| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema cu soacra mea si nu stiu ce sa fac nu o suport deloc pentru ca la inceputul relatiei mele cu fiul ei ma cam,,intepat,,de cateva ori si de atunci am prins tare,,drag,,de eahee heenu o sun deloc nu vorbesc cu ea,nu stiu ce sa fac cum e mai bine nu vreau ca in timp problema asta sa mi afecteze relatia cu sotul meu sau chiar casniciasadsi cateodata o cam vorbesc de rau in fata sotului meu adica a fiului ei,,,, stiu co sa mi ziceti ca sunt nebuna dar ce sa fac chiar nu ma pot abtine cateodata si ca nu e bine sa o vb de rau in fata lui...

8 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

Asta e veche de cand lumea soacra cu nora nu se inteleg.Asa sunt soacrele, considera ca nici o fata nu este destul de buna pentru fiul lor.Nu trebuie sa-i dai prea multa importanta, ignor-o pe cat posibil si evita certurile cu ea.La sotul tau incearca pe cat posibil sa nu o barfesti (ca e mama lui si il deranjeaza).Nu o mai aduce in discutie daca pe el il deranjeaza). Daca locuiti impreuna este cam dificil.Nu te gandi la despartire din cauza soacrei, lupta pentru casnicia ta si vorbeste si cu sotul tau, spune-i ce te doare dar fara sa vorbesti urat de ea si spune-i sa se implice si el sa clarifice situatia.Sa vorbesti cu mama lui sa nu te mai supere ca tu esti sotia lui si sa nu se poarte urat cu tine sa-i spuna ca si pe el il deranjeaza.Mult succes!

| r0xany a răspuns (pentru Angelique):

Nu locuiesc cu soacra ea e in Romania noi in Belgia. oricum mersi mult

| pastru009 a răspuns (pentru Angelique):

Bravo.Ai zis "soacrele", nu "soacretele" ca si ElenaSa.

| Mihaela1964 a răspuns:

Daca nu locuiti impreuna, nu e chiar atat de greu sa faci ca lucurile sa nu degenereze in certuri cu sotul.Pur si simplu ignora zvonurile sosite dispre ea, ceea ce spune sau face.Cu timpul se va obisnui cu ideea ca nu reactionezi ca toate tampeniile si se va potoli.

| ElenaSA a răspuns:

Asa fac soacretele.Au pierdut locul fruntas de langa fiu.Totul e sa ierti si sa vorbesti cu ea.Asa am facut eu si-mi merge bine.Chiar daca nu veti avea o relatie profunda veti avea o relatie buna.

| Mytsaa a răspuns:

Asa e orice soacra pentru ca nu mai e singura femeie importanta din viata fiului ei.O sa-i treaca peste cativa ani.

| AndreeaIonela a răspuns:

Aceeasi situatie e si la mine dar nu cu soacra ci cu sora lui mai mare. e foarte bagacioasa si nu o suport deloc. nici eu nu stiu cum sa scap de problema asta. cred ca ar trebui sa incerci sa o ignori pe cat de mult poti si sa pastrezi o relatie cat se poate de normala nu neaparat de prietenie. cu cat aveti mai putine in comun de discutat cu atat mai bine big grin

| Florin45 a răspuns:

Ideea e ca o poti ignora.doar daca nu locuiti impreuna. daca locuiti impreuna, Dumnezeu cu mila.