| constantin1277 a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep, sunt un tip divorat, am 41 de ani, in timpul casatoriei am cunoscut o fata la job de 31 ani, dupa divort am avut o relatie cu aceasta fata pe acare am inceput sa o iubesc foarte mult, cred ca pentru prima data in viata mea am inteles ce inseamna iubirea, ne- am despartit dupa o perioada de 3 luni pe motiv ca ea iesise dintr-o relatie si ca nu isi doreste o alta relatie, la asta adaugandu-se si presiunea celor din jur si fosta nevasta. Mentionez ca in momentul in care am fost impreuna, noi nu mai lucram in acelasi loc. Dupa o perioada de 3 luni cand jobul ne-a adus din nou impreuna am reluat relatia, la initiativa amandurora. Intre timp ea a fost intr-o relatie care nu o implinea pe scurt. Am fost impreuna iarasi pentru o perioada de 2 luni, dupa care mi -a spus ca nu mai vrea sa fie cu mine pe motiv de presiune pe motiv de nu stiu ce... nu am inteles niciodata de ce. Tot timpul spune ca sunt un barbat complet, la care nu are nimic sa-i reproseze. In aceasta perioada in care nu am fost iarasi impreuna, nici nu am lucrat impreuna. Am digerat greu aceasta despartire din nou, pentru ca o iubesc de mor, nu a existat nici un motiv clar din partea ei pentru aceste despartiri mai ales ca nu are ce sa-mi reproseze. I-am oferit tot ce am avut mai bun in mine, iubire intelegere fara sa ii cer nimic, indiferent ca am fost sau nu impreuna. Dupa o perioada de timp ca un facut si sincer cum am lucrat si eu la asta, ea a inceput sa lucreze din nou cu mine. De data aceasta, in ciuda la tot ce simteam pentru ea, am spus ca nu mai vreau sa fim impreuna, insa lucrurile nu au stat asa, ne-am impacat iarasi, mi-a zis ca s-a gandit f mult la mine in ultima perioada si ca am avut dreptate in multe privinte si ca vrea sa incercam din nou, dupa o discutie in care i-am explicat, ca ultima perioada nu a fost foarte ok pentru sufletul meu am rugat-o sa se gandeasca bine la ce vrea sa faca. Am uitat sa mentionez ca in prima parte nu si-a asumat relatia cu mine in cercul de cunostinte comune, doar in ceercul ei de prieteni.De data asta si-a asumat tot, mi-a dovedit iubire, buna intentie, m-a prezentat parintilor, ne-am facut planuri de viitor care pareau solide, toate venite din partea ei, lucru care ma surprindea si ma bucura enorm. In momentul in care, am vrut sa cumparam o casa si sa ne mutam impreuna, lucrurile s-au schimbat. M-a parasit iarsi pe motiv ca nu stie ce vrea de la viata, ca nu se poate desprinde de trecut, a avut o discutie sincera cu mine pe tema asta, si ca ii pare rau ca iarasi am ajuns in aceeasi situatie. Merge la psiholog pentru rezolvarea situatiei de ceva vreme insa nu pare sa aiba efect.Eu sunt efectiv daramat de toate acestea, o inteleg pe deplin pentru tot ceea ce se intampla cu viata ei, o vreau in viata mea, pentru mine reprezinta cam tot, m-am gandit mult daca sunt dependente sau obsesie sau orice nu ma face sa vad corect situatia. Acum ma ignora, ne vedem zilnic la job, si asta ma omoara. Am nevoie de un sfat, ce sa fac sau cum sa fac, sunt efectiv blocat, fac terapie la psiholog dar parca totul este inutil, nu pot sa nu par afectat, nu pot sa imi controlez emotiile, este o lupta permanenta in mine, nu imi place sa o stiu asa trisat pentru neimplinirile din trecutul ei, nu pot fi indiferent...

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

E nehotărâta, nu e pregătită pentru o viata de cuplu, de familie, tine la tine dar nu îndeajuns sau e confuza în legătură cu sentimentele ei, cel mai bine ar fi sa te bucuri de viata și altfel, sa ieși cu prieteni sau sa ți faci prieteni noi, sa ai alte activități, nu mai face totul pentru relație ca și cum doar asta exista pentru tine, poate asta a și speriat o, ca tu ești prea pornit pe lucruri serioase, chiar dacă aveți o vârsta matura puteți sa o luați mai ușor având în vedere ca fiecare a trecut printr o despărțire

| constantin1277 explică (pentru Emma30555):

Ideea este ca familie si a dorit, iar eu nu am facut nici o presiune in privinta asta, am luat lucrurile usor...

11 răspunsuri:
| cosmin986522 a răspuns:

Omule ai 41 ani, tu copiii nu ai?

| constantin1277 explică (pentru cosmin986522):

Am, si imi petrec timp cu ei, daca asta era intrebarea

| relian a răspuns:

Vrei sa stii adevaru asa scurt si sec? Nu esti tu barbatu cel cauta ea,asta e tot.
Da stiu bla bla povesti,basme ca esti barbatu cu de toate,asta e placa veche,dar se pare ca la tine inca functioneaza laughing tu esti in limba dupa aia,ea tot cauta azi unu,maine altul,vede ca nu-i ala cel cauta ea,vine iar la tine. Apare altul,ups iar trebuie sa luati o pauza,incearca cu ala si iarasi esec,nu era ala barbatu mortal cel cauta ea laughing deci esti un fel de papagal, fata cand are nevoie de tine tu esti prezent la datorie. Poate cand o sa vada ca ea nu poate avea cesi vi; seaza, cine stie o sa se linisteasca si o sa stea cu tine, dar eu sincer as fugi de o astfel femeie, cu ea niciodata n.u se stie cum stai, daca o mai gasesti acasa sau nu laughing

| Hammurabi a răspuns:

În mod sigur nu vezi corect situația. Motivațiile astea "nu știu încă ce vreau de la viața mea" nu sunt decât niște scuze de doi lei, care îi oferă ei răgazul necesar să-și mai "trăiască viața", înainte să se limiteze la o relație definitivă cu tine. Știe că ești o "partidă bună" și nu vrea să te piardă, dar nici nu se îndură probabil să renunțe la "oportunitățile" pe care i le oferă încă tinerețea.
Încerc să fiu cât mai delicat în exprimare pentru că înțeleg că o iubești, dar ai mare grijă că ești pe punctul de a-ți pierde busola, (dacă nu s-a întâmplat deja) și nu mai interpretezi lucrurile corect. Îi oferi mult prea mult credit iar asta nu-ți aduce nimic bun ție.
Iartă-mă că îți spun asta, dar această femeie nu ține la tine, nu te iubește chiar nu-i pasă de tine. Ești doar un backup pentru ea, ești doar cel care îi asigură spatele, ești doar locul sigur în care se poate întoarce când se va plictisi de "trăit viața" sau când va fi prea în vârstă pentru așa ceva.
La 31 de ani, oricine știe exact ce vrea de la viața lui, dar ea se poartă cu tine ca o adolescentă de 18-20 ani.
Te-aș sfătui să-i dai un ultimatum să se hotărască, dar nu voi face asta pentru că nu va fi în folosul tău. Renunță la femeia asta care se joacă cu mintea și cu viața ta, pentru că nu-ți va aduce nimic bun în viitor.

| constantin1277 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc pentru sfat, in situatie in care se afla psiholgic vorbind nu am cum sa i dau un ultimatum verbal, pentru ca fizic pare afecatata de ce se intampla in viata ei acum, ma refer la faptul ca nu stie in ce directie sa o ia, eu o iubesc indiferent de directia in care o va lua, insa cred ca acel ultimatum il voi lua pentru mine, incerc sa fiu retras sa mi vad de ale mele in masura in care pot si voi vedea ce se va intampla.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu e hotarata in privinita sentimentelor ei. E greu dupa ce iesi dintr o alta relatie sa stii ce mai vrei. Frate e si vina ei. Ar trebui sa ti spuna pe fata. Da sau nu. Daca mai are sanse relatia. Reactioneaza prea imatur totusi. Vorbeste deschis cu ea! Intreab o pentru ultima oara ce vrea. Nu mi se pare ok ca tot te lasa balta si dupa iar vine la tine. Imi pare rau pentru tine! Tu nu ai nicio vina. Vina ei e ca nu iti spune pe fata. Nu te descuraja ca daca nu a fost sa fie, asta nu inseamna ca mai sunt si alte femei cu care sa poti sa ai o conexiune. Capul sus!

| constantin1277 explică (pentru Anon31241212):

Am discutat aspectul asta cu ea, cele mentionate mai sus sunt pe scurt. referitor la ce mi ai sugerat, am avut discutia asta cu ea si a spus canu poate sa ma tina legat asa de ea cand ea nu stie ce vrea de la viata, stie calanga mine nu i ar lipsi nimic si ca orice femeie si ar dori sa aiba ce are ea de la mine, si totusi..., sunt lucruri pe care mi le spune nu doar sa le aud, sunt lucruri confirmate din cercul ei de prietene. am intrebat daca mai crede in Noi pus si simplu, da sau nu. a zis ca da crede in noi, dar imi arata total contrariul. Este pentru prima data in viata mea cand nu ma pot detasa de ceva, nu ma pot sa fiu indiferent si habar nu am cum sa reactionez. M am lasat vulnerabil in fata ei in mod constient, iar acum o trag...

| Anon31241212 a răspuns (pentru constantin1277):

Una spune, alta face. Actiunile vor fi o confimare mai puternica decat cuvintele. Las-o pana cugeta, pana isi da seama. Tu traieste ti viata intre timp. Daca va fi sa fie va fi happy

| constantin1277 explică (pentru Anon31241212):

Mersi, oricum nu am de ales