| anonim_4396 a întrebat:

Ati fost vreodata victime ale violentei? sad De ce credeti ca ati ajuns in situatia asta? Cum ati depasit momentul si ce masuri ati luat?
Raspunsurile dvs. mi-ar fi de mare, mare ajutor!

Va multumesc anticipat!
Carla

3 răspunsuri:
| tania77 a răspuns:

Buna, da din pacate eu am fost victima a violentei in familie, de vina zic ca am fost si eu pentru, ca chiar daca cei din jur mi-au zis ca nu e pentru. mine fostul sot eu nu am ascultat, deh dragostea e oarba uneori si dupa nici 4 luni de la casatorie a inceput sa isi dea arama pe fata, sa bea si sa ma bata, chiar daca i daruisem un copil nu s-a schimbat ba din contra batea si copilul, am indurat 4 ani cu speranta ca o sa se schimbe dar nu a fost sa fie, asa ca intr-o dimineata mi-am luat copilul si cateva haine intr-o valizoara, m-am urcat in tren si am plecat la mama mea.Nici nu vreau sa -mi amintesc prin ce am trecut si multumesc lui d-zeu ca am avut curajul de a ma despartii de el, si in ziua de azi cand aud numele lui tresar.Greseala mea cea mai mare zic eu este ca l-am iertat prima data cand m-a batut, a doua oara cand s-a intamplat aveam baiatul si pentru. copil l-am iertat pentru. a avea tata, dar nu s-a putut.

| psihox a răspuns:

Ce ar trebui sa rezolve femeia?

| lela_1124 a răspuns:

Am avut 2 tentative de viol in 94 si 98, cel din 94 ma marcat foarte mult, tresaream pe strada cand vedeam aro rosu,( eu nu am spus nimic parintilor)in 2001 vine la sotu sa repare masina ghici cine? cel care incercase sa ma violeze in 94? si acum cand scriu tresar simt 1 ghimpe,
l-am poftit in casa sa bea o cafa alaturii de sotu meu si am deschis subiectul din 94( sotu nu intelegea dc spuns povestea unui necunoscut )tipul respectiv, schimba fata, sa recunoscut din poveste, si nu stia cum sa plece mai repede
pot spune ca in acel moment m-am descarcat, l-am infruntat si mi-am alungat teama si cosmarul meu s-a terminat
nici nu a venit el sa ia masina a trimis pe cineva, a platit sotului f multi banii, iar dupa cateva lunii mi-a zis sotu ca auzise ca respectivul a afost inchis si el si copilulu lui pentru furt de combustibil
d-zeu a facut dreptate, si mai rau la pedepsit si pe copilul lui