| StrongHeart a întrebat:

Avort,pro sau contra? De ce?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

CONTRA.
Sunt pentru respectarea dreptului la viață ființei umane.
Din momentul concepției după ce s-a făcut fecundarea ovulului, produsul de concepție este o ființă umană. Avortul este o crimă în numele libertății de a alege ce să faci cu viața ta.
Pe acea ființă pe care o ai în tine, nu o întreabă nimeni dacă vrea să trăiască sau nu, iar în țările în care avortul este permis, legea permite ca această crimă să aibă loc.
Cum poate salva societatea pe acel individ uman, din burta mamei, în loc să se facă părtașă prin legea permisiunii avortului, la această crimă.
În momentul în care femeia decide avortul, ea anunță autoritățile de această decizie.
Autoritățile analizează dacă sunt motive materiale care determină această decizie.
Dacă este așa, preiau grijile materiale ale ducerii sarcinii până la finalizarea ei.
Dar în momentul anunțării acestei decizii, un cuplu care dorește să adopte un copil, preia prin decizie legală copilul în momentul nașterii iar femeia se angajează în fața legii că rennță definitiv la acest copil.
Iar pentru descurajarea avortului, considerat ca o crimă gravă, 10 ani de închisoare fără posibilitatea eliberării anticipate - on parole.

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Pro: in Coreea de Nord e calumea le obliga pe unele sa faca avort laughing

| sofisis a răspuns:

Eu sunt pro alegere. Fiecare allege pentru el.

| AC4S4 a răspuns:

Eu sunt contra. Care este motivul pentru a lua viata acelui copil? Multi se consoleaza si spun ca e embrion, fat... ca e prea dur sa le spui ca ucid un copil.

Cei care sunt pro nu mai au notiunea de importanta a vietii. Ce e aia ca omori un copil? Femeia are dreptul sa o faca cica. Tot asa am ajuns ca societate daca vedem un om ca vrea sa se sinucida sa spunem ca nu e treaba noastra. Pur si simplu privim viata ca pe ceva de aruncat la gunoi.

Cei care sunt pro mai si renunta la responsabilitate. Trebuie sa fii constient ca relatiile sexuale pot avea aceste consecinte. Sa fii responsabil pe ce faci. In societatea noastra deja avem solutia, "Ai ramas insarcinata fara sa vrei? Nu-i nimic, omori copilul ca e moral in societatea noastra oricum."

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce intrebare timpita e asta? Nu sunt pro-crima, dar sunt de acord ca exista cazuri in care avortul e necesar - fat cu malformatii grave, viol, etc.

| Hammurabi a răspuns:

Îmi cer scuze față de cei care ați scris asta, dar e o mare idioțenie să motivezi un avort prin "decât să fie un copil chinuit".
Am văzut copii născuți în familii dezmembrate sau extrem de sărace sau mame singure, care au ajuns ceva la viața lor și au avut o viață fericită, la fel cum am văzut și copii "de bani gata" crescuți în puf, care au ajuns niște javre umane.
Fiecare om își are soarta sa (și nu o spun la modul mistic) și nu are nimeni dreptul să hotărască anticipat dacă va fi fericit sau nefericit, sau dacă are dreptul să trăiască sau nu.
Dacă sunteți atât de idioți și tu și ea încât nu ați auzit de metode contraceptive și ea a rămas gravidă, apăi asumați-vă. Du sarcina la capăt, iar dacă nu poți să-l crești, lasă-l să fie adoptat de cineva care poate. Acea ființă are dreptul la viață așa cum ai avut și tu.
Pe tine nu te-a avortat nimeni. Te-a lăsat să trăiești. Oare a fost o greșeală?
Dacă consideri astăzi că ai dreptul să hotărăști dacă o ființă trebuie să trăiască sau nu, nu cumva tu însuți ești o greșeală?

| Alfred0703 a răspuns:

Pro: atat timp cat se afla acea "chestie"(copil nu pot sa ii spun) in trupul altei persoane, atunci persoana respectiva decide ce face cu "chestia" aia.

| Drimmero a răspuns:

Daca excludem violul si situatiile care sa puna viata mamei in pericol, atunci sunt contra, un vehement contra!

| AdelinaC a răspuns:

Contra ca e crima

| StrongHeart explică (pentru sofisis):

Ideea este ca alegi pentru altul' intr-un fel.

| StrongHeart explică (pentru sadrian46):

Asa ar fi intr-o lume ideala.Asa vad si eu lucrurile, numai ca realitatea e cum e.

| sofisis a răspuns (pentru StrongHeart):

Da...si iti asumi. Daca stai sa o iei asa si contraceptia e pacat. Si la cate avorturi au la active mamele si bunicile noastre, nu s-a mai abatut molima asupra lor

| Freya1 a răspuns:

Pro.
Pentru ca sunt fete sau femei violate,cazuri de incest,fete cu handicap ce isi incep viata sexuala fara sa stie la ce riscuri se supun,copii minori ce experimenteaza prostia, sau copii cu probleme pe care parintii nu ar putea sa il intretina sau ajute sa se recupereze.
Sa faci un copil este minunat, frumos dar cand il faci voit, dorit, si stiind ce implica asta. Daca noi interzicem avortul vor fi mai multe fete de 14 ani cu copii dupa ele la care nu vor sti sa le acorde o educatie, un trai decent etc ce vor face la randul lor copii tot pe la 14 ani ceia ce automat ii va opri din a mai merge la scoala, munca etc.
Ar fi femei violate ce ar creste copii unor nenorociti ce le-au abuzat, iar aceste ala randul lor dupa puscarie vor avea dreptu sa stea in preajma ei si a copilului.
Vor fi fete cu probleme psihice prostite ce vor face copii pe care ii va da la stat pentru ca vor fi incapabila sa ii creasca.
Vor fi copii facuti cu tata, sau fratele, sau varul in urma prostiei sau a unui abuz.
Nu cred ca e ok.Si nu vreau sa vorbesc prostii, dar din cate stiu in perioada in care se face avort acel copil nu este dezvoltat, nu este inca om sa spui ca il omori.

| DeeDee817 a răspuns:

Pro, fiecare face ce vrea cu viața ei. Nu ma interesează ce fac alții

| StrongHeart explică (pentru Freya1):

Https://www.youtube.com/watch?v=NRWUs0KtB-I daca ai timp si intelegi engleza