| Anonima543m a întrebat:

Hei TPU am si eu o problema grava
Mama si tata sunt despartiti (nu divortati) o sa bage divortu in vara asta faza este ca nu mai pot nu ma inteleg deloc bine cu mama si incepe sa ma santajeze ca vrea sa stau cu ea si cu prietenul ei am zis ca nu sunt de acord si nu ma simt confortabil cu ea si cu el in aceeasi casa. faza este ca i am pov tot tatalui si a zis tata ca prietenu lu maam nu are niciun drept sa se bage in cresterea mea tatal meu e plecat in Anglia iar eu cu mama in Romania deci nu pot sta cu el in Anglia. faza este ca o sa raman la matusa mea 2 ani pana fac 18 ani. imi este foarte teama de mama ca ajunge sa ma santajeze si ma cert cu ea continuu ce parere aveti imi e mila si de ea dar parca nu nici nu stiu ce sa zic imi e foarte foarte greu si ma consum mereu si plang. in ritmul asta pana la 18 ani imi face si pomana. nu mai pot cu asa situatii ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil vrea sa te tina mai din scurt daca tu deja ti-ai inceput viata sexuala la 16 ani ai tai.
De-aia nu vrei cu mama ta.

| ania a răspuns:

Nu cred ca e o idee buna sa stai cu mama și cu prietenul, roaga-o sa nu se supere și sa fie de acord sa stai cu mătușa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti sa ramîi la matusa ta, deoarece legea nu îi da ei dreptul sa te creasca, ai mamă care traieste nu a murit, tu esti minoră si legea o sa i dea mamei tale custodie deci tatal tau daca e plecat in Anglia acolo sa stea, tu vei sta cu mama ta chiar daca iti convine sau nu, si trebuie sa incerci sa te intelegi cu ea nu sa faci scandal din orice, ca sigur si tu ai partea ta de vină nu doar mama ta, tu trebuie sa asculti de mama ta nu invers, tu esti copilul ei nu ea copilul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la intrebarea asta si trebuie sa intelegi ca-i imposibil sa stai la matura ta, atata vreme cat ai 2 parinti, care LEGAL au dreptul sa te tina sub tutela pana la 18 ani.

Mergi cu mama ta ca-ti va fi mult mai bine, daca mai lasi din razgaiala si hachite de copil obraznic si devii un copil normal, care asculta de parinti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau ca mama ta nu iti respecta sentimentele, si chiar te santajeaza.Insa nu ar trebui sa te consumi, desi stiu ca pare foarte greu acum.Incearca sa iti indrepti atentia spre scoala si prieteni, spre pasiunile tale, etc, sa faci lucrurile sa mearga bine cu matusa ta, mai ales daca mama ta se comporta atat de inadecvat.Ar trebui sa te puna pe tine pe primul loc, nu relatia cu noul ei iubit.

| Freya1 a răspuns:

Ai mai scris o data aici și deși concluziile sunt trase de majoritatea dintr-e cei de aici îți voi mai răspunde o data.

Analizează bine dacă mama și iubitul ei chiar îți fac ceva, sau ți sa fixat ție ideea ca la matusa ta ai fi mai libera și atunci vrei sa mergi acolo.
De stat cu matusa nu poți fără acordul părinților.Dar dacă tatălui tău nu ii convine ca iubitul mamei tale sta cu tine ar trebui sa te ia el la el în Anglia ca doar ești și a lui, nu te-a făcut mama ta singura.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Ce situație dificila. Offf...
Consider că e momentul să îți asumi controlul asupra propriei tale vieți și să nu te lași manipulată sau șantajată de nimeni, inclusiv de mama ta. PUNE PICIORUL ÎN PRAG! Ar trebui să îți exprimi punctul de vedere și să le spui cum te afectează comportamentul lor.

| rmntvrfo a răspuns:

Stiu prin ce treci, mama ta ar trebui sa puna nevoile tale pe primul loc.E nasol sa incerci sa te feresti de persoane,, toxice,, si totusi sa fi nevoit sa locuiesti cu ele in aceeasi casa. Gaseste un mod prin care sa o faci sa te asculte, chiar daca o sa stai cu matusa ta, macar nu va veti mai certa si se va opri cu santajul.Si daca consideri ca intr adevar nu mai poti, si ea va lua decizii si mai grave pentru tine, sau santajandu te cu alte lucruri banuiesc ca poti apela la telefonul verde, cred ca asa se numea. Nimeni nu ar vrea sa faca asta propriei mame, dar uneori e bine sa te gandesti si la cum te va afecta asta pe viitor.