| RaduDA a întrebat:

Dacă se pricepe cineva la grade de rudenie, am nevoie de un sfat. Îmi place de o fata care este verișoara de gradul I cu verișorul meu de gradul II. Este vreo problema?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu are importanta ca e verisoara cu verisorul tau daca tie nu ti-e verisoara de nici un grad.
Verisorii verisorilor se poate sa nu fie si verisorii nostri daca legatura lor de rudenie se bazeaza pe parintele verisorului nostru care nu se inrudeste cu noi.

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Lioana):

E verisoara de gradu 3 dar daca e ceva de un copil o sa zica lumea ca e de la cernobal
In rest e ok nu e incest

| Lioana a răspuns (pentru Xdreaper21):

Verisorii verisorilor nu sunt veri de gradul 3. De gradul 3 ar fi verisori copilul copilului meu (adica nepotul meu) cu copilul copilului verisorului meu primar (adica nepotul verisorului meu primar).

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Tu cu acea fată ești rudă?
Sau doar ei sunt rude?

| Depresivul123 a răspuns:

Da, din păcate pentru tine este o problema, deoarece ea îți este verișoară de gradul al III.