| anonim_8127 a întrebat:

Lucrez la o firma si am pe cartea de munca trecute 4 ore, daca timp de un an am pe cartea de munca 4 ore trecute pot sa intru in somaj dupa un an lucrat acolo? mersi pup

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, cu conditia sa ai lucrate cel putin 12 luni, cu patru ore, cea ce echivaleaza cu 6 luni cu program normal.
Concediul se asimileaza.

| nicky a răspuns:

Nu stiu sigur daca poti lua somaj avand in vedere ca la 4 ore lucrate ti se stiu doar 6 luni cu program normal si oricum depinde de patron daca iti da adeverinta pentru a lua somaj.

| haladita2307 a răspuns:

Da normal k poti sa intri odata ce cartea de munca iti merge nu conteaza pe cate ore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cu conditia sa nu inceteze contractul de munca din motive care ti se pot imputa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna @MARRY,
Atat timp cat ai carte de munca si figurezi ca muncesti, nu conteaza numarul de ore, nu ai dreptul la ajutor de somaj...
Sa ma explic cu un articol din CM : Art. 112. [durata specială a timpului de muncă]
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
Acum iti voi spune ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a putea primi ajutor de somaj (din legea somajului):
somer - persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate (adaug: SRL, PFA, etc.) potrivit legii, venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare;
d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare, daca s-ar gasi un loc de munca.
Indemnizatia de somaj - o compensatie partiala a veniturilor asiguratului ca urmare a pierderii locului de munca sau a veniturilor absolventilor institutiilor de invatamant si militarilor care au efectuat stagiul militar si care nu s-au putut incadra in munca.
De aici poate rezulta urmatorul fapt: daca ai CONTRACT DE MUNCA si lucrezi undeva, ai un salariu conform cu orele lucrate. Nu poti beneficia IN ACELASI TIMP si de SALARIU (oricat este el) si de INDEMNIZATIA DE SOMAJ (ajutorul de somaj cum ii mai spune).
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Completare.
Poti intra in somaj numai dupa ce nu mai ai loc de munca!

| anonim_8127 explică:

Mersi mult