| anonim_4396 a întrebat:

As vrea daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. De aproximativ un an de zile m-am mutat in Bucuresti, unde locuiesc cu sotul meu.Intre noi totul este ok, dar problema mea mai mare e ca nu reusesc sa imi fac prieteni. Ma simt foarte singura cand e el la munca, nu am cu cine sa ies afara, nu am cu cine sa mai povestesc, iar cu vechii prieteni pe care ii aveam in Brasov, chiar daca mai vorbesc nu mai e la fel, s-a cam rupt legatura.
Am ajuns sa ma bucur enorm de tare cand ma suna pana si mama, ca stiu ca pot sa povestesc cu ea ca si cum as vorbii cu o prietena veche, dar de altceva am nevoie sad Ma gandesc ca o sa am un copil peste 6 luni, si viata mea o sa ia o intorsatura si mai si in sensu asta pentru ca nu o sa am pe nimeni cu care sa ma sfatuiesc, sa mai rad,sa voresc, sa ies...
Stiu ca multa lume ar zice "iesi in parc", "mergi la activitatea X unde iti poti face prieteni", ei bine nu e chiar asa. In parc nu te poti duce de nebuna si sa te imprietensti cu lumea, si chiar si asa, ar fi o amicitie mai mult de cat prietenie.
Nu am probleme de socializare, dar nu stiu ce s-a intamplat in ultimul timp cu mine, m-am inchis in mine. Nu stiu exact din ce cauza, poate din cauza varstei (am doar 19 ani), poate din cauza locului, a schimbarii, a sarcinii. cert e ca e ceva in neregula pe care nu mai stiu cum sa rezolv :-

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

laughing Simona draga, nu ma pot abtine sa nu zambesc, cand vad cu cata inocenta faci din tantar, armasar, desi inteleg foarte bine ca acest lucru te framanta.Intr-o oarecare masura,e normal sa te simti in felul in care te simti,esti nou venita in Bucuresti,iar vechii tai prieteni au ramas in Brasov..., asta pe de-o parte.
Pe de alta parte, in conditiile actuale, vei avea ocazia sa redefinesti notiunea de prietenie, pentru simplul motiv ca ai trecut intr-o alta etapa a vietii tale.Asta se intampla cu noi toti, de fiecare data cand schimbam "macazul" notiunea de prietenie capata alte valori, alte nuante. Oricum ar fi, eu cred ca nu iti va fi greu ca in viitorul apropiat sa-ti faci prieteni noi, dat fiind faptul ca esti o persoana sociabila si foarte tanara.Doar rabdare sa ai,si acest lucru se va intampla in mod firesc,caci prieteniile nu se leaga asa... pocnind din degete,la comanda noastra. Oamenii nu se cauta unii pe altii,ci se intalnesc pur si simplu,intamplator,intr-o anumita conjunctura, intr-un anumit loc, etc.
Un singur sfat pot sa-ti dau, acela de a te feri sa legi prietenii pe internet, si asta in marea ta dorinta de a comunica cu cineva.Nu ca nu ar fi posibil sa legi vreo prietenie,dar se intampla extrem de rar ca cei cu care comunici sa fie si oameni cinstiti,frumosi si adevarati, ca dealtfel si in lumea reala.
Asadar, nu trebuie sa fi ingrijorata, caci in timp vor aparea si prietenii in viata ta, inevitabil.

45 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu muncesti? Eu cred ca ai enorm de mult timp liber si ca asta se rezolva daca iti gasesti un loc de munca (sau doar partial cand se va naste copilasul). o femeie de varsta ta ar trebui sa aiba macar 14 ore de activitate intensa pe zi si extrem de putin timp de socializare. E normal daca tu ai 3-4 ore pe zi in care stai si nu faci ceva care sa te oboseasca sa te plictisesti si sa simti nevoia de socializare. Totusi, nu mai esti un copil, sa iesi in parc la joaca, esti un adult care trebuie sa aiba obligatii si sa si le indeplineasca. Adultii nu prea au genul de prietenii stam la taclale in fiecare zi zeci de minute, poat doar pensionarii fara nepoti. Prieteniile adultilor sunt mai degraba de genul: am 1-2 prieteni de nadejde la care pot apela la nevoie, dar cu care nu ma conversez prea des, din respect pentru timpul fiecaruia. Si eu ma bucur cand ma suna mama, dar daca nu e ceva important, nu pierd mai mult de 10 minute la un telefon de taclale, fiindca nu pot sta inactiva atat de mult. Tu ai 19 ani, deci energie enorma si daca nu ti-o canalizezi in fiecare clipa ajungi sa te blazezi, sa te lenevesti.
Un copilas iti va umple mare parte din zi, dar probabil va fi totusi mai putin decat ai avea nevoie. Insa va mai rezolva din problema si cand va mai creste copilul si vei avea si un loc de munca, vei fi ok.

| fabiola a răspuns:

Am vazut multe fete de varsta ta care muncesc part-time(fac reclama la un produs in super marcheturi). Este suficient sa lucrezi si o luna de zile si se mai schimba lucrurile.Stiu eu ce vrei sa spui:in Bucuresti lumea este intr-o forfota continua, parca nu au nici timp de ei......Brasovul e altfel!

| foxsilver a răspuns:

Te inteleg foarte bine Simona, doar ca oamenii in graba lor de a-ti raspunde la intrebare, nu s-au straduit sa treaca si pe la celelalte intrebari pe care le-ai postat, si ca atare nu iti cunosc istoricul, adica sa stie ca tu ai o mica problema de sanatate.
Trist este ca si in viata reala este la fel.In viteza cu care oamenii sunt nevoiti sa-si traiasca viata, gandesc superfiacial, se grabesc sa-i judece pe altii, iar la finalul ei, nu reusesc sa lase nici macar o vorba buna in urma lor.Nici macar nu vor sau nu pot sa constientizeze faptul ca toti avem nevoie de niste clipe numai ale noastre,(cu riscul de a fi numiti egoisti,desi nu este adevarat),pe care sa le petrecem cu cine vrem si cum vrem.
In alta ordine de idei, da dovada de mai multa vointa, si iesi din starea in care te afli acum, pentru ca si bebe sa se simta bine, si sa se nasca sanatos happy.

| mixxjim a răspuns:

Nu te mai plange de plictiseala, bucura-te de liniste si de timp acum, cat mai poti. Dupa ce apare bebe o sa-ti doresti sa mai ai si tu 5 minute doar pentru tine si n-o sa mai vezi muuulti ani de-acum incolo laughing Chestia cu prietenii e adevarata peste tot, oamenii sunt tot mai preocupati si mai ocupati sa mai adune cate-un ban, nu mai au timp de flecareala ca altadata. Apar responsabilitati noi, tot mai multe, griji si preocupari noi, tot mai multe, deci bun venit in lumea maturilor! happy Citeste, studiaza carti si articole pentru bebe, ca dupa ce nasti nu o sa mai ai timp s-o faci si o sa te apuce disperarea ca nu stii ce sa faci cand nu se mai opreste din sughit, de exemplu, intra pe forumuri de mamici sa vezi cat de multe chestii poti afla. Iar imprietenirile se fac in timp, sa gasesti oamenii potriviti, nu poti sa bati din palme si sa ai prieteni. Asta e, nu ai nicio ocupatie acum, esti intr-un oras nou, nu cunosti lume, lucrurile se vor aranja in timp, ai rabdare si, precum ziceam, enjoy the moment! Numai bine, sa cresteti mari si sanatosi! happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

ON: te inteleg draga, te inteleg...
OFF: eu vad pe aici 2 porumbei ce nu se mai satura din a-si trimite unu altuia mesaje..hmm

| Ellenaroxy a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Da suntem cam nesatui laughing si nu suntem porumbei suntem oameni in toata firea laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Porumbei adica la figurat vorbiind, ori nu sti ce se intelege prin porumbieiraised eyebrows
Mai arunca o privire la poza de la avatarul tau, ca si acolo se vad 2 porumbei...sunt desene dar in fine intelegi tu ce spun.

| Ellenaroxy a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Am inteles din prima dragawinking

| IndiferentXD a răspuns:

Ai 19 ani? si esti deja marita ba chiar vei avea si un copil straight face dmne ti'ai facut o cu mana tawinking, ai mai plecat si din orasul tau... acum suporti consecintelewinking la 19 ani iti traiesti viata din plin cu prietenii, distractii, etc ce-ti trebuia familie acum!
In ritmul asta la 35 o sa fii bunica happy

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Nu cred ca ar trebui sa judeci are totusi 19 ani este majora are liceul terminat are sot adica nu a lasat o insarcinata si dupa i-a dat papucii asta este se intampa iar viata nu este facuta doar pentru distractie si nu inteleg de ce faci premonitii poate ca asta a vrut judeci un copil care nici nascut nu estehappy

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Se vede ca nu este pregatita pentru. asa cevawinking! dar in fine este problema ei, raman la parerea ca varsta asta o traiesti altfel, nu ingrijind un copil! daca asa a vrut ce se mai plange. nu era logic ca isi schimba viata radical, sa fie sanatoasa, habar n'are ce o asteapta!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Mai poate stie ce o asteapta iar faci premonitii m-ar interesa si pe mine daca ma ajuti. peste 10 ani cati copii o sa am si la cati ani voi fii bunica o sa fiu fericita? da bani? o sa am? big grin nu o lua in nume de rau

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Bani? cu conditia sa intalnesti un seic multi-milionar laughing daca mai vrei detalii trebuie sa achiti taxa de -> 19.99 € happy! Nu sunt premonitii, doar mi-am facut o parere din mesajele ei si poate era mai bine sa astepte, dar daca ea este fericita foarte bine, sa fie sanatoasa :* in general nu ma intereseaza viata altuia deci nu critic/judec e problema fiecaruia doar m-am pus in locul ei si nu mi'ar conveni deloc ca la varsta asta sa am o familie!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

La valoarea ta doar 19.99 € imi ceri? la mine bani inseamna multi miliardar big grin tu nu esti? poate am noroc ca daca nu dau anunt pe TPU laughing fac eu o categorie (matrimoniale)laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

hee hee
Sunt miliardar de vise!
multi miliardar cu conturi inchise laughing
19.99 € :-s ieftin nu? e criza nu gasesc persoane ca tine la tot pasu! sad

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

laughingrolling on the floor) pai fa bani! produce i ca te iau de barbat!laughing)rolling on the floor)

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

hee heeahh! 6/49 e salvarea mea pentru tine straight face

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Pai ai zis ca nu vrei draga familie laughing vezi ca eu nu sunt dusa la biserica si iti fac 3 copii asa virtual dam 3 si enter laughing ii cresti? eu vreau 2 baieti si o fata u ce vrei?

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Virtual? ne virusam laughing
7 sau deloc straight face

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Ee mai bine deloc 7 pai ce sunt catea sa torn atatia?laughingfacem si noi ca tiganii laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha!
nu draga!
ii aduce barza pe puradei laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Aolo pai atat de mic esti sa mai crezi in din astea? mie imi trebuie un barbat sa stie meserie laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

straight face
clar tu ai nevoie de un mascul feroce laughing!
ma gandeam ca daca tot ai avatar cu mickey mouse, niste berze cu puradei cazuti de pe luna nu strica. in fine era o glm.
tin sa cred totusi ca ai sub 21 ani happy!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Haaaa ai o bila alba corect am 20 de ani laughing da am nevoie de 1 taur in pat... nu faci fata? pai si ce are poza eu am suflet de copil happy si sunt un copil sa vezi ce jucausa sunt in alte parti... ne jucam dea mama si tata nu vrei?

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha!
berbeci nu vrei laughing?
hmm... jucausooo smug din pacate nu sunt taursad laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Nu-i problema se invata cati ani ai? daca ai trecut de 30 nu te mai invat trebuia sa stii laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Wtf
30 :O LOL
usoor calmeaza-te laughing
doar 19 straight face sunt mic mic, dar nu i nimic laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Ooo si mai bine... stii meserie?laughing mai ai timp sa inveti laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Si mie nu mi place usor laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

laughing
N'ai rupt nici un pat pana acum?

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Nu vrei sa incercam?laughing deja gluma asta a ajuns... departe cine citeste zice ca eu sunt curva si u credul ti-as fii spus altfel dar nu-mi permit happy deci zii vrei sa incercam? o sa fie mai greu na daca nu prea ai experienta... ee dupa 5 ore o sa fii fresh de abia atunci o sa inceapa distractialaughing)rolling on the floor

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha
esti haioasa :* varsta nu se vede, pari mai mica laughing
ne'am jucat destul aici pe chat laughing 5 ore :O nu i problema bem rebull si prindem aripi laughing!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Redbull? nu merge sange de taur merge stii cum?!?!?!?! terminam in 10 ore ma obosesti u pe mine laughing) sper ca sunt haioasa in sensul bun nu in sensul ironic laughing GATA CU JOACA PE CHAT ACUM O DAM PE MESAJE PRIVATE laughing si vor fii si mai intense laughing ce ati vazut aici nu este nimic laughing

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Sangele de taur bun pentru femei daca il beau barbatii laughing
eu prefer redbull pentru. ca vreau aripi straight face in caz ca ne incingem de luam foc, dam din aripi si ne racorim laughing!

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Pai u vrei sa zbori eu vreau sa fiu in al 9 lea cer cum facem? laughingle combinam happy si o sa fie bine... eu ma bag la somn mai pastrez si pentru maine o sa am o imaginatie si mai bogata laughing si o sa adorm cu gandul... departe laughing))))):*:*:*

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Haha laughing bun!
nb :* du-te si odihneste te ca n'ai sa poti rezista 10 ore :< laughing

| Ellenaroxy a răspuns (pentru IndiferentXD):

Pai si u la fel sa nu ma trezesc cu tine ca nu mai poti laughing eu o sa ma pregatesclaughing ca 10 ore or fi cum or fii dar sa fie si placere ...haiii bagate si u la somn vb maine papa:*

| IndiferentXD a răspuns (pentru Ellenaroxy):

laughing
Ceau! nb:*

| fabiola a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Ce bine ar fi daca ai da sfaturi si nu mai transformi site in discutii personale!

| DinGri77 a răspuns:

Bineinteles ca este din cauza varstei...
Tie iti cam pare rau ca te-ai casatorit si iti e dor de viata pe care o ducei inainte. De ce s-ar casatorii cineva la 19 ani ma depaseste... si sa mai vrea si un copil asa devreme. Plictiseala ta o sa o rezolvi curand, o sa vezi, ocazii de a intalnii oameni cu care o sa te imprietenesti vei avea toata viata, nu trebuie sa le cauti, ele vor aparea. Si mai am si impresia ca sotul tau cu tine nu prea are vorbe happy Cauta-ti un servici si invata sa devi independenta. Asta face un om ajuns la maturitate... nu se casatoreste, si dupa aia constata ca se plictiseste.

| Simona020 a răspuns (pentru DinGri77):

E pacat ca judeci. Dupa cum am zis nu e vorba de sotul meu, aici e strict problema mea de ce am facut-o, pentru ca daca m-as apuca sa iti povestesc ai spune ca te uiti la o telenovela. Cu el vorbesc foarte mult si ne intelegem foarte bine, dar asta nu compenseaza lipsa unei persoane de sex feminin. Daca nu esti in locu persoanei respective macar nu critica!

| Ellenaroxy a răspuns:

Te scot eu afara happy mergem in parc si vb aman2 happy u nuai facultate scoala sau ceva? ti-ar fi fost mult mai usor atunci un loc de munca iti trebuie daca te mutai in clasa a12 era mai usor cunosteai mai repede te inteleg perfect si vorbind serioas daca vrei ies cu tine ca de la un timp si eu stau inchisa in casa happy

| Simona020 a răspuns (pentru Ellenaroxy):

Ba da, am scoalahee heefacultatea nu am facut-o tongue dar acum cu sarcina nu mai poate fi vorba de un loc de munca, desi in trecut am lucrat.

| Ellenaroxy a răspuns:

Sa-ti traiasca!

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Daca sotul tau mult muncest sa ramai alaturi de el dar daca nai cu cine vorbi crede-ma eu sunt si mai inchis de 10 ani si eu n-am prieteni tatal meu a murit 3 ani si mama mea e alaturi de mine la acasta ce zici nici mi nu mi usor dar stii mie e si mai greu bine ca mai am pe mama mea altcumva asi fi mort fara ea na la asta ce zici crede-ma mie nu e usoara viata mea dar chinui si as vrea si eu cand va cumva ceva dar ma simt crede-ma si mai jalnic decat tine.