| Florincrap a întrebat:

As avea o intrebare:Cum pot scapa de frica de a vorbi la telefon?
Uneori, cand ma suna cineva, inchid de frica ca o sa imi inchida in nas sau o sa ma injure, sau ca imi va adresa critici.
Solutii?
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar tu unde ai trăit până acum? În pădure?
Nu știi să vorbești?
Răspunzi la telefon și cum îți este vorbit așa vorbești, te respectă, respecți, etc.
Pa, pa.

| Dariusuu a răspuns:

Cu apropiații sunt sigur că îți este ușor să vorbești, însă cu necunoscuții nu.

Dacă te sună un necunoscut află ce dorește, nu doar tu ai problema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
http://www.psihoterapie.net/......olegi.html
Succes.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci asa cand vorbesti la telefon, ma intreb ce faci cand trebuie sa vorbesti fata in fata cu cineva...
Nu stiu ce ai putea face, n-am mai auzit de asa ceva. Eventual poti sa te duci la psiholog, sa te ajute sa-ti depasesti frica asta.Dar ai putea la fel de bine s-o faci si singur, stai chill ca nu te omoara nimeni prin telefon. Daca te injura cineva poti la fel de bine sa-l injuri si tu.Chiar n-ai de ce sa te temi, fii tare!

| OnlyTheScript a răspuns:

Hei Florin..ne intalnim din noulaughing...pai parerea mea este ca respectivul/respectiva care te suna nu are de ce s ate injure sau sa iti adreseze critici atata timp cat tu nu o/il enervezi. Daca tot nu scapi de frica asta stii ce zic eu? ..sa cauti pe net niste replici tari, sa le transcrii pe o foaie si cand te suna cineva deschizi telefonul. In cazul in care te injura, stai cu foaia in mana si incepi sa ii dai niste replici de o sa ii cada fata. sper ca te-am ajutat tongue papa

| DarkGhost a răspuns:

Exista o solutie daca te injura il injuri si tu daca te critica il injuri si daca iti inchie in nas asta e viata nu vad unde e problema dor nu trebui sa-ti fie frica in cel mai rau trebui sati fi frica cand esti fata in fata nu la telefon

| Wrufloukel a răspuns:

Eu merg pe stradă, și de frică să nu-mi dea cineva în cap cu o bătă, le dau eu primul în cap cu o bătă, ca să fiu sigur că pe viitor nu se vor lega de mine. Eu cred că ești puțin cam paranoic, cea ce este foarte grav pentru tine! Chestia asta care o ai tu, vine din pasivitate. Ești o persoană pasivă! Și pănă la urmă, dacă vrei să-ți rezolvi paranoia asta, cumpără-ți un carnețel un pix, și notezi acolo ce personae îți inchid telefonul in nas, apoi prima data cănd te vor suna acele persoane le vei inchide si tu telefonul in nas. Dar chestia cu inchisul telefonului in nas, o fac de obicei persoanele care nu au semnal la telefon, sau acele persoane infantile! Baftă, și lasă pasivitatea pentru alții!

| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

Hei happy, depinde de cine vorbesti la telfonwinking, de exemplu: daca te suna un frate de al tau, nu trebuie sa-ti fie frica happy dau o ruda de a tawinking. Cei cunoscuti sau cei din familie nu o sa-ti vorbeasca urat la telefon! Dar daca te suna cineva pe care nu-l cunosti... ori e o greseala ceea ce mi s-a intamplat de muuuulte ori, ori ati face cineva o farsa, un prieten sa zicem. Asa ca stai linistit si calm la telefon happy. Nu ti v-a intampla nimiic, dar pentru asta trebuie sa vorbesti frumos si sa fii tu insati > happy Succes! Acum te rog eu ceva : imi dai FUNDA? happy

| Florincrap explică (pentru AdelinaPopovici3092):

Mai astept niste pareri, si dupa aceea decid cine primeste funda.

| MaryD a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, din pacate.Imi e frica sa raspund cand suna cineva cu nr necunoscut...

| SeBy_SeBy_1996 a răspuns:

De exemplu daca te suna o ruda nu trebuie sa-ti fie frica, dar daca te suna cineva necunoscut injura-l si-ti fa curaj.Fiindca nu are rost sa vorbesti la telefon si sa stai cu frica-n san ca cineva te injura.Din partea mea nu-ti mai fie frica fara rost!