| tomatina a întrebat:

Am tendinta de a exagera uneori lucrurile pentru ca mi se pare ca partenerul de viata face niste lucruri doar ca sa ma enerveze. Asa mi se pare mie. Stiu ca amde lucru la mine, dar cum sa ma controlez. El ce sa faca ca sa ma ajute?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți pui întrebarea - de ce?-.

| Mosotti a răspuns:

Exact cum zice sadrian, de ce simti asa? Sa nu ti se mai para, nu sa te controlez de la un lucru anormal. El nu are ce face daca nu face ce nu trebuie si doar ti se pare, se va satura de tine si va pleca, asta va face daca mai continui, nu are nevoie de un om cu probleme sincer iti spun. Am impresia ca nu-l mai placi.

Sau sa intrebe ce ti se pare la el nasol. Si verifica si tu simplu, intreaba si pe altii daca ce face, e okey, si asa vezi daca ti se pare sau nu, daca altora li separe ca si tie, e clar ca nu ti se pare si e asa. Eu asa ma verific daca ma suspectez de ceva neinregula "ma astia, eu vad ceasul ala ca e rosu, voi?", si imi confirma daca e alb sau nu e. E doar un exemplu. Sau "uite ce face x si ce a facut cu mine, am eu impresia sau intentia lui a fost cutare? Sau ce a facut a facut bine?". Asa se face.

Deci ideea nu e sa te controlezi fiind sub influenta unei erori de gandire, ci sa elimini acea eroare de gandire, prin realizarea situatiei reale.

| Dalmore a răspuns:

I-ai spus că acele lucruri te enervează și continuă să le facă? Partenerul tău nu te respectă, ai dreptul să exagerezi, eu în locul tău nu l-aș mai numi partener. Dar e posibil doar să te fi săturat de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa fie si niste frustrari, din nerealizari in viata, probleme din copilarie. Multe probleme vin din copilarie si ne influenteaza toata viata. Poti face cateva sedinte cu un psiholog sa vezi daca interactionezi mai bine cu sotul, sau chiar sedinte pentru cuplu. Daca lasi problema se poate agrava

| RandomUserName12 a răspuns:

In primul rand cred ca ar trebui sa te inteleaga mai bine si sa afle care este problema cu tine ca apoi sa inceteze sa mai faca anumite lucruri. Pe de alta parte poate ai si tu niste probleme. Banuiesc ca inainte ai trait intr-un mediu stresant si plina de nervi, unde erai obligata sa tii furia in tine si daca o dadeai afara si aveai mici scapari erai pedepsita, am dreptate? Daca te ajuta cu ceva, du-te la un psihoterapeut si incearca sa vezi ce problema ai si cum o poti rezolva.