| anonim_4396 a întrebat:

As vrea daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. De aproximativ un an de zile m-am mutat in Bucuresti, unde locuiesc cu sotul meu.Intre noi totul este ok, dar problema mea mai mare e ca nu reusesc sa imi fac prieteni. Ma simt foarte singura cand e el la munca, nu am cu cine sa ies afara, nu am cu cine sa mai povestesc, iar cu vechii prieteni pe care ii aveam in Brasov, chiar daca mai vorbesc nu mai e la fel, s-a cam rupt legatura.
Am ajuns sa ma bucur enorm de tare cand ma suna pana si mama, ca stiu ca pot sa povestesc cu ea ca si cum as vorbii cu o prietena veche, dar de altceva am nevoie sad Ma gandesc ca o sa am un copil peste 6 luni, si viata mea o sa ia o intorsatura si mai si in sensu asta pentru ca nu o sa am pe nimeni cu care sa ma sfatuiesc, sa mai rad,sa voresc, sa ies...
Stiu ca multa lume ar zice "iesi in parc", "mergi la activitatea X unde iti poti face prieteni", ei bine nu e chiar asa. In parc nu te poti duce de nebuna si sa te imprietensti cu lumea, si chiar si asa, ar fi o amicitie mai mult de cat prietenie.
Nu am probleme de socializare, dar nu stiu ce s-a intamplat in ultimul timp cu mine, m-am inchis in mine. Nu stiu exact din ce cauza, poate din cauza varstei (am doar 19 ani), poate din cauza locului, a schimbarii, a sarcinii. cert e ca e ceva in neregula pe care nu mai stiu cum sa rezolv :-

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

laughing Simona draga, nu ma pot abtine sa nu zambesc, cand vad cu cata inocenta faci din tantar, armasar, desi inteleg foarte bine ca acest lucru te framanta.Intr-o oarecare masura,e normal sa te simti in felul in care te simti,esti nou venita in Bucuresti,iar vechii tai prieteni au ramas in Brasov..., asta pe de-o parte.
Pe de alta parte, in conditiile actuale, vei avea ocazia sa redefinesti notiunea de prietenie, pentru simplul motiv ca ai trecut intr-o alta etapa a vietii tale.Asta se intampla cu noi toti, de fiecare data cand schimbam "macazul" notiunea de prietenie capata alte valori, alte nuante. Oricum ar fi, eu cred ca nu iti va fi greu ca in viitorul apropiat sa-ti faci prieteni noi, dat fiind faptul ca esti o persoana sociabila si foarte tanara.Doar rabdare sa ai,si acest lucru se va intampla in mod firesc,caci prieteniile nu se leaga asa... pocnind din degete,la comanda noastra. Oamenii nu se cauta unii pe altii,ci se intalnesc pur si simplu,intamplator,intr-o anumita conjunctura, intr-un anumit loc, etc.
Un singur sfat pot sa-ti dau, acela de a te feri sa legi prietenii pe internet, si asta in marea ta dorinta de a comunica cu cineva.Nu ca nu ar fi posibil sa legi vreo prietenie,dar se intampla extrem de rar ca cei cu care comunici sa fie si oameni cinstiti,frumosi si adevarati, ca dealtfel si in lumea reala.
Asadar, nu trebuie sa fi ingrijorata, caci in timp vor aparea si prietenii in viata ta, inevitabil.

45 răspunsuri:
| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Si mie nu mi place usor laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

laughing
N'ai rupt nici un pat pana acum?

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Nu vrei sa incercam?laughing deja gluma asta a ajuns... departe cine citeste zice ca eu sunt curva si u credul ti-as fii spus altfel dar nu-mi permit happy deci zii vrei sa incercam? o sa fie mai greu na daca nu prea ai experienta... ee dupa 5 ore o sa fii fresh de abia atunci o sa inceapa distractialaughing)rolling on the floor

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

ON: te inteleg draga, te inteleg...
OFF: eu vad pe aici 2 porumbei ce nu se mai satura din a-si trimite unu altuia mesaje..hmm

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha
esti haioasa :* varsta nu se vede, pari mai mica laughing
ne'am jucat destul aici pe chat laughing 5 ore :O nu i problema bem rebull si prindem aripi laughing!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Redbull? nu merge sange de taur merge stii cum?!?!?!?! terminam in 10 ore ma obosesti u pe mine laughing) sper ca sunt haioasa in sensul bun nu in sensul ironic laughing GATA CU JOACA PE CHAT ACUM O DAM PE MESAJE PRIVATE laughing si vor fii si mai intense laughing ce ati vazut aici nu este nimic laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Da suntem cam nesatui laughing si nu suntem porumbei suntem oameni in toata firea laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Porumbei adica la figurat vorbiind, ori nu sti ce se intelege prin porumbieiraised eyebrows
Mai arunca o privire la poza de la avatarul tau, ca si acolo se vad 2 porumbei...sunt desene dar in fine intelegi tu ce spun.

| Ellenaroxy a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Am inteles din prima dragawinking

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Sangele de taur bun pentru femei daca il beau barbatii laughing
eu prefer redbull pentru. ca vreau aripi straight face in caz ca ne incingem de luam foc, dam din aripi si ne racorim laughing!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Pai u vrei sa zbori eu vreau sa fiu in al 9 lea cer cum facem? laughingle combinam happy si o sa fie bine... eu ma bag la somn mai pastrez si pentru maine o sa am o imaginatie si mai bogata laughing si o sa adorm cu gandul... departe laughing))))):*:*:*

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha laughing bun!
nb :* du-te si odihneste te ca n'ai sa poti rezista 10 ore :< laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Pai si u la fel sa nu ma trezesc cu tine ca nu mai poti laughing eu o sa ma pregatesclaughing ca 10 ore or fi cum or fii dar sa fie si placere ...haiii bagate si u la somn vb maine papa:*

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

laughing
Ceau! nb:*

| fabiola a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Ce bine ar fi daca ai da sfaturi si nu mai transformi site in discutii personale!