| anonim_4396 a întrebat:

Am o relație de un an si ceva si el preferă să stea cu prietenii în locul meu si cu un văr de ai lui, efectiv e mereu cu ei când îl sun nu răspunde, dar dacă e cu mine lor mereu le raspunde. Mă lasă mereu balta pentru ei, a plecat odata 2 săptămâni cu ei si sta cu zilele cu ei fără sa se vada cu mine. Daca îl sun nu îmi răspunde sau îmi zice să îl las în pace, nu stiu efectiv ce sa mai fac, ma doare sufletul sa se poarte asa cu mine. Vreau sa ma despart de el si nu pot, cel mai tare ma doare ca ma si lovește uneori si eu ca proasta continui sa fiu cu el desi nu mai vreau, parca ma trage ceva la el.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident o relatie de amicitie sau din interes cu tine, odata ce nu exista sentimente de iubire pentru tine si asta o dovedeste faptul ca prefera sa stea cu verii sau prietenii lui, nu cu tine.

Cauta-ti altul!

| dullcat a răspuns:

Buna. De ce nu te poti desparti mai exact de el? Este obligatoriu, mai ales din felul in care il descrii, plus ca te mai si loveste. Te atrage ceva? Ok, dar nu te atrage nimic care e sanatos. Apoi, daca ai mai intalnit astfel de abuz in familia ta, creierul tau cauta in subconstient acest tip de relatii toxice. Poti enumera niste calitati pe care le are el ca persoana? Trebuie sa cantaresti atat aspectele pozitive, cat si necel negative. Daca cele din urma sunt mai numeroase, raspunsul e clar.

Daca ramai in aceasta relatie va fi din ce in ce mai rau. Nu e deloc normal, si nici macar nu sunteti casatoriti, presupun? Iti imaginezi ca in acest scenariu, lucrurile se vor desfasura mult mai negativ pentru tine? De aceea e important sa faci acum acest pas, cat inca e posibil. In astfel de cazuri abuzul escaladeaza treptat, iar victima nici nu isi da seama.

| Evans3110 a răspuns (pentru dullcat):

Da mama sta cu om care este la fel...am ajuns sa fiu foarte emotiva plâng mereu din cauza lui si el rămâne la fel am nevoie de cineva să îmi fie alături si de asta nu ma pot desparți de el

| AdioTPU a răspuns (pentru Evans3110):

Îmi sună a codependenta. De dragul de a nu fi singura preferi sa ramai in compania unui abuzator, nimic mai nociv. Mai bine să fii singura decât într-o companie proastă.

| dullcat a răspuns (pentru Evans3110):

Te poti desparti de el.Asta e o scuza pe care o inventeaza frica din tine. Ai nevoie doar de tine, de propria persoana sa iti fie alaturi. Oricine altcineva nu mai conteaza sau vor fi doar persoane trecatoare in viata.

| Marbea a răspuns (pentru Evans3110):

Nu ai nevoie de nimeni, puterea o gasesti in interiorul tau, desparte-te de el, va fi din ce in ce mai rau.

| Freya1 a răspuns:

Deci,cu alte cuvinte tu ești fata cu, care se vede el când are chef și se simte bine.Iar dacă nu îți convine ceva și spui, mai ești și sacul lui de box.
Te-ai gândit la niste ședințe la psiholog? Sa afli de ce și cum ai ajuns sa fi îndrăgostită de propriul agresor? De ce traume suferi?

Nu stiu ce vârstă ai, dar sfatul meu e sa lași iubirea asta de o parte ca nu te va durea mai rău decât dacă te vei trezi și cu un copil de la el sau nevoita sa suporți zilnic sa fi bătută, înșelată și nerespectata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbește cu partenerul, vedeți împreună ce trebuie făcut mai departe, luați o decizie în privința relației și dacă el continuă cu această neglijență/nepăsare față de tine și de această relație, cel mai bine este să-ți spui la revedere, sau pur și simplu să pleci, să te retragi pentru că este evident că nu te mai simți integrată în acea relație, nu îl mai ține legată de tine și de această relație pentru ca este inutil să stai constrâns de situație și obligat față de o persoană pentru care nu mai simți nimic.

| 199onur7 a răspuns:

Ești inconștientă si da te trage ceva se numeste prostia ta căci daca ai fi conștientă ai vedea Adevărul cu Adevărat te lași bătuta de un nenorocit care te tratează cum are pl lui chef.

| Marbea a răspuns:

Problema este la tine, deci te mai si loveste si tie iti place! Ce te atrage? Nu trebuie sa convietuiesti cu cineva care te umileste si te trateaza ca o sclava! Aceste persoane nu se schimba i bine niciodata! Cel mai sigur la el nu este iubire, tu il iubesti dar trebuie sa si gandesti, gandeste-te in priml rand sa-ti fe tie bine.