| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire legata de alimentatie.
Din cate stiu, necesarul zilnic pentru barbati este de 2500 pana la 3000. Ideea e urmatoarea, aceasta marja este calculata in calorii (cal) sau kilocalorii (kcal)? Intreb pentru ca pe un produs scrie ca are 250 kcal, daca o sa transformam din kcal in calorii o sa ne dea mult un rezultat mult mai mare. Asta inseamna ca un simplu aliment poate avea atatea calorii? Probabil al intrece chiar si minimul de calorii zilnic.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1 calorie alimentara inseamna de obicei 1 kcal. 3 kcal inseamna mai putin de 0, 75 grame de zahar.

| Radu_8119 a răspuns (pentru doctorandus):

Aceasta este extrasa de pe alt site, dand o cautare pe google, peste tot e la fel, "o kilocalorie este unitatea de masura pentru energia termica si este egala cu 1000 de calorii"

| doctorandus a răspuns (pentru Radu_8119):

Bun, si? Necesarul unui barbat matur ar fi de 2500-3000 kcal/zi.

| Borcanelul a răspuns:

E acelasi lucru (cal) cu (kcal). Daca scrie pe un produs 400kcal atunci inseamna ca are 400 calorii. Si nu are logica ca un aliment sa aiba mai multe calorii decat necesarul zilnic.