| olegmarinaa a întrebat:

As vrea sa intreb pe toate fetele, credeti ca dumnezeu a dat pe pamint femeia ca sa indure multe dureri si greutati in viata ei, ma refer mai mult la fetele cares casatorite sau au o relati mai lunga cu cineva. mersi mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a dat pe pamant femeia, sa fie un ajutor pe MASURA barbatului.sa dea nastere la copii prin casatorie, si impreuna cu barbatul in ascultare de poruncile Domnului sa traiasca si sa se inmulteasca daca sunt casatoriti pana moartea ii va desparti.suferinta nu vine din dragoste si iubire.ci din incultura, prostie, neascultare. a ambelor parti. din plictiseala si nemultumire.necunoscandu-si fiecare rolul in traiul in comun si negasind posibilitatea de a merge alaturi. femeia trebuie ocrotita, iubita si ajutata.barbatul trebuie inteles, ascultat si ajutat.casatoria este un jug. dar depinde de amandoi sa fie un jug placut, si dorit.nu e nimeni obligat.toti alegem. dar chiar si cand alegem gresit, putem ajunge la o intelegere si la un compromis. de aia avem cap.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu Dumnezeu ci oamenii au facut lumea asa. Intr-adevar, in Biblie scrie ca femeia sa fie supusa sotului ei, dar si barbatului ii spune ca sa-si iubeasca sotia si sa nu tina suparare pe ea. Daca oamenii ar fi ascultatori de Dumnezeu atunci ar fi mult mai mult bine pe pamant, dar din nefericire nu suntem asa.
Despre prietena ta ce sa zic, nu este bine sa se desparta de barbatul ei, chiar daca el este de alta religie, chiar daca el nu se poarta bine cu ea, atata vreme cat el nu o impiedica pe ea sa fie aproape de Dumnezeu prin religia ei. Daca insa el ii impune sa treaca si ea la religia lor, atunci ar fi bine sa se desparta, chiar daca nu va mai putea sa-si vada copilul.

| Minnie a răspuns:

Da

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Nu suntem egali in fata lui dumnezeu nu scrie nici unde ca femeia trebuie sa indure orce iar face barbatul ei. faptul ca o femeie accepta ca partenerul sa o umileasca sa o faca sa sufere este datorita obisnuintei, frici, sau pur si simplu crede ca nu exista ceva mai bun pentru ea.in orece lucru trebuie sa ai vointa fara vointa nu faci nimic in viata trebuie sa stii ce vrei si sa faci tot posibilul sa obti.

| Nu a răspuns:

Eu zic sa faci o vizita la psiholog sau eventual PSIHIATRU daca dupa capu tau, Dumnezeu a pus femeia pe pamant ca sa se casatoreasca si sa aiba dureri si greutati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele e adevarat ca indura dureri, dar suntem mai puternice decat barbati, mult mai ambitioase. Cu trecerea timpului s-a demonstrat ca si femeile pot face o cariera, putem face si lucruri care pe alte vremuri le faceau doar barbati. Nu exista o eticheta ca noi suntem femei si deci trebuie sa suferim, nu. Putem trece peste orice!

| Alexys_3669 a răspuns:

Eu nu sunt casatorita si nici nu am avut o relati de lunga durata dar d-zeu nu ne-a dat pe pamant ca sa suferim si sa le demonstram barbatilor ca noi suntem egali cu barbati desi barbati se cred mult mai destepti ca noi si etc noi suntem foarte curajoase, iubitoare, grijuli etc. suntem facute sa punem barbati l punct si sa le demonstram ca si noi putem trece peste o relatie cum trec eibig grin asta e parerea meabig grin