| amy3semj a întrebat:

Numele meu este Maria si imi doresc foarte tare un caine beagle.Am insa o mica problema...Parintii mei nu vor inca un animal in casa. Stau la un apartament destul de mare si in curand ma voi muta la curte. Aici acasa mai am o pisica persana si la curte mai am un lup. Doream sa stiu cam cat mananca acest caine ( mama nu vrea sa gateasca prea mult, considera o povara gatitul pentru caine), si cam cat de mare se face pentru oricum va sta la curte atunci cand ma mut. Si ceva sfaturi pentru a-mi lingusi parintii sa mi-l ia? Multumesc

10 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu-l asculta pe SoftCristi, bravo ca esti un iubitor de animale ca si beagle-ul nu creste atat de mare ca si lupul si nu mananca atat de mult ca si el.nu trebuie sa te stresezi prea mult pentru mancarea lui. Poti sa dai aceiasi atentie si pisici... dai dovada mamei tale ca poti sa te descurci cu ingrijirea lui si promite-i ca tu ii vei da mancare si te vei juca tot timpul cu el. Daca te-a lasat cu o pisica in casa te va lasa si cu catelusul pentru ca nu creste foarte mare.Mult Succes!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand apuca-te inca de pe acum sa gatesti numai tu pentru animale. Cand va mutati la curte, angajeaza-te ca vei gati tot tu si, in plus, ca vei face tu curat in curte si in custi. Cred ca in maxim un an parintii vor intelege ca esti suficient de respoinsabila sa-ti ia si cainele dorit (de care evident sa ai tot tu grija integral).

| AllmaGirl a răspuns:

Cred ca te pot ajuta ca eu am locuit intr-o garsoniera cand i-am convins pe ai mei, si am una mega flocoansa. Urmeaza cativa pasi simpli:
1.convinge-i ca esti responsabila
2.convinge-i ca meriti...stiu si eu fai sa creada ca esti mai cuminte decat esti
3.nu le spune arata-le ca vrei
4 daca sti cine e cel mai moale du-te si spune-i ca-l va convinge pe celalalt
daca nu merge anunta-ma

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti faci parintii sa-ti ia inca o potaie.
Stiu insa cum sa-i convingi sa-ti ia un crocodil, vrei? big grin
Pe bune acum, nu-ti ajung? Faci crescatorie? Nu e bine, nu vei mai da atentie pisicii, etc. E munca iadului pentru ce? Lupul ala de la curte e bun, din toate punctele de vedere, multumeste-te cu atat.

| georgiana37 a răspuns:

Arata'le ca poti avea ingrija de catel cum ingrijesti pisica

| amy3semj1405 a răspuns:

Pe bune cristi, vreau ajutor nu critici! si faza cu atentia : am luat lupul la 2 luni si pana la 8 luni l-am crescut in casa alaturi de pisica, si ne jucam toti trei. Asa ca ma pot descurca, iar lupul va avea un amicbig grin. Scuze dar nu te prea pricepi...

| cristyna13 a răspuns:

Salut amy ai aceeasi problema ca mine nici pe mine nu ma prea lasa parinti cu un caine si nu am alte animalew vreau un bison dar nu stiu cum sa-i fac sa ma lase am incercat toate metodele dar cred ca e in zadar? dar eu nu ma dau batuta mai incerc.im i mai ziceti si mie?

Răspuns utilizator avertizat
| RobertaIulia a răspuns:

Buna sunt Roberta! Am 10 ani si imi pare bine sa te cunosc!
Uite niste sfaturi despre trasaturile unui Beagle:

Ochi: negri, rotunzi.

Urechi: mari, atarna pe langa cap.

Piept: de marime medie.

Muscatura: in foarfeca.

Inaltime la maturitate: 33-37 cm.

Greutate la maturitate: 8-14 kg.
Cainele meu Beagle se multumeste cu supica,orez,piure,lapte,bobite,pateu,salam,mere,pere,peste,pui, oase si multe alte mancaruri
Iti recomand sa il speli pe dinti sa il dresezi dandu-i cate un biscuit
defiecare data cand face ceva la intamplare, de exemplu tu spui sezi! si el poate sede din intamplare.Atunci isi va da seama ca ce face e bine.
Daca poti, invatal sa faca la ladita,recomand sa nu pui ziare, pentru ca va mirosi urat eu am pus rumegus. sper ca te-am ajutat, daca vrei intra pe www.catei-de-vanzare.ro,poate gasesti bishonul dorit;) Bafta;) :-*

| deeaaa a răspuns:

Off si eu am aceiasi problemasad. nu ma lasa mama deloc sa imi iau un cainecrying. nu stiu ce sa ii mai spun ca sa ma lase sa imi iau unulcrying( plang mereu dar degeabasad