fi tanar in romania anilor 2000.sad

| JackieSue a răspuns:

Nu mai angajeaza lumea doritori pentru ca nu mai au cu ce sa-i plateasca... e criza! Si oricum sunt tineri, adica fara experienta deci firmele vor sa pastreze oameni cat mai experimentati ca sa fie sigure ca nu dau un ban degeaba.

:-

| magda_1944 a răspuns:

Aproape tot ce era de spus s-a spus, cine doreste sa munceasca pana la urma tot gaseste ceva dar sigur problema cu banii astazi este mai delicata, ce putem spune :bafta tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt tineri si tineri, unii vor sa stea cu burta la soare si sa le cada din cer bani...altii sunt mai pretentiosi si pe criza asta posturi/salarii bune nu prea sunt.
Din pacate dupa ce termini o facultate, rareori te poti angaja in domeniu pe un post bun, trebuie sa incepi de la zero. Angajatorii vor experienta si in fac. nu prea capeti, nu se face practica si una e ce inveti in scoala alta e ce gasesti in realitate.
Si mai sunt cei care cheltuie prea mult si raman fara bani => si se plang happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e @gabytzza, ai atins un punct forte!"Trebuie sa incepi de la zero"... ceea ce putini tineri fac asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intradevar, flav a spus foarte bine ceea ce a spus.la ora actuala, din facultatile din romania, 75% sunt ''tampiti'' cu pretentia de intelectuali. o facultate cu adevarat se facea pe vremea lui ceausescu.acum...,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inaintea banilor tineretul nostru nu-i obisnuit cu idea ca el trebuiesa faca ceva nu sa vegeteze.De acea in momentul cind i se ia un interviu primul lucru care intreaba e; Eu cit cistig? Mi-ar face mare placere cineva care prima data ar intreba; Care sint sarcinele mele, caci sint nerabdator. Dar se pare ca mai avem de asteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai aveam de completat ca, daca am beneficiat de studii superioare, trebuie sa si demonstram lucrul asta nu sa mergem pe vechea si cea mai timpita idee ca daca avem carte avem parte, deci nu mai trebuia sa faci nimic decit sa-ti arati diploma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar nu mai sunt locuri de munca, nici macar pentru tineret! De asta au grija prea bunii alesi ai neamului - guvernul Romaniei indiferent de culoarea pe care o au membrii. Asa stiu ei sa sprijine economia tarii: taxe si impozite tot mai mari, contributii la bugetul de stat inutile si pentru angajat si pentru angajator- insa pentru ei da foarte utile (fezi cazul Ritzi, Nastase, Nemirschi, etc.). iar acum in plina criza imprumuta bani de la UE care nu se regasesc decat in pomparile bnr catre bancile private nicidecum in sprijinirea economiei (firme mici, mijlocii) si asta nu e tot, din pacate. si criticul are dreptate insa adevarata cauza este saracia societatilor comerciale provocata de stat. intrebarea ta poate fi supusa unei dezbateri si vei fi surprins cate poti afla... si apropos de ce spunea eu_o_mare_enigma... va doresc multe succesuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca in ziua de azi o parte din tineri nu vor sa aiba o munca grea vor una usoara si care aduce multi bani dar asta nu se poate.Eu muncesc de la 5:30 pana la 19 ca sa am ceea ce vreau. a trebuit sa plec de la 17 ani in Italia ca in tara noastra se gaseste greu de munca.Am 4 ani de cand sunt plecata nu imi lipseste nimic acolo dar as da orice ca sa nu mai plec din tara mea. Daca as putea si mi-as gasi un loc de munca in Romania as ramane definitiv aici dar e cam greu. Diana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi nu-si gasesc job pentru ca e criza

| plangacioasa a răspuns:

Eu stau in galati.Am terminat liceul anul trecut si nici in prezent nu am gasit un loc de munca stabil...pe unde m-am angajat ba au dat faliment ba ca nu mai aveau cu ce sa ma plateasca...si cunosc si multe fete cu facultate care nu isi gasesc de munca... cele mai multe salarii sunt maxim 6 milioane... ff rar gasesti cu 7... dar sa zicem ca nu e asta e problema...problema este ca dau fff multi afara in loc sa angajeze...

| rodyca a răspuns:

Si baiatul meu doreste un job pentru vara dar....cat a incercat nu a gasit...