| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat prenatalul. imi pot scoate cartea de munca de la firma unde am lucrat?

1 răspuns:
| AldanaBlue a răspuns:

Te referi la cela 126 de zile de concediu (sau la cele 42 obligatorii)? Nu vad motivul pentru care sa iti scoti cartea de munca de la firma, adica nu este nici un avantaj. Nu ai nici o treaba cu ea. Dupa ce se termina cei 2 ani de stat acasa, firma e obligata sa iti pastreze postul si sa te re-angajeze. Daca nu ma insel, timp de 6 luni nu au voie sa te dea afara de cand te-ai intors din CIC.
Chiar daca nu vrei sa mai lucrezi acolo, iti scoti cartea de munca dupa ce termini cei 2 ani de stat acasa.