| crystyviper a întrebat:

Am o problemă în relație, eu sunt cu prietena mea de 4 ani, ea are 21, eu 23, în ultima vreme ne certam pe faptul că ea vrea să o cer si sa ne mutăm împreună (mai are si prietene de genul si e geloasă pe ele) si eu vreau asta doar ca momentan sunt cu lucrări la casa, fac o casa in care sa ne mutăm si dupa calculele mele ar mai dura in jur de 3-4 ani ca sa ne putem muta, însă ea nu vrea sa inteleaga asta si vrea sa stam cu chirie ceea ce pe mine m-ar afecta fiindca nu as putea sa mai fac nimic la casa. Cum ar trebui să procedez in situatia următoare?

17 răspunsuri:
| Ale5184 a răspuns:

Sa ii explici frumos ca pentru tine mutatul nu e o optiune. E cam imatura daca nu intelege, sincer. Ce se grabeste asa, nu inteleg. E geloasa pe prietenele ei, da bravo. Are 21 de ani, totusi. Convinge-o ca nu se va intampla asta. Nu-ti da peste cap planul doar de dragul ei.

| PeggyRock a răspuns:

Cred că discuția sinceră cu ea te poate ajuta. Așa cum ne-ai explicat nouă motivele, trebuie să îi explici și ei. Poate va contribui și ea la cheltuieli și atunci vă descurcați. Dacă nu înțelege... Cred că i se par prea mulți 3-4 ani, și se gândește că nu o s-o mai vrei. Încearcă să discutați cu calm, analizând toate aspectele.

| Sonia822 a răspuns:

Zii sa cumpere o carte. Se numeste ``De ce barbatii se insoara cu scorpii``. Acolo e explicat clar, dpdv psihologie, de ce trebuie ca o fata sa se mute cu un baiat abia dupa casatorie. Una din explicatii: lui nu-i plac tabieturile ei, si e posibil sa n-o mai ceara, sau sa se plictiseasca. happy
Varianta 2: ia-o cu tine acolo unde stai acum//mama/tata. De test. Explica-i. Va pleca singura daca nu ii convine. Sau poate nu va pleca happy

| crystyviper explică (pentru Ale5184):

Treaba e ca i-am explicat si nu vrea sa inteleaga, nu am decat sa ma despart de ea ca vad ca nu ajungem la niciun consens

| Simpatic a răspuns (pentru crystyviper):

Nasol,dar adevarat.

| christine99 a răspuns:

In chirie daca nu mai platesti o luna te da afara, in casa ta stii sigur ca poti sta toata viata. Nu trebuie sa te casatoresti din disperare sau ca prietenile ei au facut-o deja, de parca ar fi un maraton. Se teme ca va fi baba peste 3-4 ani si nu o sa o mai ia nimeni? E cam ridicol daca asa crede, ramai pe pozitia ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu m-aș muta cu ea, și împreună aș lupta să fac 3-4 ani casă. Ea are nevoie să trăiască acum.

Bula
| Bula a răspuns:

Ea vrea sa te forteze sa va casatoriti, dupa care casa sa devina "bun comun", cand va baga divortul, iar tu sa-i dai jumatate din valoarea casei.
Ar fi un loz castigator pentru ea.

| laSoledad a răspuns (pentru crystyviper):

Daca grabeste casatoria si mutarea in casa ta doar pentru ca sa le dea peste nas prietenelor ei si ca sa-si implineasca ei dorinta asta de a nu se mai simti inferioara fata de celelalte "surate", ridica un semn de intrebare, atunci inseamna ca ea nu sesizeaza inca insemnatatea adevarata si mai profunda a casatoriei cu tine. Daca grabeste lucrurile cu casatoria si mutatul inseamna ca e superficiala. Un om care tine cu adevarat la tine te intelege in primul rand si iti accepta situatia si pune osul la treaba in rand cu tine ca sa treceti peste obstacole. Insa reactia ei e prea lipsita de intelegere cu privire la planurile pentru viitorul vostru. Ia intreab-o: "Tu vrei sa faci casatoria acum cat mai repede cu mine ca sa te dai rotunda si implinita in sfarsit in fata lumii? De ce nu intelegi ca intai trebuie sa muncim sa terminam casa si abia apoi sa ne mutam in ea? Ma iubesti numai pentru inelul ala sau pentru cine sunt eu?"
Fiindca un om care te iubeste, ar intelege si n-ar avea probleme in a accepta casatoria si mai incolo. Insa un om ahtiat dupa afisarea fatadei materiale a casatoriei in public e doar un om superficial. Cum se grabeste sa te ia - asa se va grabi sa scape de tine. Oameni de astia nu gandesc prea mult, in mai multi pasi. Vor totul pe repede inainte, fara sacrificii si compromisuri. Vor castigul lor deasupra castigului comun (de cuplu).

Sau sa-i fie oare frica de faptul ca in 3-4 ani n-o mai iei in casatorie? Sa fie asta oare cauza grabirii ei? Tu daca esti de parere ca o vei lua si in viitor, iar ea nu e sigura de asta, atunci solutia e sa o linistesti, asigurand-o sa astepte ca tu oricum o vei lua si peste 3-4 ani in casatorie. Ca toata asteptarea e pentru binele vostru, pentru a vedea casa terminata.

| Daniel323 a răspuns:

Ai putea sa mai astepti inca vreo 5 ani ca sa o mobilezi eventual dupa gusturile mamei tale.

| sierra1 a răspuns (pentru Daniel323):

Like!

| mgtow a răspuns:

Explicai treaba asa: daca vrei sa ai un copil cu un acoperis sub cap si sa ai banii tai sa mergi la shopping mai astepti 3-4 ani altfel poti pleca la tine acasa. Nu trebuie sa stai dupa ele in halu ala, nu merita. Mai sant si altele pe langa ea.

| Ralena a răspuns:

Orice explicatie va fi futila in acest moment, din ceea ce spui. In astfel de situatie, exista o comanda parentala de casatorie si eventual si copil, si este comanda pe anumita varsta. Nu este vina ei, nici a ta, dar nu aveti decat 2 variante: fie merge la psihoterapie sa anuleze comanda (e nevoie de psihoterapeut cu formare sau care cel putin sa stie analiza tranzactionala), fie incerci tu (citeste cartile lui Berne), fie raspundeti pozitiv acestei comenzi parentale si va casatoriti, si nu va va afecta negativ treaba asta, daca oricum vreti sa o faceti. Practic (inteleg, stiu ce inseamna constructia unei case) puteti sa incercati sa va racordati utilitatile, macar apa si curent, si sa faceti o camera locuibila. Discutii de genul: desparte-te de ea ca vrea sa se marite pentru prietene, convinge-o ca nu are dreptate, bate-o, etc, nu au niciun sens is nu vor avea niciun rezultat. Nu cauta vinovati (ea ca vrea sa se marite, tu ca nu vrei inca), cauta solutii pentru o situatie care exista deja.

| Bizon95 a răspuns:

Urgenteaza casa, pana la nivelul in care ai o bucatarie si o baie (si poti sa dormi in bucatarie) si mutati-va, dupa care o sa lucrezi mult mai mult la casa (ca nu mai trebuie sa vii special), iar ea nu o sa aiba ce sa mai comenteze oricat de greu ar fi sa traiti asa

| Freya1 a răspuns (pentru Bizon95):

Splendid

| Freya1 a răspuns:

Fa o camera si mutația in ea.E aiurea sa astepte 4, 5 ani sa poata sa se trezească dimineata langa tine si crede-mă că nu te va aștepta atat.Ea nu face asta doar sa le dea peste nas altora, ci pur si simplu pentru ca, considera ca e normal ca dupa 4 ani de relație sa luati treaba mai in serios.
Dacă tu ai avea cap ai face in asa fel incat sa va faceti o camera si sa va mutati.

| idkkkkkk a răspuns:

Spune i ca vrei ca sa astepti pana construiesti casa, si apoi va veti muta. Poate intelege!