| veronique122003 a întrebat:

Ma simt groaznic. Acum 3 luni am avut 2 papagali amorezi. erau foarte scumpi si ii iubeam enorm dar dupa 2 luni unul din ei a racit si a murit. Celalalt a murit si el de dorul lui. Apoi acum o luna am luat un Micul Alexandru dupa ce m-am umflat de plans. Am crezut ca acesta va fi mai rezistent dar si acesta a murit. A murit azi fara motiv. Pr si simplu statea si a cazut. Nu a dat abolut niciun semn. Insa mama mi-a spus ca nu imi va mai lua niciodata niciun animal de companie. Mi-ar placea ceva ce pot sa ating si sa mangai dar nu vrea pur si simplu. Nu am frati sau surori si nici tata iar mama pleaca mereu de acasa la servici iar eu ma simt extraordinar de singura. Cum sa o conving sa imi ia un animal de companie. Pisica sau caine NU VREA in niciun caz, iepure am avut si spune ca face multa multa mizerie si pute cu toate ca nu e chiar asa, alte rozatoare spune ca seamana cu sobolanii si are fobie de sobolani, de reptile imi e frica mie, pesti nu cred ca m-ar ajuta prea mult iar pasari nu ma mai incumet sa iau. Mi-as dori foarte mult un iepure pitic dar nu vrea pur si simplu dar nu stiu ce sa fac sa o conving. Nu ma intelege deloc. I-am spus ca ma voi ocupa de el dar nu vrea. Si nu are o problema numai cu iepurii. Nu vrea nimic. Niciun animal. Imi tot spune ca imi ia caine cand vom locui la casa dar e imposibil! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Te inteleg perfect.Imi pare rau pentru micutul papagal.Este posibil sa fi stat in frig sau sa fi mancat ceva ce nu trebuia sau sa il fi luat deja bolnav.Am citit din intrebarile tale anterioare de micutul papagal si cred ca tu il ingrijeai corespunzator, nu a fost vina ta! Daca mama ta nu e de acord cu alte animale nu e pentru ca nu ar vrea ci pentru ca nu crea ca tu sa suferi si sa plangi pentru ca odata si odata toate animalele mor.Nu renunta la papagali.Incearca sa cumperi unul sau doi Perusi.Eu am doi (baiatul de vreo 2 luni), si fata de nici o saptamana.Sunt convinsa ca vei refuza oferta mea, insa crede-ma merita.Sunt frumosi, destepti, iubitori si pot fi dresati si chiar sa invete cateva cuvinte.Nu fac multa galagie, nici nu fac multa mizerie, si mama ta ii va placea sigur.

| veronique122003 explică (pentru KinderBeeeib):

Da ai dreptate. Intr-adevar mama nu suporta sa ma vada cum sufar pe de o parte si pe cealata chiar nu vrea. Am spus mai sus ca nu mai vreau papagali pentru ca imi e frica. Am mai avut inainte de micul alex 2 amorezi care au murit. Acesta din urma la fel. Nu stiu, dar mi se par prea prea sensibli. In plus sunt extraordinar de fricosi. Se tem. Ii inteleg dar cand trece cate o jumatate de an si ei sunt exact ca in ziua in care ii cumperi nu stiu ce sa mai spun...In plus mi-am dat seama ca...sunt PASARI si nu mi se pare corect sa le tin in colivie tocmai pe ele simbolul libertatii. Da as fi luat perusi dar ti-am spus ca sunt speriosi, fricosi. Poate ca intr-adevar daca ai multa rabdare cu ei ai si rezulate pe masura dar eu nu mai pot sa am rabdare mai ales acum. Am avut rabdare si tocmai cand incepeam sa face rezultate au plecat(ca sa nu spun ca au murit)si a trebuit sa iau totul de la inceput. Cu siguranta ca am rabdare nu sunt animal dar cu o anumita limita. Nu sunt un ceas care sa aiba rolul sa astepte sa treaca timpul si atat. De acea nu cred ca voi mai lua papagali sau orice fel de pasari.

| KinderBeeeib a răspuns (pentru veronique122003):

Daca ai stii cati papagali am avut eu....si cum am mai spus, toti mor odata si odata, nu a fost vina ta.Am avut si eu un amorez,a fost prins de cainele meu,si m-am simtit tot eu vinovata, inainte am mai avut ceva perusi pe care am fost nevoita sa ii dau, am avut un Micul Alexandru si te inteleg, este foarte dificil cu ei, sunt mai mult de admirat nu de jucat cu ei.Acestea sunt doar cateva din pasarile pe care le-am pierdut, sa nu mai spun ca am avut o Nimfa de 8 ani si a iesit pe geam, si era asa blanda...Insa,uite cum sta treaba, nu trebuie sa renunti.Perusii NU se ingrijesc asa greu ca papagalul pe care tu l-ai avut si este simplu sa te imprietenesti cu ei,eu pe baiat l-am luat gata bland, si pe fata am luat-o acum nici o saptamana, era mai salbatica ca orice animal pe care l-am avut pana atunci, insa a facut progrese mari si acum sta la mangaiat, nu ma mai musca si nu mai fuge de mine.Nu este la fel de blanda ca baiatul, insa ii remarc progresele.Pasarile nu sunt tinute numai in colivie, ele se ataseaza de tine, adora atentia ta, iar este recomandat sa le dai drumul putin timp pe zi prin casa (cand ii poti supraveghea) si sunt si persoane care le dau drumul toata ziua prin casa si nici nu mai au colivie.Este alegerea ta daca vrei sau nu un papagal, insa eu iti recomand sa intrii pe blog-ul "CASA CU PERUSI" si sa te uiti la sectiunea "Sa cunoastem alti Perusi" acolo vei cunoaste niste povesti uimitoare, si vei vedea ca Perusii nu sunt asa firavi cum se spune, sunt cazuri in care oamenii au perusii de peste 10 ani si inca sunt bine.Da-mi in mesaj Facebook-ul tau, iti voi spune si povestea perusilor mei.

| veronique122003 explică (pentru KinderBeeeib):

Buna! Am citit ce mi-ai scris si da poate ca partial ai dreptate. Eu trebuie sa recunosc ca de prima data mi-am dorit perusi. Mama a insistat cu amorezii iar apoi m-am gandit sa iau un papagal de talie mare crezand ca este mai rezistent in fata problemelor de sanatate. Ei dar din pacate aici intervine o problema. Mama asa cum am scris si mai sus in intrebare nu mai vrea sa vada vreun animal in casa.Deloc. Si nu stiu cum as putea sa depasesc aceasta problema. Dupa toate cele intamplate nu mai vrea sa auda. Mai ales ca e absolut obsedata de curatenie. I-am spus ca am sa curat dupa el dar nu vrea si nici nu stiu de ce. Nu ii dau motive. Asta in primul rand. In al doilea rand nu vrea pentru ca daca stau in curent papagalii pot raci iar ea zice ca se sufoca daca nu poate sa dechida geamul cand si cat vrea ea. In al treilea rand nu mai vrea sa dea bani pe animale si colivie. O cred pentru ca ultima oara a dat undeva la 6 milioane si daca a murit...In al patrulea rand spune ca intr-un fel se bucura ca a scapt deoarece nu aveam cu cine sa il lasam in caz ca plecam. Am incercat sa ii spun cat de singura ma simt de cand a murit ultimul papagal si ca sunt foarte trista insa nici macar nu ma asculta. Se enerveaza de la primul cuvant si tipa si nu ma asculta. Apoi cand ma vede ca stau suparata sau molesita din cauza asta se enerveaza tare si incepe sa tipe. Deci in cazul asta cam ce ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Spune-i ce ne-ai spus si nouă. Ca te simți singura si ai nevoie de un animal de companie care sa nu te maj facă sa te simți așa singura.

| KinderBeeeib a răspuns:

Mama ta nu vrea sa fie suparata pe tine, dar asa cum ai spus si tu, a dat multi bani pe celalalt papagal si nu vrea sa te vada plangand sau suferind.Un timp lae-o mai moale. Legat de faza cu rezistenta papagalilor mari, nu e chiar asa, daca perusii sunt ingrijiti si hraniti corespunzator au o imunitate foarte ok si rezista.Papagalii mari sunt la fel ca Perusii, insa talia lor este mai mare si ei sunt mai greu de ingrijit. Daca mama ta se sufoca in casa poate sa dea drumul la geam bine mersi pentru ca perusii nu patesc nimic, dar asta mu inseamna ca trebuie sa tina geamul deschis o ora sau toata ziua.Nu e nevoie sa dai mereu banii pe colivie, nu o mai ai pe cea de la fostul papagal? Oricum cheltuielile pentru perusi nu sunt asa mari ca pentfu Micul Alexandru, Nimfe si asa mai departe.In medie un Perus ajunge undeva la 35 de lei, colivia poate costa si 25 de lei daca este mica, si de la 40 in sus ca sa fie mai mare, mancarea foarte buna costa vreo 10 lei si osul de sepie 5 lei, si nisipul 5 lei, si daca vrei sa le mai iei si suplimente care se pun in apa 10 lei.Ca sa fac un total pe economie ar veni cam 90 de lei, insa evident ca poti sa mai cumperi si jucarii si batonase si alte lucruri, insa eu an facut totalul pe economie. Spune-i mamei tale ca un Perus chiar te-ar face fericita si nu este deloc scump.Insa daca tot nu vrea mai las-o putin timp, intr-un final va ceda.

| veronique122003 explică (pentru KinderBeeeib):

Da...Stiam ca pretul total nu este mare doar mama nu vrea sa intaleaga sau se preface ca nu intelege. Si da stiam si ca se ingrijesc usor. Trebuie sa recunosc chiar imi doresc. Azi am fost cu mama intr-un petshop ca sa ne uitam si acolo i-am afisat cateva optiuni in graba caci nu am avut mai mult de 2 minute la dispozitie. I-am aratat hamsteri, chinchile si gerbili dar stiam raspunsul dinainte. Nu stiu de ce am mai si intrebat. Are fobie de sobolani si soareci si ii e frica si de acestia. Apoi i-am aratat iepuri dar a spus ca miros urat plus ca face alergie la fan. In cele din urma i-am aratat perusii si a facut o pauza scurta. Apoi mi-a spus ca nu imi poate lua pentru ca sunt sensibili si mor si ca deja mi-au murit 3 si ca sunt pasari si nu le pot tine in colivie. Nu stiu. Poate mai are nevoie de timp si in cele din urma o conving dar ma ingrijoreaza faptul ca imi tot spune ca nu imi va mai lua niciodata animale de companie la apartament ci doar cand vom sta la o casa. Nu prea stiu ce sa zic. Pare destul de categorica...Crezi ca o pot convinge?

| KinderBeeeib a răspuns:

Normal ca o vei convinge.Din moment ce nu a spus un nu categoric, o vei convinge.Documenteaza-te de pe mai multe blog-uri, eu una iti recomand "Casa cu Perusi" si vei vedea cam cum sunt perusii.Nici eu nu am vrut perusi din aceleasi motive ca tine insa acum ii ador si am si o pagina pe Facebook cu ei. Data viitoare cand treceti pe langa un pet-shop propune-i sa intrebati vanzatorul cate ceva despre ei sa se convinga.

| veronique122003 explică (pentru KinderBeeeib):

Buna! Dupa cum sti mi-am pus puterea de convingere la incercare si am reusit sa o conving sa imi ia un perusel. Inca nu l-a luat dar o vom face foarte curand. In legatura cu site-ul casa cu perusi nici nu ai idee de cate ori l-am citit cap coada. Abia astept sa mi-l iau. Poate de data asta avem noroc. Apropo iti voi da funda. Meriti!
Ps: voi posta curand o intrebare despre perusi. Sa arunci o privire. Poate m avei ajuta. big grin

| KinderBeeeib a răspuns:

Nu ai idee cat de fericita sunt pentru tine.Chiar ma bucur enorm, in primul rand pentru ca am reusit sa te aju in al doilea rand ca nu am lasat o iubitoare de pasari sa se dea batuta.Nu era nevoie sa imi dai funda,am vrut doar sa te ajut. Dupa cum am spus, recent mi-am facut o pagina de Perusi, fiindca cealalta a fost furata crying. Insa, cu siguranta ma voi uita la intrebarile tale si voi incerca sa te ajut. Daca vrei, imi poti lasa in mesaj intrebarile tale sau Facebook-ul tau si ma poti intreba ce doresti si sa trimiti poze cu micutul tau.

| Ingridduta a răspuns:

Pai...nu am trecut prin aceeasi situatie, dar de ce vrei atat de mult un animal de companie? Nu vrei un frate sau o sora? Sau macar prieteni! Funda?

| veronique122003 explică (pentru Ingridduta):

De ce? Pt ca sunt prea singura. Ok frate sau sora dar cum? Eu nu pot face rost de asta. Nu am cum. Hai sa zicem prieteni dar eu am colegi de scoala. Stau cu ei la scoala si restul zilei...