| Myers_Michael_1984 a întrebat:

Am o problema foarte grava:
Mama a plecat din târa iar tata e un bețiv și vrea sa dea divorț de mama dar ea are actele originale la ea. Tata are copiile eu vreau sa stau cu mama dar tata zice ca fiind în târa cu el are tot dreptul asupra mea dara ar fi divorțu cu cine voi sta ca tata zice ca o da la părăsire de domiciliu și sa i dea pensie alimentara cu cine o sa stau cu mama sau cu tata? va rog ajutat-ma

Răspuns Câştigător
| SSophie a răspuns:

Poate sa o,,dea la pararsire de domiciliu,, bineinteles asta va fi una din dovezile solide in procesul de divort,dar nu uita cum ti-ai numit tatal, pentru din ca din cauza comportamentului lui mama ta a parasit domiciliul, in privinta divortului ar fi mai bine sa fie ambii de acord pe cale amiabila ar fi cel mai bine daca se poate, de exemplu primarie sau notar daca nu va avea loc un proces, iar daca mama ta nu are nimic in potriva sa te ia cu ea, iar tu ai peste 14 ani si esti decis ca vrei sa stai cu mama ta si te cred atunci ai toata sansele si oricum daca nu ar fi indeplinite aceste conditii, legile sunt facute pentru ca un copil sa fie crescut de mama nu conteaza cu ce se ocupa si tot...Multa bafta!

10 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Daca tatal tau este betiv, si tinta lui este acea nenorocita de pensie alimentara, nu cresterea ta..asta spune totul despre caracterul lui! Nu iti face griji, ca sigur nu vei ramane cu el,daca tu nu vrei asta! Ai si tu un cuvant de spus! Asteapta si stai linistita ca o mama(uneori) trebuie sa rezolve singura adevaratele probleme ale asa zisei,,familii,,atata timp cat un barbat nu se gandeste decat la el, si asta cu capul plin! Asteapta linistita si vei vedea. ca nu esti un obiect, de care sa se foloseasca tatal tau! Ci o fiinta pe care trebuie sa o ingrijeasca, daca e barbat adevarat, cu banii lui, nu cu gandul la pensia care crede ca o va primii! Halal barbat!

| onasis1961 a răspuns:

Asta va hotara legea cui te incredinteaza.Vor lua in consideratie pe cel care poate sa se ocupe mai bine de cresterea si educatia ta.

| mona a răspuns:

Deocamdata stai cu tatal tau, pe viitor treburile poate se vor schimba

| doc69 a răspuns:

Instanta hotaraste nu tatal tau

| Oana92 a răspuns:

Daca ai peste 10 ai poti sa alegi singura cu cine sa stai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa descurci toata aceasta situatie. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Alecsx25 a răspuns:

Du-te la mamawinking

| SuntCumVreauEu a răspuns:

Salut. Iar astia cu Asociatia telefonul copilului, am mai scris despre ei 'uitati'va la raspunsurile mele daca sunteti curiosi' Man crede-ma pe cuvant ca am trecut prin situatia ta, sa o dea pe maicata la parasire de domiciliu nu poate, tot dreptu asupra ta daca nu esti minor nu il are nimeni legal vorbind, mama ta daca iti a trimis bani personal, tata-l tau sa o dea la parasire de domiciliu este o pierdere de timp si se pot intoarce asupra lui alte acuzatii. Nu stiu cati ani ai dar daca esti minor poti alege cu cine vrei sa stai in sala in care se pronunta divortu, dar tu gandeste practic. Daca vrei sa ramai cu mama ta, daca are unde sa te tina? Bunici sau acolo in afara daca iy permite loc-ul de munca sa te tina acolo? Daca nu incearca sa faci cumva sa iy scoti din cap nenorocitul ala de divort. Daca te bate, fara pic de jena sau altele du-te la Institutu de medicina legala acolo ei iti vor da o foaie cu gravitatea sutuatie nici de cum sa te bage in spital sau altele fara voia ta, cum banuiesc ca ai auzit. La divort daca nu reusesti sa il scoti din cap tata-lui tau, pune'i avocatului maicatii sau ei personal foaia in mana, foaia aia schimba foarte mult in favoarea ta si a memei tale starea proces-ului. Te salut, iti doresc succes si daca mai ai nevoie de raspuns'uri sau ai nedumeriri lasa-mi un mesaj pe privat

| SuntCumVreauEu a răspuns:

A, da la mine nu a fost nevoie de judecotorie pentru ca au facuta unde'va la un notar, dar este cum isi am scris eu. Crede-ma ca tu tu esti destul de dezorientat cum am fost si eu de alt'fel dupa toata nebunia asta mergi la un psiholog, pentru ca timpul iti ar putea lasa daune in foarte putin timp. Eu am avut taria si sustinerea mamei pentru a trece repede de acea perioada, acum rad cand imi amintesc. Sper sa aud acelasi vorbe si de la tine

| Gh_Ionut_1995 a răspuns:

Nu i adevarat ...cand o sa bage actele de divort o sa ai dreptul sa alegi intre cei doi, vorbeste cu mama ta, spune-i ca asta doresti