| janynn a întrebat:

AsTAZI, 13.12.2010,se implineste un an de cand mi-am pierdut fostul prieten, unul dintre cei mai bun prieteni! Persoana care a avut grija de mine chiar si la mii si mii de km distanta! am fost o lasa, n`am putut ajunge la inmormantare. n`am sa`mi pot ierta niciodata asta! Am cazut din picioare cand am auzit ca a murit.sad Nu ma simteam in stare sa merg sa-l vad ca nu`mi mai vorbeste, sau cel putin sa stea si sa ma priveasca, asa cum obisnuia sa ma analizeze de la distanta...
N`o sa`mi iert vreodata tot ce s`a intamplat! Mereu imi amintesc de el, cum imi zambea, cum ma sfatuia nu cred ca va exista o zi cand sa ma pot obisnui cu ideea ca n`am sa-l mai vad niciodata. el, pentru mine, este asa cum mi-a spus cu cateva zile inainte sa ma paraseasca pentru totdeauna :"sunt departe de tine, mult prea departe sa ma poti vedea, dar stii ca mereu "ma ai" langa tine."

Totusi ma intreb Daca ma mai tii minte macar.
Sau, cum ma tii minte?!
Ca si, copilu` ala Care eram cand te-ai dus?
Sau, ma vezi din Ceruri Asa cum sunt acum?
Nu stiu.asta-i intrebarea mea!sad

Răspuns Câştigător
| Irinna a răspuns:

Pf!
nu am pierdut pe nimeni drag si nu stiu cum te simti, dar cred ca este foarte rau!
Condoleante!
eu spun ca, cu timpul te vei obisnui cu asta, chiar daca va fi greu.
gandeste`te ca a trecut doar un an, poate nici tu nu ai vrut sa mergi mai departe si cred ca te gandesti doar ca nu ai mers la inmormantare.
timpul nu se poate intoarce, ne putem doar gandi cum ar fi fost daca era altfel.
sunt convinsa ca vei trece peste.
orice rana se vindeca dupa un timp!

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asa cum el a fost fericit in timpul vietii sa te vada pe tine fericita, asa sa stii ca este si acum fericit cand te vede pe tine fericita.

| anad a răspuns:

O, ce trist! Imi pare rau de tine ca n-ai gasit inca puterea sa privesti inapoi fara atata durere! Sa stii ca, daca chiar te vede, nu ar vrea sa fii asa trista! Nu poate sa-ti spuna, dar incearca sa te gandesti ca el ar vrea sa-ti traiesti in continuare viata, sa-l lasi in coltul cu amintiri dragi si sa te gandesti la el cu duiosie doar in momente speciale.

Apache
| Apache a răspuns:

Condoleante! ...imi pare rau de prietenul tau, dar sa stii ca el nu ar vrea ca tu sa fii trista acum! ...ar vrea sa iti vezi de viata, si sa iti amintesti mereu de el cu un zambet!

| fluturas a răspuns:

Imi lacrimeaza ochii, tristsad
oricum el de-acolo de sus te vede si...crying si cica nu exista prietenie la distanta straight face

| niknip a răspuns:

Ce frumos ca ai avut un atsfel de suflet aproape :X Sunt sigura ca el iti doreste tot binele [ si cine stie poate ca te urmareste de dincolo]
Stii ce ar fi frumos sa faci pentru el si i`ar fi util? Sa te rogi pentru el si sa dai pomelnic la biserica pentru slujba sau sa mergi sa aprinzi lumanari la biserica.
El ti-a alinat sufletul in lumea asta tu trebuie sa ii multumesti si sa te ocupi un pic de sufletul lui [ sa dai acatiste, sa aprinzi lumanari, sa te rogi pentru el ] sa si ca fac foarte mult rugaciunile pentru cei care nu mai sunt pe aceasta lume.Asta te vei simti impacata! happy

| Ruxiii a răspuns:

Ooof sa nu-ti para rau ca fizic, nu ai fost alaturi de el pe ultimul drum.Sufleteste, poate tu ai fost mai aproape de el decat multi care au fost la inmormantare.Cum spunea si el "sunt departe de tine, mult prea departe sa ma poti vedea, dar sti ca mereu ma ai langa tine", la fel si tu, ai fost departe de el, foarte departe, si totusi langa el.
De tinut minte sa fii sigura ca te tine si o sa te tina minte.Doar ati fost prieteni.Prieteni buni din cate spui tu.Si o prietenie ca asta nu se uita niciodata.Se poarta in interiorul sufletului.
Cum te tine minte? La intrebarea asta din pacate eu nu pot sa raspund.

Totusi, imi pare rau pentru ce s-a intamplat.
Stiu cum e cand iti pierzi un prieten bun.foarte bun.
Maine se implinesc 5 luni decat a murit una din cele mai bune prietene ale mele straight face...

Asta e... Dumnezeu ne ia si ne da, fara sa ne intrebe daca vrem sau nu.

| StefanS a răspuns:

Gandeste-te ca poate el prefera ca tu sa nu il mai vezi asa cum era dupa ce a murit(ca totusi s-a schimbat). Poate prefera sa ti minte persoana care a fost si sa nu iti schimbi imaginea lui.
Eu zic ca te vede de acolo de sus(daca zici ca s-a dus acolo sus) asa cum esti acum.

| cccp_4613 a răspuns:

E mai bine ca nu ai fost la mormantare ati inchipuesti cum arata el in viata cand a plecat de langa tine?