| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as vrea si eu un sfat.
Eu de vreo 6-8 luni stau cu bunica-mea si cu maica-mea(taica-miu e in Anglia) si nu mai suport! As face orice sa scap sa nu mai stau aici! Nu o suport pe bunica-mea! Are probleme. la cap! Casa asta e foarte urata,are mobila veche,e oribil! Se face mizerie foarte repede,eu trebuie sa fac curatenie(fac o data pe sapt),ca maica-mea nu prea face,e greu fiindca e foarte mizerie eu am impresia ca muncesc ca o sclava si maica-mea nu apreciaza deloc, ba chiar urla si zice ca nu fac cum trebuie(desi nu-i adevarat). Cred ca de la o vreme a luat-o pe urmele lu bunica-mea.
Au trecut mai bine de 6 luni de cand a trebuit sa venim in tara si stam la bunica-mea(fiindca n-avem unde altundeva) si maica-mea inca nu si-a gasit de lucru. Taica-miu ne trimite bani in fiecare luna(vreo 1500 lei), ii da pe toti pe mancare si pe facturi..Am incercat s-o ajut sa-si gaseasca de lucru,am aplicat,pe diverse site-uri,vara trecuta a fost la mai multe interviuri(la dif. magazine,cofetarii,etc ca vanzatoare), a luat un post destul de bine platit ca vanzatoare la o benzinarie(Rompetrol parca), dar nu s-a dus ca a zis ca mai intai trebuie sa ne inscrie pe mine si pe frate-miu la scoala. (ceea ce ar fi avut timp sa faca toata vara, fiindca cand trebuie ea sa inceapa din 10 sept.)A trecut ceva timp..eu si acum incerc sa-i mai caut, dar ea nu vrea..parca gaseste pretexte..ba ca nu-i convine zona unde e, ba ca nu-i convine locul de munca, nu stiu ce.Nu stiu ce sa mai fac. Poate daca ar avea un servici am putea sa ne mutam de la bunica-mea intr-o chirie mai ieftina(700-800 de lei/luna,ca mai mult nu cred ca ne-am permite).
Stam in C-ța,apropo.
Am fost in vacanta, vara, la tara, la bunicii mei din partea tatalui..am incercat sa le propun, sa-i rog sa raman la ei..macar pana isi gsseste maica-mea un serviciu si se muta de aici..au refuzat-au zis ca nu pot sa-si asume(sau mai degraba nu vor) responsabilitatea asta.
Nu ma intelegeti gresit, eu nu am fost o pers. foarte fericita nici inainte, nu am avut o 'viata perfecta' dar acum chiar nu mai suport..as prefera sa mor, daca nimic nu se schimba.
Aaa si sa nu credeti ca e doar din cauza ca stau intr-o maghernita..nuuu.Mai e si faptul ca bunica-mea, dupa cum a zis, cred ca are ceva probleme...Se ia de mine pentru aproape orice.In unele zile e mai calma dar asta se intampla foarte rar.Se enerveaza din aproape orice,ma ameninta ca ma da afara din casa,tipa la mine si cu maica-mea se cearta(in ultima vreme mai rar fiindca maica-mea cred ca a cam inceput s-o ia pe urmele ei,iar acum principala victima sunt eu). Daca ii spun tatalui meu, el nu face nimic, ca oricum zice ca: 'El munceste din greu pe acolo sa faca bani( nu va imaginati ca stau in nu stiu ce lux, tot din 15 milioane de lei vechi/luna traim toti 4-eu,mama, fratemiu si BUNICA-MEA) si ca oricum n-are ce sa-mi faca, etc.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e ghinionul tau, unica sansa de schimbare in viata care o ai e sa te gandesti ca viitorul va fi cum vrei si sa stai numai cu gandu acolo fara a lua in calcul varianta negativa. Daca reusesti sa gandesti pozitiv atunci totul va fi bine

| sierra1 a răspuns:

Fă-te mare (apropo: câți ani ai?) și te muți la casa ta

| Ana137 a răspuns (pentru sierra1):

15..mai am pana pot eu sa ma mut

| sierra1 a răspuns (pentru Ana137):

Mda, ai dreptate...

-- Sărbători frumoase --

| Lioana a răspuns:

Din pacate va trebui sa suporti cum poti aceasta situatie si sa incerci sa le faci pe plac bunicii si mamei tale ca sa ai liniste.
Daca comenteaza prea urat ca nu faci bine treaba spune ca atunci sa faca ele mai bine si lasi munca si te duci in camera ta sau unde te simti tu bine dar sa stai departe de gura lor.

| Ana137 a răspuns (pentru Lioana):

Daa..de-ai fi tu in locul meu sa vedem daca mai zici acelasi lucru atunci! Soui asta doar pentru. ca n-ai habar, si nici nu te intereseaza sa intelegi! Mai bine taci. Prefer sa-mi raspunda cbv. care chiar are habar de ce spun...Asa,doar ca sa scrii acolo ceva..nu multumesc.

| Lioana a răspuns (pentru Ana137):

Ana draga, ti-am spus lucrurile acelea tocmai pentru ca m-am pus in locul tau si ti-am spus ce as face eu. Daca nu te intereseaza sfaturile noastre de ce mai intrebi? Nu stiu ce raspuns te astepti sa primesti dar nu asa se raspunde cuiva care incearca sa te ajute. Daca asa vorbesti si cu mama si cu bunica ta inseamna ca de aceea esti tratata urat de catre ele. Incearca sa-ti imbunatatesti atitudinea, corecteaza-ti limbajul si respecta adultii chiar daca nu sunt intotdeauna pe placul tau. Asta bineinteles daca vrei sa devii o fata placuta si cu bun simt.

| Ana137 a răspuns (pentru Lioana):

Pai asa-mi ttrebuie daca cer sfaturi de la toti prostii...mecanimeni!

| Lioana a răspuns (pentru Ana137):

Stii vorba aceea: cine vorbeste urat despre altii se autodefineste de fapt pe sine.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Lioana):

Ce limbaj frumos ai. Îmi pare rău să o spun dar îți meriți tratamentul oferit de familia ta dacă așa te comporți și cu ei și dacă le vorbești la fel de vulgar sau cu superioritate? Fă și tu câte ceva în casă și lasă visele de Cenușăreasă, apreciază munca mamei tale că abia când vezi ajunge să muncești vei vedea cât de greu se câștigă un ban

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Lioana):

Tocmai asta faci tu?

| Lioana a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Cred ca ai gresit persoana, Andreea. Ana137 e titulara intrebarii si ea ti-a raspuns vulgar asa cum mi-a raspuns si mie. Din pacate vad ca si-a sters intrebarea lasand-o pe anonim, si nu-ti va vedea raspunsul daca nu i-l adresezi ei.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru Lioana):

Da scuze, după ce s-a postat răspunsul am observat

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Eu zic sa te multumesti cu ce ai momentan....eu la varsta ta la fel nu aveam cine stie ce desi parintii munceau mult pentru a-mi oferi conditii bune....Esti adolescenta si in general voi aveti "fluturi" si va visati in vile cu etaj si masini de lux dar iti spun atat: Cea mai mare avere a ta e familia si sanatate, indiferent de casa in care locuiestiwinking

| Ana137 a răspuns (pentru JustMeDeea2019):

Eu iti spun sa ma lingi in...ca daca ai fi fost tu in locul nu cre ca-ai mai fi zis acelasi lucru!