| justforyou a întrebat:

Am o problema cu prietenul meu.Eu sunt mai fricoasa de felul meu, sunt mai sensibila si mi-e frica sa nu il pierd pentru ca imi place sa vb cat mai mult cu el si poate cateodata fara sa imi dau seama, atunci cand vad ca nu imi rasp la tel sau la mesaj ma supar si il supar si pe el si poate il influentez gresit intr-o anumita masura facand ca temerile mele sa devina adevarate. Mi-a spus si el ca vorbim mult prea des si asta cam asa e, iar el nu poate raspunde chiar tot timpul pentru ca acum este plecat din oras, sta la ai lui pana cand va putea sa vina in orasu meu pentru ca deocamdata nu poate din cauza zapezii.Eu sincer nu prea stiu ce sa fac sa il apropii acum. Mi-a spus ca il sufoc. M-am simtit prost.Stiu ca ma iubeste dar il supar des.si atunci el nu imi mai vorbeste la fel.Si pe mine...pe mine ma doare orice gest, orice vorba. pun totul la suflet si iubesc din tot sufletul. M-am saturat sincer.as vrea sa nu mai fiu asa. dar nu pot.asa a fost natura mea dintotdeauna. V-as ruga daca puteti sa imi dati un sfat pentru ca nu stiu ce sa ii fac sau ce sa ii zic sa fie bine.Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, draga sincer si eu sunt ca tine, sunt sensibila si pun repede la sufletsad...si pe mine ma doare orice gest sau vorba urata din partea baiatului iubit, te inteleg ca il iubesti, dar incearca sa gandesti pozitiv, sa ii acorzi putina libertate daca iti cere, sa ai mai multa incredere in el si asa totul va merge bine, dar nu trebuie sa fi pesimista si sa traiesti mereu cu teama ca il vei pierde, daca te iubeste si el, atunci nu te va lasa in plus el ar trebui sa te inteleaga ca il iubesti si e oarecum normal sa vb cat mai des cu el, oricine vrea sa vb cat mai mult cu persoana iubita, el nu se comporta tocmai frumos ca iti zice ca il sufoci si daca ar fi asa, tot nu ar trebui sa iti spuna, si eu m-as simti prost in aceasta situatie, bine, inteleg ca nu trebuie sa il stresezi cu 100 de sms-uri la ora si sa il suni din minut in minut, dar ar trebui sa ii faca placere sa vb cu iubita lui, uite eu de exemplu il sun pe prietenul meu in aceeasi masura in care ma suna si el, adica lasa-l sa te caute si el nu doar tu, daca te iubeste te va suna si el si iti va trimite sms-uri.

| psihox a răspuns:

Tu vrei sa vorbesti numai la mobil sau telefon fix? N-ai alte modalitati? Cum isi petrec parintii tai viata/vietile lor? Stau lipiti tot timpul unul de altul? Asa-i vezi?

| cosima11 a răspuns:

Si eu is la fel de sufletista si ma doare orice gest gresit.adica` ma durea.ca am avut parte de un prieten din alt oras.pff. si din cauza lui am ajuns raustraight face ca am devenit si mai sensibila. si eu imi doream sa il aud si sa vb des, il adoram...era totul pentru mine.si asta l-a determinat sa fie mai indiferent. mai altfelsigh lasa`l putin mai lejer si incearca sa fi si tu mai indiferenta[desi e fff greu] spune el ca il sufoci, insa daca nu te`ar avea alaturi de el i`ar fi greu.pentru ca el nu constientizeaza cat de mult inseamna pentru tine, si cat de frumos si sincer il iubesti. acum eu m`am desp de acel tip, si a trecut deja un an.si inca se roaga de mine sa ne impacam [nu vreau sa ma laud]. incearca sa fi putin mai indiferenta si is cnvinsa ca o sa tina. o sa simta ca il neglijezi sau ca nu ii mai acorzi toata atentia de care are parte zilnic. bafta sa ai si incearca sa nu mai fi asa sufletista ca numa de suferit o sa ai. trec prin asta in fiecare zi straight face

| mdaaa a răspuns:

Ai grija pentru ca insistenta ta o sa il indeparteze, baietii nu suporta afectiunea in exces, incearca sa fii mai degajata un pic daca nu vrei sa il pierzi, lasa-l si pe el sa mai faca primul pas, sa te sune, sa iti trimita mesaje, o sa vezi ca atunci o sa incepi sa te vindeci incetul cu incetulhappyBafta.

| justforyou explică:

Monik, tu zici bine ce zici acolo.Mentionez totusi ca in perioada cea mai apropiata a fost pelkat la ai lui din oras. Evident, fiind la tara ...nu prea sta intr-un loc.Sunt multe de facut.Intr-o seara s-a simtit totusi vinovat ca mi-a zis ca sunt sufokanta si etc si mi-a spus sa il iert pentru ca in momentu cand e departe devine agitat si nervos pentru ca nici nu avea cum sa fie langa mine din cauza vremii.Am inteles si asta. dar el peste cateva zile pleaca in Italia si vreau sa il apropii de mine in zilele astea.Azi a venit de la ai lui.ne-am uitat la filme.ne-am simtit bine totul a fost ok dar simt eu ca ar trebui sa remediez un pic problema.

| justforyou explică:

Am mentionat si mai jos...in situatia in care el este plecat din tara este singura modalitate de a comunika.