| adych a întrebat:

am si eu nevoie de un sfat deoarece nu stiu cum sa mai procedez. Eu si prietena mea suntem impreuna de 6 ani, in ultimul an ne certam intruna. Tot timpul imi reproseaza ca nu ne vedem destul de des, (locuim la 30 km distanta). In weekend merg cu masina la ea aproape in fiecare saptamana, nu imi permit in timpul saptamanii deoarece muncesc iar cand nu sunt la munca am o gramada de treaba acasa(renovari, constructii noi, etc). Eu am propus sa se mute la mine acasa si sa ne gasim un loc de munca impreuna, putem merge cu masina, nu ar fi problema, si atunci vom fii tot timpul impreuna. Ea nu vrea asa ceva, ea isi doreste sa ne mutam in chirie impreuna in cel mai apropiat oras (50 km distanta) insa mie nu imi convine deoarece as munci doar pentru chirie si cheltuieli, nu as mai putea face nimic, nu as mai putea sa ii ajut pe ai mei la casa, pur si simplu m-as plafona la acel nivel in loc sa imi strang bani si sa muncesc pentru a avea locuinta mea peste cativa ani. Certurile devin din ce in ce mai dese, nu pot rationa deloc cu ea, si sincer am cam inceput sa ma satur de aceasta situatie, insa nu as vrea sa stric aceasta relatie deoarece o iubesc enorm si avem un trecut impreuna. Simt ca imi pierd rabdare si tot calmul meu incepe sa dispara. Eu sunt genul de om care lasa tot timpul de la el, inghit o gramada de prostii de atata vreme si simt ca nu mai pot. Va rog dati-mi un sfat pentru ca nu mai rezist.

Răspuns Câştigător
| Spaz472 a răspuns:

Banii or sa se duca imediat ca ai spus ca ai si masina...mai trebuie platita o taxa o reparatie pentru voi niste haine ceva mancare si tot ce mai aveti de platit pe langa chiar nu are rost sa te complici odata ce ai un loc unde poti sta ceea ce vrea ea este un moft mie asa mi se pare adica nu vad de ce nu ar sta la tine eu daca as avea ocazia sa stau la prietena mea avand in vederea ca ea ar avea posibilitatea si asa mie mi-ar conveni ca am reduce cheltuielile la jumatate.

13 răspunsuri:
| Spaz472 a răspuns:

Incearca sa o faci sa inteleaga circumstantele astea. Explica'i care e problema daca stati cu chirie e adevarat ca sunt mult prea multi bani de cheltuit(chirie intretinere curent gaze etc.) De unde atatia bani? Odata ce ai o casa in care puteti sta impreuna cu tot pus la punct mai bine sa stati la tine. Odata cu cheltuielile care vor veni la inchirierea unui apartament vor aparea si certurile din cauza lipsei banilor asa ca incearca cat poti tu de bine sa inteleaga ceea ce se intampla ca nu prea gasesti apartament de inchiriat cu mai putin de 150 euro in oras. Succes!

| adych explică (pentru Spaz472):

Pai asa gandesc si eu, si daca e sa ne mutam in chirie poate ca o sa ne descurcam la inceput, am bani pusi deoparte, nu e o problema dar cand o sa avem un copil ce o sa facem atunci, de unde bani pentru cele necesare, mi se pare un chin inutil.

| adych explică (pentru Spaz472):

Paii nici eu nu mai stiu ce sa zic sau sa fac, nu mai inteleg. Oricat as lupta sa fie bine, pai, nu e. Si nu am de gand sa imi distrug viata facand ceea ce vrea ea, sa ajung sa nu am ce manca doar ca sa ii fac pe plac cand imi pot face un viitor destul de bun in cativa ani muncind si strangand bani pentru o locuinta. Stiu ca e o perioada lunga de asteptat si mult de munca dar roadele culese zic eu, vor fi destule. Oare ea nu gandeste asta, nu pot sa imi dau seama ce e in capul ei.

| Spaz472 a răspuns (pentru adych):

Banii or sa se duca imediat ca ai spus ca ai si masina...mai trebuie platita o taxa o reparatie pentru voi niste haine ceva mancare si tot ce mai aveti de platit pe langa chiar nu are rost sa te complici odata ce ai un loc unde poti sta ceea ce vrea ea este un moft mie asa mi se pare adica nu vad de ce nu ar sta la tine eu daca as avea ocazia sa stau la prietena mea avand in vederea ca ea ar avea posibilitatea si asa mie mi-ar conveni ca am reduce cheltuielile la jumatate.

| AlinnJe a răspuns:

Incearca sa o convingi sa vina la tine!
Sau, ea sa vina la tine acasa si parinti tai sa mearga in casa ei, bine inteles daca nu mai locuieste nimeni acolo, sau propune-i sa mergi TU la ea.
Funda!

| adych explică (pentru AlinnJe):

Ea locuieste cu parintii si bunicii ei, are o camera la care daca vrei sa ajungi trebuie sa treci prin camera parintilor, eu am o casa mare, doua camere ale mele separate de parintii mei, toate conditiile moderne de locuit. Eu nu pot merge la ea deoarece am foarte mult de lucru acasa, casa parintilor e in renovare, muncesc la ea ca doar pentru mine o fac daca e sa te gandesti asa.

| adych explică (pentru AlinnJe):

Si eu locuiesc cu parintii mei dar dupa cum am spus ei stau intro parte a casei iar eu in cealalta, avem intimitate, avem conditii, parintii mei sunt niste oameni foarte cumsecade si foarte intelegatori, pe ea o plac foarte mult, deci nu inteleg de ce nu vrea.

| AlinnJe a răspuns (pentru adych):

Atunci renunta la job, gaseste altceva..nu stiu ce sa zic e destul de grea situatia. sper ca ti-am ofst de ajutor oricum sid aca consideri asta nu ezita sa dai fundawinking

| Ycu a răspuns (pentru adych):

Ady, fata ta nu stie ce greu se castiga un ban in ziua de azi si ar trebui sa ii explici daca nu ai facut-o deja, cred ca nu este intelegatoare si daca dupa 6 ani de zile nu are incredere sa vina la tine, si astfel in fiecare saptamana se ducea ea la ai ei sa stea cu ei. si era toata lumea fericita. creca o influenteaza si parintii.

| adych explică:

De exemplu astazi, Duminica, nu pot merge deoarece am de facut un calculator unei femei care ma ajuta mult si nu o pot refuza, o sa fie foarte tarziu cand termin, iar luni lucrez de dimineata, ma trezesc la ora 4, si i-am zis ca nu pot si ca as vrea sa raman acasa deseara sa ma odihnesc pentru ca sunt foarte obosit, si, surpriza, iar scandal, telefoane inchise, etc.

| adych explică:

Inca astept pareri pls

| adych explică:

NU mai e nimeni in situatia asta care sa ma sfatuiasca putin?

Răspuns utilizator avertizat
| Nicoll3 a răspuns:

Cam complicata situatia ta... Poate pentru ca ai lasat tot timpul de la tine si nu i-ai explicat si parerea ta a dus la o asemenea situatie. Vezi tu, intr-o relatie trebuie sa fi sincer cu persoana iubita, iar tu daca i-ai ascuns toate gandurile tale lasand de la tine, a facut-o pe prietena ta sa creada ca are mereu dreptate. Incercati sa vorbiti si explica-i situatia si spune-i ca o iubesti si pe ea, dar si pe ai tai si incerci sa-i ajuti pe toti in egala masura. Daca este vorba de bani, nu te alarma ca orice cuplu are cate o asemenea discutie. Parerea mea e ca ar trebui sa te linistesti si sa ii explici intr-un fel calm tot ce simti tu cand ea iti pune conditii. Mai spune-i ca dupa o relatie atat de lunga, e pacat sa puneti piciorul in prag chiar acum cu aceste certuri inutile. Poate ca distanta este o problema, dar conteaza cel mai mult ce simtiti unul pentru celalalt nu zecile de km care sunt intre voi.