| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problema.Desi am luat toate posibilitatile in calcul as vrea totusi sa aud si cateva pareri in plus.
Am sau sa zic aveam o relatie de 4 ani cu un tip.Momentan sunt certata cu el.
Pe parcursul relatiei el m-a inselat,l-am iertat am zis ca e barbat si ca e o greseala.Dar dupa ce ca am aflat ca ma insela cand i-am zis imi zicea ca e adevarat iar dupa un minut imi zicea ca,cand mi-a zis asa ceva? Sa numai zic ca am fost umilita cu vorbe usturatoare din partea prietenilor lui cat si ai acelei depravate. Apoi numai prin cluburi,nu imi spunea, trebuia sa aflu de la altii sau sa fac legaturi de una singura si sa ii spun.ma mintea de cate ori avea ocazia,si daca ii ziceam lucrurile astea imi zicea ca sunt nebuna sau nesimtita.El stia sa se duca numai in cluburi de striptis,nu stiu daca m-a scos vreodata la o cofetarie, sai sa imi ia vreodata vreo floare cum fac alti baieti.In ultima vremea chiar ma ruga sa ma duc cu el in asemenea localuri.Nu erau genul meu.Eu sunt o fata mai simpla,dar totusi m-am dus intr-o seara ca am zis sa nu il supar, si incepuse sa strige la dansatoare sa vorbeasca cu ele le facea semne.In fine,dupa care vara trecuta invatam pentru bac,el intre timp isi dadea intalniri cu una langa barul de la cativa metrii distanta de casa mea.M-am certat rau cu el, de fiecare data incercam sa ii explic ca nu e bine ce face.De data asta m-am certat cu el pentru ca se lauda ca se ducea pe nu stiu unde sa se intalneasca si el si varul lui,dupa varul si iubita lui i-au spus niste minciuni prietenului meu i-am explicat ca nu e adevarat el a inceput sa ma faca nesimtita ca nu am tupeu sa recunos a inceput sa tipe, i-am inchis telefonul.Numai puteam asculta nimic si i-am trimis mesaje incercand sa ii spun ca nu e bine ce face si ca daca are incredere in ei sa ramana cu ei, apoi mi-a zis ca nu e adevarat ca pe mine m-a crezut.Eu l-am iertat de atatea ori si parca de data asta numai pot nu ca nu vreau dar numai pot,am obosit simt uneori ca ma sufoc cand ma gandesc la el la tot,m-am saturat de minciuni si inselaciuni,acum imi zice ca ii pare rau si ca se va schimba, dar mi-a zis lucrul asta cred de vreo 20 de ori si eu numai am incredere in el deloc.Stiu ca in adancul sufletului e un baiat bun dr a ajuns intr-un final sa imi fie frica de baieti nici macar numai stiu ce simt nu pot sa deslusesc deloc ce trebuie sa fac ce e bine, m-am saturat sa tot sper la o relatie frumoasa si linistita de fapt cateodata parca chiar imi vine greu a crede ca mai exista astfel de relatie.Va-s fi recunoscatoare daca ma-ti ajuta cu parere sincera si fara jigniri. Multumesc.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata in viata ta sa nu incerci sa schimbi un om. Fiecare e liber sa traisca dupa voia lui si este umilitor sa incerce cineva sa te modeleze ca si cum ai fi plastilina. El nu traieste dupa standardele tale morale (ncii dupa ale mele), dar e liber sa o faca si este mult mult mai rau ceeea ce faci tu incercand sa il schimbi.
Tu poti decide numai pentru persoana ta si te poti schimba numai pe tine. Nu ai nici un dreprt as ii ceri cuiva sau sa ii impui cuiva sa se schimbe, fiindca niemeni nu este proprietatea ta. Daca nu poti accepta sa traiesti langa el asa cum e, mergi mai departe, iti vei gasi un barbat pe placul tau. iar el isi va trai viata asa cum vrea si cum considera de cuviinta si va suporta consecintele propriului comportament. dar macar va fi liber si va fi tratat ca un om, nu ca un animal care trebuie sa stea sluj cand hotaraste stapana. Nu il aprob, cred ca greseste si va regreta, dar e dreptul lui sa greseasca. Si cred ca tu te faci vinovata de o greseala mult mai mare incercand sa il schimbi.
daca vrei o relatie linistita, va trebui sa pleci, sa te linistesti tu si apoi sa gasesti un barbat care e linistit fiindca asa vrea el, nu fiindca ii comanzi tu sa fie ca sa se ridice la nivelul cerintelor tale. Zici ca nu te-a scos niciodata la o cofetarie, asa inseamna ca nu te-a pacalit, ti-a aratat mereu cum este el si tu ai acceptat. O femeie care isi doreste sa fie scoasa la cofetarie, nu va accepta niciodata o relatie cu un baiat care in prima luna nu a scos-o, fiindca e clar ca nu e genul care sa o scoata la cofetarie. daca ai intra intr-o relatie desi in prima lunanu ai fost scoasa la cofetarie, atunci e bine sa stii ca nici nu vei fi scoasa, si nu e vina nimanui. daca la inceput te scotea in fiecare zi, iti aducea maldare de flori, statea numai langa tine, nu iesea niciodata fara tine, nu calca in nici un bar si dupa o vreme incepea sa se poarte complet diferit, atunci aveai dreptul sa te simti dezamagita, fiindca ar fi insemnat ca te-a mintit si tu te-ai implicat fara sa stii cum e el de fapt. Te-ai implicat intr-o relatie cu un barbat care nu iti aduce flori, nu te scoate la cofetarie, nu iti este fidel. Fie o accepti (relatia) asa cum este, fie o intrerupi si cauti alta mai pe placul tau.

| R0R0 a răspuns:

Eu cred ca nu mai merita o sansa. Cand a primit-o nu a profitat de ea.Si in plus se vede ca nu te iubeste.Altfel nu s-ar fi purtat asa si nu ar fi flirtat cu altele.
Sa nu iti fie frica de baieti.Intr-o zi vei gasi barbatul care sa te iubeasca cu adevarat si sa te aprecieze

| Lawliet14 a răspuns:

Daca unul care e bun, e bun si cu tine, oare cat de bun o fi ala pe langa asta? Ce conteaza ca in adancul sufletului e bun? Majoritatea sunt dar tot fac porcarii. Te umileste in ultimul hal, pacat.

| matrix100 a răspuns:

Paraseste-l, meriti ceva mai bun si vei gasi

| Duminica_Eduard_1993 a răspuns:

Desparte.te de el! Fin cate am vazut in mesajul asta e un nesimtit happy