| DenqOO a întrebat:

Ati accepta sa va insurati cu o femeie care are deja copil?
Si daca da, sunteti dispusi sa ii faceti toate mofturile? Adica ati simti o limitare pentru ca nu e al vostru?

47 răspunsuri:
| User252426 a răspuns:

Da, aș accepta, și aș avea fiu vitreg. L-aș ajuta să devină mai bun în tot

| Meme10Meme a răspuns:

Nu.

| badpanda a răspuns:

Nimic nu este intamplator. Daca universul imi da un copil in acest fel sunt sigur ca are motivele lui.Trebuie doar sa le descopar cu calm, si sa ma bucur de viata

| Mopmop a răspuns:

Daca pui problema asa mai bine nu incerca sa te insori. Ce vina are bietul copil ca parintii nu s-au inteles? Daca iti place de o femeie care are un copil ar trebui sa vezi daca esti in stare sa ai grija de amandoi. Daca intre timp apare si copilul vistru in peisaj e cea mai mare greseala sa incepi sa faci diferente intre ei. Efectele pssihologice pentru ambii copii sunt imense si imprevizibile. Da, sunt de acord sa cantaresti la rece motivele pentru care femeia respectiva e singura cu un copil insa nu cred ca asta ar trebui sa fie un subiect tabu!

| DenqOO explică (pentru Mopmop):

Acum sa te inteb de situatia pe care am vazut-o azi. I-ai cumpara acelui copil, un MacBook de 8000 de lei?

| dany1128 a răspuns:

Tatăl meu a trecut prin asta. Și uite, am apărut eu in viața lui. Mie mereu mi-a zis ca mereu trebuie sa ai încredere in femeia cu care vei sta și ca nu e doar o gluma, e ceva care nu e ușor. Și atunci când te însori cu acea femeie trebuie sa stii clar ca nu te va lasa iar la limitarea copilului tine minte: tatăl nu e cel care face copilul cu alta femeie(adică cel biologic) tata adevărat e cine creste copilul. Mi a spus mama mereu asta și uite așa, toți m au acceptat in familia lui.
Eu asi accepta sa ma însor un bărbat de ex cu alți copii care ia făcut. Adică dacă chiar o iubesc a-si face asta.

| DenqOO explică (pentru User252426):

Acum sa te inteb de situatia pe care am vazut-o azi. I-ai cumpara acelui copil, un MacBook de 8000 de lei? Aceasta ca idee de a depune chiar eforturi mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii crească copilul cine i l-a făcut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, trebuie sa-mi placa tare mult sa trec peste impedimentul asta... De obicei nu, cam aproape toate mamele singure care le-am întâlnit, erau de toată praștia.

| Mopmop a răspuns (pentru DenqOO):

Daca imi permit, da. Acum depinde si ce varsta are copilul. Insa as incerca cumva sa il responsabilizez si pe el avand in vedere valoarea investita.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Da nu are nicio vina copilul tot un suflet este tot o inima este și el și ia

Dacă Iași face toate poftele? Nu
Am să-ți zic și de ce nu accept să-i fac toate poftele

Nu vreau sal cresc cu nasul pe
sus răsfață trebuie sa aprecieze ce are și sa ofere la rândul lui mai departe sa știe ce înseamnă sa împarți asta este pe primul loc la mine trebuie sa știe ce însemna sa împartă și ultima firimitură de pâine pe care o are atunci vor primi ce i se cuvine pe merit Asta este valabil și pentru copii mei nu are importantă ca este copilul altuia tot un suflet este și el tot o inima este și el voi fi in spatele lor pana la ultima mea suflare pe pământul asta orice ar fi și orice greșeala ar face tot sufletele mele sunt tot inimile mele sunt

| Violleta2022 a răspuns:

Da, m-as casatori cu un barbat care are copil, dar cu siguranta nu i-as face mofturile, ci as incerca sa-l educ si sa-l cresc corect fara alintaturi si razgeili, asa cum mi-as creste proprii copii.
De altfel, mi-am crescut copii si nepotii impreuna, cu ai mei si i-am trata pe nepoti exact la fel ca pe proprii mei copii, ce au mancat ai mei, au mancat si nepotii. Cat au stat la mine, ce treburi faceau ai mei prin casa si curte, aceleasi faceau si nepotii si apoi, cand era ceva de cumparat, intotdeauna cumparam pentru toti la fel, fara sa fac diferenta.

| mgtow a răspuns:

Nu mas incurca cu una avand odrasla dupa ea. Nici singura nu as accepta doar la comun acord sa fie sex cat mai mult si cand ne saturam bagam preaviz apoi get out of here

| TFL007 a răspuns:

Iti zic din perspectiva unuia care nu a f**ut nimic pana acum la viata lui un mare NU, daca tu vrei sa stai cu una al carei copil sa il cresti si sa il stergi la kur de **** ea fiind saturata pana peste cap de cata poola a luat de fostul GO AHEAD

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Mofturi, nu.
3. Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as accepta sa ma mărit cu un bărbat care are deja un copil sau 2, 3 etc. Dacă iubești omul acela, ii iubești și copilul ca este al lui, e sângele lui. Și in plus, părinte e cel care te creste. Normal ca pe parcurs i as face și mofturi. Mi se pare puțin aiurea întrebarea ta și in același timp cred ca nu ești suficient de matur încât sa te însori dacă tu pui întrebarea asta.

| Iuli122122 a răspuns:

Văd niste comentarii pe aici si mă crucesc... auzi la el "Nu mas incurca cu una avand odrasla dupa ea"
„Nici singura nu as accepta doar la comun acord sa fie sex cat mai mult"

Si cand te gandesti ca ăștia se pot inmulti. Trebuie să fii idiot să zici astfel de lucruri. Nu stii sa scrii bine si vrei doar sex. Sau inca citesc că „sa-l creasca cine l-o făcut"...

Aveti unii un noroc in viata fără să vă dati seama. Inaine să vorbiti ganditi. Dacă ati fi fost voi in locul copilului si parintii s-ar fi despartit? Priviti doar din punctul vostru de vedere...

Dar stiti cum e... copilul sau „odrasla" aia vă vor plăti voua pensia sau asa credeti. „Odraslele" alea de azi, vor fi ministrii si premierii de maine care vă vor calcula voua pensia să aveti „cat mai multi" bani...că de sex nu se mai pune problema. O să aveti nevoie atunci de „odrasle" să vă ingrijeasca fie ele si vitrege.

| TFL007 a răspuns (pentru Iuli122122):

Serios tu ca femeie te-ai marita cu unul care a fost lasat si i-a fost incredintat coopilul? ia sa iti vedem raspunsul

| TFL007 a răspuns (pentru Iuli122122):

Cunosc din pacate doua cazuri la mine la tara ambele persoane acum isi cauta o persoana cu care sa traiasca si sunt evitate ca au un copil in custudie... ani la rand tot cauta si nu gasesc laughing)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DenqOO):

Daca am 15mii de lei pe luna, si cheltuielile sunt de 3-4mii, de ce nu, i-as cumpara un Mac d'ala

daca ar trebui sa ma imprumut si sa platesc dupa aia cativa ani, nu stiu daca i-as cumpara porpriului meu copil o chestie atat de scumpa, fara motive real, REALE, de gen cu mac-ul ala v-a invata coding in xcode si v-a avea un viitor luminos ca programator in aplicatii de iphone... xcode fiind SINGURUL lucru pe care nu poti sa il faci decat pe mac

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu stiu daca vreau eu copii daramite sa iau o milfeta cu bagaj.

| Iuli122122 a răspuns (pentru TFL007):

Dacă aș fi femeie da. Si dacă as putea as face si eu unul. Am o altfel de gandire. Nu ca tine, „sex sex sex"

| Georgexyz99 a răspuns (pentru TFL007):

Pai ce prost ai crede ca si-ar dori copilul altcuiva, mai ales daca se afla in situatia in care a platit destul in viata ca sa mai plateasca si pentru prostia altora? Nu e nimeni prostul nimanui si nu exista loc de infiat munca altuia, esti in situatia asta, nu-ti mai asuma frate nicio raspundere sentimentala fata de nimeni, ai tot ce iti trebuie la locul lui, la ce sa infiezi munca altora, mai ales cand te stii ca ai fost tratat in greata toata viata, cu dispret si nepasare, sa vada si ele cum se intoarce roata. Care a fost mai proasta si si-a ales in viata ce a vrut, ca s-a crezut desteapta si pe tine te-a dat la scadere, acum nu au decat sa astepte acelasi tratament. Ca e una sau ca e alta, sau ca n-ai fost tu sau a fost alt disperat in locul tau, in cele din urma luandu-si jet in scarba si dat inlaturi.
Tineti-va fetelor copiii si vi-i cresteti, ca nimeni din noi nu am dat cu pu7@-n voi (am fost destul de elocvent cand am spus asta). Nu e nimeni de aici vreun prost beta care ar fi dispus sa le ia acum de bune.

| AlinTanase a răspuns:

Și ce dacă nu este al tău? Tu daca o sa te comporți bine cu el acesta te va considera propriul tată și tu de ce nu îl consideri fiul tău? Care este diferența dintr-un fiu de sânge sau adoptat/ vitreg? Dacă tu nu ai un fiu de sânge pățești ceva sau daca ai un fiu de sânge devii milionar peste noapte? In ambele situații tu vei avea un copil pe care îl poți învăța și poți spune că este al tău chiar daca ADN-ul neagă asta.Acesta te va iubi și mai mult decât un copil de sânge pentru că l-ao acceptat, de ce ai vrea sa ai o limită fata de el? E tot copil și asta e singura lui viață tu chiar ai vrea sa nu și-o trăiască bine? Oricum dacă ești creștin știi că ai trebui sa ii dai lui Dumnezeu multe explicații pentru acest fapt.

| AlinTanase a răspuns:

Eu am una dintre fetițe adoptată pentru că am luat în calcul cat de greu i-a fost soției mele acea sarcina și apoi m-am gândit la faptul că fica mea de sânge va fi singura la părinți neavând pe cineva peste cea mai buna prietena cu care să vorbească. Le consider pe ambele și pot spune cu mândrie că sunt fetele mele nu îi voi spune niciodată că este adoptată pentru că este irelevant. Le fac mofturile fiecăreia, la 4 și 5 ani au ipaduri ambele și aceleași din anul 2019, de ce as face diferența că ambele sunt mici, e datoria mea să le cresc și să le ajut să ajungă bine, am văzut că cineva a întrebat dacă i-ar cumpără un macbook de 8.000 lei unui copil adoptat, dacă această întrebare mi-ar fi pusa mie nu as face asta nici celei de sânge, acestea au accesul la laptopul meu care este peste un macbook la performanta in gaming cel puțin că am un Alienware care la achiziționare era pe undeva la 8.000 de lei la reducere și acum tot cam așa este. Așa că nu este o idee buna sa faci diferenta

| User252426 a răspuns (pentru DenqOO):

Da

| Lizuca1234 a răspuns:

Cand vad atata ipocrizie si superficialitate ma ia capul. ce vina au copiii ca parintii lor nu mai sunt impreuna? acei oameni nu trebuie sa isi refaca vietile? eu chiar sunt casatorita cu cineva care are 2 copii din alta casnicie. nu vad o problema. nu sunt eu si nici nu voi fi datoare sa ii educ, deoarece au o mama care se ocupa de asta. nici nu ii rasfat, pentru ca oricum au de toate. iubesti omul, ii iubesti si bagajul. trebuie creata o balanta! si totul va fi bine.

| Mihaa890 a răspuns:

Dacă o iubești, clar îi iubești și copilul. E un suflet nevinovat. Referitor la mofturi, încercați sa-l educați după niște reguli, ca și cum ar fi sânge din sângele tău. Dacă nu ești pregătit, mai bine nu va căsătoriți.

| Mopmop a răspuns (pentru DenqOO):

Citind mai cu atentie, vreau sa te intreb ceva. TU esti in situatia in care tatal a cumparat pentru fratele/sora ta Makbook-ul? Daca vrei sa raspunzi...

| TLF92 a răspuns (pentru Georgexyz99):

Aia e tragedie sa te lase una cu copil si sa numai poti sa footi toata viata ca nu te mai vrea nimeni E BLESTEM