| StrongHeart a întrebat:

Avort,pro sau contra? De ce?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

CONTRA.
Sunt pentru respectarea dreptului la viață ființei umane.
Din momentul concepției după ce s-a făcut fecundarea ovulului, produsul de concepție este o ființă umană. Avortul este o crimă în numele libertății de a alege ce să faci cu viața ta.
Pe acea ființă pe care o ai în tine, nu o întreabă nimeni dacă vrea să trăiască sau nu, iar în țările în care avortul este permis, legea permite ca această crimă să aibă loc.
Cum poate salva societatea pe acel individ uman, din burta mamei, în loc să se facă părtașă prin legea permisiunii avortului, la această crimă.
În momentul în care femeia decide avortul, ea anunță autoritățile de această decizie.
Autoritățile analizează dacă sunt motive materiale care determină această decizie.
Dacă este așa, preiau grijile materiale ale ducerii sarcinii până la finalizarea ei.
Dar în momentul anunțării acestei decizii, un cuplu care dorește să adopte un copil, preia prin decizie legală copilul în momentul nașterii iar femeia se angajează în fața legii că rennță definitiv la acest copil.
Iar pentru descurajarea avortului, considerat ca o crimă gravă, 10 ani de închisoare fără posibilitatea eliberării anticipate - on parole.

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra: in primul rand nu e viata ta si nu ai dreptul sa gandesti tu pentru ea. Ti ar fi placut sa nu existi pe lume deoarece ai tai au crezut ca esti o greseala? Probabil ca va fi greu sa ai grija de un copil, dar macar stii ca ai pe cineva de care sa-ti pese si sa ai grija si sa primest inapoi inmiit. Probabil ca ti-e frica, dar nu lasa frica sa ti dea voie sa faci poate cea mai mare greseala din viata ta. Nu e corect sa hotarasti tu soarta unui suflet, din moment ce nu e al tau.
Pro: nu am nimic de zis.

| girafa12345 a răspuns:

Pro, pentru ca atata timp cat nu iti permiti sa cresti un copil sau nu esti stabil financiar sau dpdv al unei relatii, nu te simti pregatit/a sa cresti un copil sau pur si simplu nu iti doresti, poti oricand sa apelezi la aceasta procedura mai ales daca sarcina nu a ajuns la un anumit stadiu. cei care spun ca esti criminal daca faci asa ceva o spun gresit, pentru ca tara asta e plina de copiii fara educatie sau abandonati, toti rezultati din lipsa unui avort facut la timp, mai bine faci copilul cand este momentul si stii ca ii poti oferi o educatie si o casa, decat sa te chinui si sa chinui si copilul de asemenea.
Fiecare alege ce face cu propriul corp si cu propria viata, nu te lua dupa fanaticii aia religiosi cu familia lor traditionala pentru ca de cele mai multe ori, familiile nevoiase sunt aceia cu 3-10 copii toti facut "din greseala" dar care nu au avortat din motive religioase sau de gura lumii.

| StrongHeart explică (pentru Pricope_Marius_1997):

"Din 1958 pana in 2008 au fost avortati 22 de milioane de copii", spune multe.M-am uitat pe google la populatia Romaniei din 1960 pana azi, a fost o crestere de la 18 milioane pana la 23 si ceva apogeul in anii 90, apoi o scadere intr-o perioada scurta gen 15 ani de la 23 milioane la 19, 6...Ciudat

| Andreeush a răspuns:

Contra.
Există atâtea metode de protecție împotriva unei sarcini nedorite dar din păcate unii nu se gândesc la asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai da a fost asa din cauza guvernului comunist atunci cand a venit Ceausescu la putere anul urmator in 1966 pe data de 2 octombrie a dat decretul 770 (nascuti la comanda) prin care se interzice avorturiile si asa populatia a crescut foarte mult satele erau pline cu copii iar in 1989 Guvernul comunist a cazut s-a scos decretul 770 si dupa 1991 populatia tarii a scazut pentru ca tinerii au continuat sa plece din tara in fiecare an din cauza sistemului si a tarii. Dar tu stii de ce comunistii au dat decretul asta pentru ca atunci cand Ceausescu a venit la putere Romania era o tara batrana si comunistii aveau nevoie de oameni ca sa construiasca socialismul de aia au dat decretu dar treaba asta nu a fost numai la noi ci in toate tariile din blocul comunist si in URSS.

| StrongHeart explică (pentru girafa12345):

Da mai, dar macar copilul ala are sansa la viata, iti inteleg punctu' de vedere.Cati nu s-au nascut in conditii grele si au reusit sa treaca de toate problemele chiar daca erau educati prost si traiau in mizerie, ce-i cinstit putini reusesc dar au o sansa sa o faca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Romania e o tara de lumea a doua ca sa zic asa in perioada interbelica era de lumea a treia s-au schimbat multe de la coruptie pana la imbatranirea populatiei si distrugerea fabricilor de stat si plecarea oameniilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pro, nu e alegerea noastra ce face fiecare femeie cu corpul ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Sti cum e femeiile decid daca vor sa aduca pe lume copilul si daca vor sa il creasca acum depinde si de situatia financiara a fiecaruia + de asta ca viata in RO nu e tocmai usoara deci ce sa mai asta e viata.

| SG1995 a răspuns (pentru StrongHeart):

Uiți că din 90 până azi au migrat 7 milioane.

| RAY a răspuns:

Neutru,fiecare femeie are libertatea de a alege dar inainte de asta sa nu uitam ca vorbim de o viata

| DorelExpertu a răspuns:

Ce rahatel de intrebare e asta?
Vorbesti de avort de parca ar fi o cina in oras...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Statistica arata ca din Romania incepand cu anii 90 până azi au migrat 7 milioane de cetateni din cauza saraciei, sitemului de stat si insusi statului roman. La noi se inchid scoliile se desfinteaza spitale se distruge totul societatea romaneasca e distrusa suntem la pamant nici oameni nu mai avem in ceia ce priveste forta de munca toata tara e in criza de muncitori in toate domeniile si sti care e partea prosta e ca noi din rau o sa mergem in mai rau iar si iar si iar.
https://www.youtube.com/watch?v=amK9gJfdN0E
Romania e pe locul 2 in lume la emigratie cu 7 milioane plecat si Sria e pe locul 1 cu 8-9 milioane.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romanii cand au plecat din tara nu au plecat doar in europa au plecat in toata lumea asta nu exista tara de pe planeta in care sa nu gasesti 2-3 romani sti vorba ai "romanii sunt ca coca cola peste tot ii gasesti."

| Plato a răspuns:

Pro: Decat sa nasti un copil care va duce o viata amara, nefiind dorit si traind in conditii mai putin umane, neavand parte de iubire si grija, mai bine il... cruti.
Contra: Orice copil e un dar de la Dumnezeu, iar tu practic il ucizi, ii refuzi sansa si dreptul la viata.
E un subiect foarte complex, cred ca trebuie tinut cont de circumstante.

| StrongHeart explică (pentru DorelExpertu):

Ce-ai taticule? a fost o intrebare scurta si la obiect care se pare ca straneste controverse. Unii sunt pro altii sunt contra, vreau sa stiu de ce.

| girafa12345 a răspuns (pentru StrongHeart):

Stii cum e, acel copil are sansa la o viata cu minime conditii, daca parintii nu pot sa ii ofere acele minime conditii, copilul o sa sufere mult si peste cativa ani o sa il auzi ca isi doreste sa nu se fi nascut, daca apuca o anumita varsta fara sa moara din neglijenta celor care i-au crutat viata in asa fel incat a ajuns sa vada mancarea numai in poze sau sa nu isi permita vaccinuri si tratamente pentru niste banale raceli sau boli ale copilariei. cunosc fete de varsta mea care au ramas insarcinate din greseala, une a facut nunta din obligatie pentru copil si e separata de sot, se descurca foarte greu, nu are cine sa o ajute si copilul este mereu bolnav, haine murdare si plasat de la o cunostinta la alta, mama are des episoade de depresie in care pur si simplu isi doreste sa moara sau sa nu il fi nascut, de asemenea stiu si cazuri fericite in care bunicii ajuta mult la cresterea copilului astfel incat parintii sa isi termine studiile, dar parinti sunt in mare parte absenti din viata copilului, iar din discutiile cu mama copilului am inteles ca de fapt ea nu stie cum sa il creasca si ii cumpara tot ce isi doreste doar ca sa fie fericit, dar copilul e foarte recalcitrant. si cele mai instarite familii au probleme. daca parintii nu sunt pregatiti nu are rost sa chinui o viata noua, se poate ajunge departe mai ales cu generatiile noi daca copilul nu primeste educatia adecvata de la inceput

| StrongHeart explică:

Am pus intrebarea asta pentru ca o am demult, la un moment dat in viata asta cand eram copil mi-a spus mama mea pe care o iubesc foarte mult ca trebuia sa mai am doi fratiori(sau sora frate ca nu am intrat in detalii)Am un frate pe care il iubesc, dar ma simt cumva ciudat asa si stiu ca nu am de ce, dar e normal sa ma intreb cum ar fi fost daca si asa mai departe...Nu vorbesc de avort ca de o prajitura in oras, sa nu ma intelegeti gresit stiu ca e ceva complicat, dar daca nu punem intrebari ramanem in nestiinta.

| StrongHeart explică (pentru SG1995):

Nu uit, nu si nici nu stiu cat de corecte sunt cifrele ca nu am cum sa verific.

| StrongHeart explică (pentru girafa12345):

Cunosc si eu cazuri, chiar la 13 ani insarcinate, nu cred ca imi pot nici macar imagina ce drama traiesc aceste fete.De acord cu cazurile fericite, si am impresia ca nu e chiar atat de rau sa fii crescut de bunici, daca ei stiu sa-ti ofere iubire si conditii.In concluzie cred ca un copil e o responsabilitate foarte mare, pe care multi nu si-o asuma.

| XYZ02 a răspuns:

Contra:
Avortul este alegerea pe care o are pusa la dispozitie orice femeie, dar avand in vedere faptul ca traim in secolul 21 si exista atat de multe metode de a preveni sarcina nedorita,avortul este o alegere imorala ce poate fi foarte, foarte usor prevenita(bineinteles ca exista cateva exceptii, ce nu cred ca mai merita prezentate in care avortul este justificat)

Toata lumea vorbeste despre drepturile omului, printre care si dreptul la viata, care este incalcat prin avort.De exemplu sinuciderea asistata este interzisa in Romania, unul dintre motive fiind faptul ca aceasta incalca dreptul la viata a omului si juramantul lui Hippocrate, ce este foarte direct impotriva avortului:
"Nu voi prescrie niciodată o substanță cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, și nici nu voi da vreun sfat în această privință. Tot așa nu voi da unei femei un remediu abortiv."

Orice motiune poate fi dezbatuta de cele doua tabere, deoarece nu exista o motiune ce are doar parti pozitive fara niciun rau in ea, personal in cazul de fata am ales opozitia

| minrest a răspuns (pentru StrongHeart):

Ok, deci mama ta a facut doua avorturi, daca nu le facea avea tot doi copii. Pastra sarcinile accidentale, dar nu le mai avea pe cele planificate; era o familie mai nefericita, tot cu doi copii. Daca nu se faceau cele 22 de milioane de avorturi, ar fi fost 22 de milioane de romani in plus? Atunci polonezii, care au facut mult mai putine avorturi ca noi, de ce avut o crestere a populatiei mai mica ca noi? Avortul e ceva pe care il evita orice femeie, il face doar cand nu are incotro; la noi s-au facut multe avorturi doar pentru ca alte metode de contraceptie erau interzise. Daca ii interzici unei femei sa faca avort, nu faci decat sa ii asiguri o existenta mizera, ei si unui copil; practic esti moral pe seama ei.

| elcosmin a răspuns:

Contra : 1. femeia respectiva care face un avort face un mare pacat.
2. De ce s-a culcat cu cineva fara sa se protejeze daca nu dorea un copil?
3. Omoara un copil nevinovat

| StrongHeart explică (pentru minrest):

Nu zic sa se interzica, solutia cred ca sta in educarea maselor despre chestiile astea ca sa nu se ajunga acolo.

| StrongHeart explică (pentru elcosmin):

Asa vad si eu lucrurile dar nu se rezuma totu doar la cuvinte simple gen pacat..sunt niste drame traite de oameni, din cauza ca nu sunt informati la urma urmei

| StrongHeart explică (pentru StrongHeart):

Este pacat sa fii informat si tot sa ignori semnele daca vrei sa o luam asa, multi nu au avut si inca nu au parte de o educatie, si multi altii.pur si simplu nu le pasa de consecinte, si sa torni zeci de copii si tu n-ai de pe ce sa bei apa e tot un pacat.

| minrest a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai asta se face, mult mai putini ajung la asa ceva in zilele noastre; ar fi si mai putini, daca nu ar fi fost interzisa contraceptia in general, pe timpul comunismului. Dar raman unele cazuri grave si urgente, cand nu ai cum evita avortul. Cei ce sunt contra avortului in orice situatie, sunt de regula contra contraceptiei in general.

| CriisTiina12 a răspuns:

Contra: deoarece este un suflețel, el nu are nicio vina și femeia risca sa numai aibe copii niciodată dacă nu e chiuretata cum trebuie