| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles ca e perfect legal sa te dea in somaj daca firma la care ai lucrat nu te mai primeste dupa ce ti s-a terminat concediu de maternitate. in acest caz la cat se ridica suma avand in vedere ca pe cartea de munca am avut minim pe economie?

1 răspuns:
| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt prea convinsa ca e legal. Intreaba un avocat. Noi la firma am avut un caz cu o colega ce s-a intors din concediul de maternitate si, desi sunt restructurari si reduceri de buget, au fost obligati sa ii asigure un loc de munca in cadrul firmei. Pe o alta pozitie si cu alt salariu decat era initial (adica mai mic). Un alt caz, o persoana concediata cu salariul de 1500 lei are somaj de 400 si ceva de lei. Nu stiu exact cum se calculeaza, dar stiu ca e putin, oricum ar fi.