| Stella11 a întrebat:

As vrea sa ma ajute cineva! Eu de cand eram mica imi doream o pisica sau un caine, ceva, un animal de companie. Am acum 2 papagali, dar ei se tem, cu totul ca ii am de un an, se tem. Eu imi doresc mai mult decat orice un caine, am avut un catelusi negru, cand am avut 3 ani. Imi era asa de frica de el. dar acum imi lipseste sad! Mama si tata imi spun ca isi face nevoile peste tot si ca nu sunt destul de responsabila sa am grija de un animalut. sad

Ce sa fac ca sa am un animal de companie? :-\ Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| LorrexD a răspuns:

Eu am o pereche de papagali de 6 ani. Si inca se tem. Acum 3 luni unu a zburat afara. sad

Sa revin la intrebarea ta. Demonstreaza parintilor tai ca esti destul de responsabila ca sa ai grija de un animalut. Hraneste-i, curata colivia, mai vorbeste cu ei. Asa parintii tai vor observa ca te descurci. Si explica cat de mult doresti un animal de companie. Faceti un compromis, de exemplu : iti vei marii notele in anul viitor de scoala.
Spunele cat de fericita te-ar face un animalut.

Sper sa reusesti, bafta!

5 răspunsuri:
| RoxyKaRoxana a răspuns:

Ca sa ii convingi trebuie sa le demonstrezi mai intai ca esti responsabila.
Incearca sa ii ajuti la treburile casnice, sa nu ii superi [pentru ca si asta conteaza], sa ingrijesti papagalii cu mai multa atentie. [de exemplu fa curatenie in colivia lor, acorda-le mai multa atentie].

Astfel parintii tai vor vedea ca esti capabila sa ai grija de un animalut si vei primi catelusul. happy

| Stella11 explică (pentru RoxyKaRoxana):

Ms mult nici nu stiu la care dintre voi sa dau funda, mai astept si alti sa imi raspunda si apoi o sa vad eu, bine? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa iti iei o javra de aia de caine (sorry de expresie)iti zic un truc:cand parintii tai sunt in camera cu tine la pc
intra pe un site si scriele cat de mult ti-ai dori sa ai o javra sau un animal de companie si il va da altcuiva daca vei vedea ca nu ai grija de el
pleci zi ca te duci sa faci ceva(o treaba casnica e cel mai bine)dupa zile sa nu se uite ca este important
si asa sunt toti parintii
nu avem intimitate pana la 18 ani
si o sa isi bage nasul 100% si poate o sa isi dea seama cat de mult iti doresti un animal de companie
si dupa vorbesti cu iei bla bla

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze unde am zis intra pe un site si scriele
vroiam sa scriu intra pe un site ca asta si sa pui pe site cat de mult ti-ai dori

| deniidenisa156 a răspuns (pentru anonim_4396):

Javra? oh doamne ce oameni, scuze dar chiar am un punct slab pentru animale.