| Adr3an552 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Dacă varul meu este căsătorit cu o fata, iar eu sunt împreună cu o fata care culmea este verișoara cu soția varului meu, exista o problema în acest caz?
Se poate numi incest sau sa fie ceva legat de grade de rudenie prin alianța?

Răspuns Câştigător
| Daz01 a răspuns:

Nu este nicio problemă nici din punct de vedere legal nici moral.
Incestul, conform legii, este actul sexual cu o rudă directă sau între frați și surori.
Tot legal, căsătoriile sunt interzise între rudele în linie dreaptă indiferent de gradul de rudenie iar în cazul rudelor colaterale, căsătoriile sunte interzile până la gradul 4 inclusiv (verisorii primari «copii unchilor și mătușilor» sunt ultimul grad de rudenie care nu se pot căsători).
Să nu uit... după căsătorie, soții nu devin rude.
Sper că te-am lămurit. Succes.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o problema, nu sunteti rude de sange ci doar prin alianta si de un grad foarte indepartat.

| NunuNini a răspuns:

Nici macar nu sunteti rude. Sau, poate, de la stramosul comun.

| geoconda a răspuns:

Nu este nimic. Gen, sunt ambii veniți din alte părți. Sa zicem ca tu ai un frate și luați 2 surori. Fiecare câte una. Nu vad nimic greșit în asta.

| Danaella98 a răspuns:

Dacă familiile nu au o problemă cu asta e totul ok. Am văzut cazuri mai ciudate ca al tău, și nu s-a întâmplat nimic.