| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o probleme.Am 17 ani si as vrea sa ma mut la prietenul meu care are 20 imi este frica sa nu vina ai mei cu politia(adica cu sigurantza o sa vina) dar vr sa stiu daca ii pot face lui ceva. Daca as da o declaratye la politie ca stau d buna voie la el si din cauza parintzilor fac asta i se poate int lui ceva? sau m-ar putea aduce acasa? Mie foarte frica. Va rog vreau un raspuns sau daca stiti p cineva care a plecat d acasa si nu sa int nimic spuneti-mi si mie. VA multumesc!

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Muta-te, apoi dupa o luna o sa vrei sa mergi inapoi, el nu o sa te lase, parintii tai nu o sa te primeasca pentru ca i-ai facut de rusine, etc.
Fi un pic mai responsabila, vezi de biserica, familie si scoala inainte sa te "mariti", si ar fi bine sa gasesti un baiat de treaba care sa fie placut si de parintii tai.
Acuma crezi ca maritisul este numai lapte si miere, vei vedea insa ca nu-i asa, ca vei avea de muncit de 10 ori mai mult decat pana acum. Ti se pare ca este greu sa o ajuti pe mama la curatenie, sau sa faci mancare? Dar atunci, cand va trebui sa te descurci singura, sa ai si prunc de tata, sa trebuiasca sa faci si mancare si curatenie, iar el sa iasa cu prietenii in oras, ca de, ii tanar si vrea sa se distreze. Think again, think more.
Domnul fie cu tine.

| Linda a răspuns:

E o relatie care nu incepe bine. Asteapta pana la 18 ani ca nu cred ca mori pana atunci.

| elena a răspuns:

Un amanunt, nu uita ca esti minora.

| aliyna a răspuns:

Parintii tai pot veni cu politia, pentru ca esti miora, si te pot lua acasa, iar prietenul tau poate fi tras la raspundere pentru corupere de minori.Nu cred ca vreo declaratie dea ta iti va fi de ajutor.De ce nu mai astepti un timp, nu peste mult timp faci 18 ani si atunci poti lua orice hotarare fara nici un risc.

| Adredemesconf a răspuns:

Sa știi ca e destul de periculos.Ar fi bine sa mai aștepți puțin, sa faci 18 ani.Atunci poți sa faci ce vrei referitor la asta.

| snowflake a răspuns:

Draga,
esti inca minora. cu sau fara acordul tau tot minora te numesti, deci inca esti sub tutela parintilor.
cand o sa ai 18 ani, se schimba situatia.

| anss23 a răspuns:

Dar ce te indeamna sa faci lucrul acesta? Ai grija la cine vrei sa te muti la cate lucruri se intampla in ziua de azi.Si il pot baga la puscarie pentru ca tu esti minor, deci nu conteaza daca declari ca stai cu el de bunavoie.straight face

| FrumusicaAndreea a răspuns:

Mai rabda pana devii majora, ca sa nu-i poata face lui rau.

| magicianul19 a răspuns:

Buna. in cartier la mine s-a intamplat chiar luna trecut ceva asemanator. ea fiind minor si parintii ei erau plecati de acasa si s-s intors si n-a gasit-o s-au dus la el la usa cu politia si ea a zis ca vrea sa stea cu el de buna voie. dar atat timp cat esti inca minor esti in custodia parintilor si ei decid daca te lasa. si in cazul ista tipul amu e pe la parnaie trebuie sa stea putin pe la racoare. asa ca ai grija ce faci ii faci si lui rau si tie. mai asteapta putin si apoi ai sa mergi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare ca vorbiti toti si niciunul nu stie exact despre ce este vorba. asa ca ma vad nevoit sa intervin.
1. nu exista infractiunea de sechestrare de persoane (eventual se cheama "lipsire de libertate in mod ilegal"
2. Atat timp cat in codul nostru penal cu privire la viata sexuala sunt doar 2 articole care ti s-ar aplica hai 3 dar al treilea e tras de par bine de tot si anume:
a) violul care pe intelesul tuturor este intretinerea de acte sexuale prin CONSTRANGERE fizica sau psihica (adica amenintari sau violente)
b) act sexual cu un minor care tot pe intelesul tuturor se traduce prin intretinerea de acte sexuale cu un minor(a) care nu a implinit varsta de 15 ani (16 daca minorul se afla in paza ocrotirea ingrijirea educatia tratamentul autorului).
c) seductia adica intretinerea de raporturi sexuale cu un minor sub promisiunea de casatorie.

Si acum sa explicam de ce poti sa te muti la el in mod legal

In Romania legea permite casatoria femeii la 16 ani FARA ACORDUL NIMANUI (chiar 15 ani cu derogare din partea parintilor si a unui medic de specialitate)

O casatorie pe langa activitate sexuala legala ca sa ma exprim asa implica inclusiv locuirea impreuna a sotilor ( ca doar de-aia se cheama famile si nu prietenie prin corespondenta)

Ori daca legea permite sexul chiar casatoria cu atat mai mult permite si stabilirea unei locuinte.

Cu privire la "sechestrarea de persoane" asa cum am aratat mai sus aceasta in codul nostru penal poarta numele de lipsire de libertate in mod ilegal.

Adica daca nu esti politist, procuror sau judecator si nu ai un mandat de arestare, o ordonanta de retinere sau un mandat de executare a pedepsei ( national sau european) nu poti lipsi de liberatate nici o persoana
In celelate cazuri nu putem discuta de existenta acestei infractiuni decat in cazul in care lipseste consintamantul victimei pentru ca in prezenta unui consintamant liber exprimat evident ne aflam in orice situatie vreti voi numai in sfera penala nu ( exemplu daca tu minora te cazezi la un hotel, hotelierul va merge la puscarie? (un limbaj nonjuridic de altfel)

O problema de drept s-ar putea ivi cu privire la starea ta de minorat in raport cu consintamantul de a locui cu prietenul tau major.

se pune problema daca tu minora fiind iti poti exprima un astfel de consintamant.

Raspunsul este DA. intrucat din moment ce poti spune DA la Primarie... poti spune DA unde vrei tu inclusiv in problema care te macina.

care e ratiunea? ca sa nu vorbim ca sa ne aflam in treaba:
in materie penala raspunderea penala incepe inca de la varsta de 14 ani iar pana la varsta de 16 ani are unele conditii de indeplinit, cea mai importanta fiind conditia DISCERNAMANTULUI. Astfel o persoana care are varsta intre 14-16 ani va raspunde penal numai daca se constata ca a actionat cu discernamant. Cum se stabileste asta? Simplu printr-o expertiza psihiatrica dispusa de organul de cercetare penala.
minorul peste 16 ani se prezuma ca a actionat cu discernamant prezumptia neputand fi inlaturata decat... ai ghicit tot printr-o expertiza care sa demonstreze contrariul.

deci ne-am lamurit cu raspunderea penala a lui. daca te muti cu acordul tau nu este nicio infractiune.

acum sa lamurim situatia 2 ce drepturi au parintii asupra ta. pana la varsta de 14 ani se prezuma ca nu ai discernamant deci fac din tine ce vor chiar daca te opui pentru ca opozitia ta este in afara discernamntului insa si asta in niste limite. De-aia pedepsele pentru infractiuni impotriva minorilor sub 14 ani au niste pedepse colosale.

si acum concluzia. daca parintii tai vin peste voi cu politia sau fara si te scot cu forta de acolo (impotriva vointei tale (savarsesc ei insisi infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal (maximul pedepsei pentru o astfel de imprejurare este de 15 ani iar minimul de 7 deci cam excludem posibilitatea unei pedepse cu suspendare decat in rare cazuri in care s-ar cobori pedeapsa sub minimul ei pana la o pedeapsa de 3 ani care ar putea fi suspendata (cu suspendare cu stie lumea)

juridic te-am lamurit insa social trebuie sa intervin si sa iti amintesc obligatia MORALA de supunere, ascultare pe care o ai fata de cei care ti-au dat viata. in plus nu cred ca e parinte care sa nu vrea binele copilului sau. in plus parintii ii ai pana la sfarsitul vietii pe cand un copil de 20 ani, pentru ca sa nu uitam ca la 20 ani de abia ai facut primii pasi in real world s-ar putea sa il ai mai mult sau mai putin.
Ar mai fi multe de discutat pe aceasta tema insa cred ca v-am plictisit destul.

Numele meu este Pavelescu Valentin sunt avocat si daca nu ai inteles ceva ma poti contacta la nr de tel 0745... 377... 973

Iar pentru ceilalti am un singur sfat cititi si incepeti sa scrieti un sfat sau o parare numai dupa ce v-ati documentat si sunteti siguri ca nu bateti campii - fara suparare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles ca prietenul tau poate avea probleme, tu esti minora inca. Poate ar fi mai bine sa te preocupi doar de scoala, o sa ai suficient timp sa stai si cu el, trebuie sa faci lucrurile la momentul potrivit, bucura-te de ani de liceu, nu te vei mai intalni cu ei. Chiar daca tu crezi ca parinti tai sunt impotriva ta acum, ei iti vor doar binele. Gandeste-te bine si ia cea mai buna decizie, toti sa fie multumiti de ceea ce tu vei hotara.

| dokosvai a răspuns:

Da il poate baga in puscarie daca parintii tai depun plangere. Il pot baga la sechestrare de persoana, abuz de minori, etc.

| E6 a răspuns:

Cred ca da. ii pot face fiindca e complice si va fi acuzat pentru ascunderea ta.ma rog, da dc ai 'fugit' de acasa?:o

| lyadenisa a răspuns:

Il poate baga pentru corupere de minori la pushcarie

| Anonim1993 a răspuns:

.