| Aldutssss31 a întrebat:

Am o relatie de câteva luni, mai exact 8.In acest timp am rămas însărcinată și urmează să avem un copil.Problema e ca nu cred ca imi doresc sa fie tatăl copilului meu și să-l creștem împreună,relația a devenit monotonă, plictisitoare și nu văd niciun viitor.Ar fi corect oare daca nu l-aș lasa sa cunoască copilul si l-aș creste doar eu? Ma gandesc ca nu avem niciun viitor împreună iar despărțirea e doar o chestiune de timp, dar tot acolo se va ajunge.

Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Este cam tarziu "sa nu-ti doresti sa fie tatal copilului tau". Este deja tatal copilului tau si nu poti schimba asta. Cum iti poti imagina ca poti priva un tata de dreptul de a-si cunoaste si de a fi parte din viata copilului sau?

As fi inteles daca era un om abuziv, violent, betiv, criminal etc. Dar faptul ca "relatia a devenit monotona si plictisitoare" nu este un motiv suficient de bun ca sa elimini complet tatal din viata copilului.

Ai dreptul sa te desparti de el daca nu vezi un viitor al relatiei, dar nu poti decide tu unilateral ca el nu are dreptul de a-si cunoaste copilul si de a se implica in cresterea lui.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este tatal copilului tau si este bine sa-l recunosca si sa-l treci pe certificatul de nastere. Chiar daca nu o sa mai stati in concubinaj va fi obligat sa contribuie la intretinerea minorului si aceasta este in favoarea ta si a copilului, mai ales avand in vedere intrebarile tale anterioare din care rezulta ca nu ai o situatie materiala foarte buna.

| romeo78 a răspuns:

Ai pornit cu stângul în viață asumă-ți responsabilitatea faptelor tale!
Un copil nu este o păpușă. Nu se întreabă dacă părinții sunt sau nu responsabili.
Iar, monotonia relației voastre e datorită faptului că ești însărcinată, incapabilă de a avea o viață liberă ca înainte de sarcină.
Iar, dacă e sau nu responsabil paetenerul vei vedea după naștere.
Legal nu ai dreptul de a interzice accesul la copil tatălui fără o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă.
Restul, maturizarea ta ca mamă trebuie să aibă loc cât mai curând, deoarece va veni un suflet de copil care va avea nevoie de toată atenția și îngrijirea mamei!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! N-ar fi corect. Poti sa te desparti de el, sa-l cresti tu dar trebuie sa-si vada tatal si el sa contribuie la cresterea lui. L-ati facut imprena si deci si el are o responsabilitate.

| sierra1 a răspuns:

"daca nu l-aș lasa sa cunoască copilul si l-aș creste doar eu?"

asta decide justiția nu tu

| zurick a răspuns:

Imaginează-ți copilul crescut, cum îi poți explica tu asta? Crezi că s-ar simți ok, că eu nu cred.
Dar dacă tu ai fi tatăl? Ți-ar conveni să fii privat de copilul tău?
Despărți-ți-vă dacă vrei, dar copilul e al amândurora. Cine știe poate asta vă readuce pe drumul bun, sau poate nu, dar oricum copilul e al amândurora.

| Lukasssz a răspuns:

Pai el este deja tatal copilului, nu poti schimba asta

| RobertMoon a răspuns:

Poti vorbi cu el treaba asta, adica sa ii spui ca vrei sa va despartiti, dar sa nu apara in acte ca fiind tatal copilului. Daca nu faci asta mai devreme sau mai tarziu tot va veti desparti deoarece ma faci sa cred ca relatia este naspa din ce spui tu. Nu inteleg de ce ai ales sa faci un copil cu el daca nu este pe placul tau acest tip sau de ce nu ai facut avort atunci cand era posibil.

| Alverto a răspuns:

Ca să îți răspunzi la întrebarea asta trebuie să îți pui întrebarea cum ai fi crescut tu fara tata? Cum era? Mai bine sau mai rău?
Daca este un tip iresponsabil și mai golan de felul său ar fi bine să îl crești doar tu.
Dar intervine o problemă fiindca poate să te dea in judecată deoarece și el are dreptul la copil. Divorțul se rezolva în instanță

| Salontanul a răspuns (pentru Alverto):

Care divort? Au doar "o relatie".

| GouDidodino a răspuns:

Fa-l marinar

| Saiko10 a răspuns:

Ba da ce specimen mai esti si tu, daca omul vrea sa isi vada copilul are dreptul, daca ii interzici asta te poate da in judecata.

| Vali215 a răspuns:

Trebuia sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci un copil. Daca tu ai creste fara un tata, cum ar fi? Doar pentru ca relatia a devenit monotona nu inseamna ca trebuie sa-l privezi de la a isi vedea propriul copil. Maturizeaza-te! Asa o sa faci si cu urmatorii barbati pe care o sa-i intalnesti.

| AlinMrs a răspuns:

Asta se rezolva in instanta, de regula prioritar va fi cel care ii poate oferi mai mult copilului. Nu cunosc in detalii da stiu ca deregula cel care are o locuinta, loc de munca stabil e favorizat. Trebuie sa se ajunga la o situatie amiabila, fecare din parinti sa aiba un aport egal in ceea ce priveste timpul petrecut cu copilul cat si cele necesare pentru cresterea acestuia.

| Adolf8 a răspuns:

Îmi pare rău că ai ajuns în situația asta, însă de copii nu ne batem joc! Un copil crescut fără tată este 0 într-o societate unde se cere să fi drept, unde se cere să te aperi fizic și mental. Foarte dureros pentru un copil să fie crescut doar de mamă și să vadă la alți copii, că ce frumos este să ai un tată...

| nicunicu3 a răspuns:

Asa faceti copii ca sa ii cresteti tot voi singure.Barbatul chiar daca esti maritata cu el sau nu tu trebuie ca si femeie vreau sa fac copilul asta avem amandoi bani sa il intretinem sau nu? Este destul de responsabil sa il creasca? Nu este nu faci.Nu te mai lua dupa ideologia ai o varsta trebuie sa faci si tu familie si cu cine sa faci cu gorilele? Cu toti distrusi mentali care sunt in tara asta si uni da sunt educati, dar cum ai prins unu bun si chiar vrea un copil, asta a tau sigur nu voia si de aia se comporta asa.Si o sa fie foarte greu sa cresti doar tu, pentru toti gandeste-te sunt destul de responsabil, am destula experienta stiu sa rezolv toate tipurile de problele? Sa invete copilul asta cum sa se comporte cum sa creasca in societate sa nu fie doar facut pentru alocatie.Sa il cresc, sa il invat lucruri, nu doar tu si el.Fiindaca ati facut amandoi, nu doar tu. Daca doar tu ai vrut copil este greu.Si in timpul asta cauta pe altul care ti-am zis ca este responsabil si plus iubeste copilul indiferent daca e al lui sau nu ala sa nu il pierzi in veci.Sa aiba de ambele parti copilul/

| IreneNemteanu a răspuns:

Un copil frumos si sanatos ar fi sa creasca impreuna cu ambii parinti, inconjurat de dragoste si atentie. Insa daca cuplul are disfunctionalitati serioase si se ajunge la nefericirea unuia dintre parteneri, mai este doar un pas pana la certuri si infidelitati. Si atunci, poate mai bine i-ar fi alaturi de parneerul responsabil.
Gandeste-te astfel, tu, in copilarie, ai fi preferat sa cresti in liniste cu unul din parinti sau cu ambii dar certandu-se si macar unul din ei nefericit?