| anonim_4396 a întrebat:

Am o situatie foarte delicata in familie. Tata are 70 aproape si o inseala pe mama de 6 ani cu o tiganca care are 25, mama are 50 si vrea sa ne dea afara din casa.Eu sunt fata,urmeaza sa incep facultatea de inginerie si voi sta in chirie.
Nu mai suport,nu mai vreau sa stau acasa absolut deloc,mereu sunt certuri,strigate,aceleasi povesti legate de bani,de cine detine banii in casa,aceleasi vorbe ale lui tata catre mama" m-am saturat de tine de nu mai pot" sau " asa imi vine sa plec de acasa si sa va las".
De unde stiu ca o inseala pe mama : astazi am aflat,vorbea cu cineva care venise la noi,mama a mers pana afara, si omul respectiv a laudat-o pe mama cu nu stiu ce, apoi tata i-a spus ca umbla cu o una de 25, ca barbatul ei e un prost, ca sunt de 6 ani impreuna, sau nu stiu cum am inteles, dar a zis ceva ca " de la 19 ani " si din asta am dedus ca o inseala pe mama de 6 ani.
Ai mei s-au mai despartit in trecut,[ eu cu ea ne-am mutat in alt oras] insa s-au impacat pentru mine.Presupun ca femeia respectiva e tiganca, ptc i-a mai spus omului X ca " pai e aia cu care mai merg prin targ " [ asa mai aduce si el bani in casa, mai vinde chestii prin targ, insa el mereu cand merge, merge cu un cuplu -2 tigani-, sa-l ajute sa despacheteze, etc si ii plateste cu ceva]
Anul trecut aproximativ i-am vazut la tata mesaje in telefon de la o fata IULIA : " te rog cumpara-mi niste obe-uri". M-am panicat si am sunat-o,a raspuns,iar cand mi-a auzit vocea a inchis si n-a mai raspuns la telefon.
Mama il banuieste pe tata de mult timp ca umbla cu c***e si alte femei, insa pe ea nu o deranejaza. Tata a fost operat la penis, ptc a avut cancer de piele, si din cate am inteles nu mai are jumatate de "penis", sau de "cap" habar nu am cum sta treaba.De atunci mamei ii e sila si scarba sa mai faca sex cu el, si nu doar din cauza asta, ci si din cauza faptului ca o batea si striga la ea, o ameninta etc.
Pe mine ma doare tare, ptc e tatal meu si nu-mi vine sa cred ce am auzit din gura lui.Mereu se plange ca nu sunt bani in casa,ce e drept doar el lucreaza, mama sta in casa si freaca toti banii pe tigari si consum in casa.
Mereu cand vin acasa, am o stare foarte groaznica, sunt stresata si foarte prost dispusa, nu vreau decat sa plec.Cand mai ies din camera mea, si il vad ca mananca sau se uita la filme pe PC are o moaca tare aiurea, se vede pe el ca nu mai suporta nimic in casa asta si sentimentul se transmite repede.Simt ca sunt nedorita si ca de abia asteapta sa scape de mine, insa nu stiu ce am facut, sunt mereu la ora 9 in casa si nu consum bani multi, nu fac probleme, nu umblu prin cluburi, si nici noaptea aiurea.
Mi-a transmis faptul ca vrea sa scape si de mine cand a zis ca nu o mai suporta pe mama si ca daca merg in chirie [ unde practic voi sta cu inca 2 fete] sa vina si ea, si sa-si caute de lucru.
Nu stiu ce sa ma mai fac.Mi-e frica de faptul ca daca merg acum la facultate, chiar daca o sa am posibilitatea sa vin in fiecare weekend [ distanta de 45km] o sa pateasca mama ceva, o sa se certe sau o sa o bata sau o sa o dea afara din casa si NU are unde merge si vine iarna.
Singurul gand care imi alina toata suferinta asta e legat de iubitul meu care imi ofera sprijin din toate punctele de vedere si e mereu langa mine.Atat.Singurul meu colac de salvare.
Ce e de facut? Ma simt groaznic.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil scenariu:
- tu te muti cu iubitul, ca si asa te sprijina din toate punctele de vedere.
- maica-sa isi cauta de munca, ca are doar 50 de ani si isi ia propria soarta in maini ca-i adulta si ea su poate sa-si caute unul de 40-45 de ani, daca nu-i convine ce are acasa!
- iar taica-tu, sa-si vada de viata lui, alaturi de iubita, lui, ca pana la urma, nu-l pot condamna, atat vreme cat maica-ta nu-l mai place asa ciuntit. In fond, la 70 de ani, poate sa faca ce vrea, cat crezi ca i-a mai ramas de trait?!

Am un singur sfat sa-ti dau: NU te baga intre aprintii tai, ca adevarul este la mijloc!
Nu-l condamna pe taica-tu ca se duce la femei, daca maica-ta il refuza! De ce nu o iei pe ea de gat sa dai cu ea de pamant intai?
Ce fel de om este ala care isi trimite sotul "ciuntit" dupa ce a trecut printr-un cancer, la altele?
Tu, iti traiesti viata ta, nu a lor!
Muta-te, fa-ti facultatea sau ia-ti servici, parintii tai sunt oameni in toata firea, capabili sa decida SINGURI pentru viata lor!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Maicata nu se poate muta undeva?

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face...
Până la urmă, ambii sunt adulți şi e vorba despre viețile lor. Ei sunt cei ce trebuie să facă oarece în privința asta.

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer si deschis cu mama ta despre temerile tale si luati impreuna o decizie. Orice problema are o solutie. Dar daca discutati deschis cu tatal tau vorbește cu blândețe și respect profund, pentru a putea rezolva in mod calm lucrurile. Dar un lucru e cert, problema si rezolvarea ei nu depind de tine.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pastreaza-te in limitele tale! Nu proiecta asupra ta problemele altora, mai ales a parintilor tai!
Esti o alta existenta! Nu deveni sclava parerilor despre altii, urmareste-ti doar scopurile tale, fara a judeca pe altii! Caci vei avea, altfel, o incarcatura energetica distructiva, si nu ai nevoie de asa ceva!
Ia toate ca pe un DAT si fa ceva pentru tine! Nu-ti pierde vremea cu tampenii!

| FlappyXXX a răspuns:

Hei!
Dupa cum a spus is #Raluca in raspunsul de mai sus, singura solutie ar fi sa discuti cu mama ta și mai important cu prietenul tau si sa plecati amandoua, asa este cel mai bine. Ori gasiti un loc cu chirie foarte mica si ea sa isi caute de lucru sa va fie bine. Ori pe langa o colega de a ta ar putea sta si mama ta si sa lucreze.
Ori daca ar exista si posibilitatea de a se muta si iubitul cu voi ar fi si mai minunat. De ce zic asa? 1) Mama ta ar fi in siguranta. 2) Ar fi mai usor cu cheltuielile fiind ca iei 2 ar putea lucra si tu sa iti vezi de facultate. Și 3) cel mai important ar fi că voi doi a-ți putea locui împreună.
Dar în nici un caz ea nu ar trebui să rămână acasă cu el, sau cel puțin nu pentru mult timp. Gândeste-te ca ce il opreste pe el acum sa o zboare din casa si sa faca ce vrea cu ea, esti tu, tu esti piedica lui... Daca pleci tu, ea ar putea fi batuta si umilita de catre propriul ei sot, și nu spun asta doar asa. Poate te gandesti ca un om nu poate face atata rau si mai ales sotiei lui, dar daca vrei să te convingi, uitete la raspunsurile mele anterioare si vei vedea povestea mea de viata și vei vedea ca sunt unii oameni care nu au limita.
Si mai gandeste-te ca dupa plecarea ta el ar putea sa isi aduca amanta in casa lor si de mama ta s-ar putea lipsi imediat, aruncando si nepasandui...

Mult succes si binecuvantare in decizia pe care o ve-ți lua!

| raluca46 a răspuns:

Bună. Cred că cel mai bine ar fi să te consulți cu prietenul tău în legătură cu mama ta și să încerci să discuți și cu ea. Pentru că dacă tu vrei să pleci la facultate cel mai bine ar fi ca mama ta să stea undeva cu chirie sau chiar cu tine și să-și caute de lucru dacă nu vrea să stea în casă cu tatăl tău și să aibă numai scandal și poate să fie dată și afară din casă.
Sper că am putut să te ajut cumva.