Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Avort: pro si contra.

Răspuns Câştigător
| jedi_7867 a răspuns:

Cred ca ar trebui o mica clarificare. Nimeni nu cred ca e pro avort ca si metoda contraceptiva.

Intrebarea cred ca tine strict de legalitate. Ar trebui sau n-ar trebui sa fie avortul legal?
In conditiile acestea, eu raspund PRO si am o intrebare pentru cei ce vor raspunde contra: Ce pedeapsa ar trebui sa primeasca mama?

30 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Jedi are dreptate. Este vorba de a fi pro sau contra dreptului femeii de a face avort. Adica pro sau contra legalitatii avortului. Eu sunt pro. Asta nu inseamna ca sustin avortul si ca as spune cuiva: eh, nu te proteja, daca ramai il dai afara, ce mare branza! Nu e chiar asa, avortul are consecinte, si fizice, si psihice, foarte serioase. Insa, nici nu as putea sa ii spun unei persoane care sta in cumpana daca sa faca sau nu, sa ia o decizie sau alta. Ii sustin insa dreptul de a alege, oricare ar fi aceasta alegere. Cred ca cea mai buna varianta ar fi ca avortul sa fie legal, facut in clinici specializate, nu pe masa de bucatarie, si sa mearga in paralel cu o campanie larga de informare asupra sanatatii sexuale si a mijloacelor contraceptive. Asa cum e campania de la tv cu gripa porcina sau cea referitoare la consumul de "sare, zahar sau grasimi", asa sa fie si cate un mesaj cu "fa sex cu prezervativ! fa-ti analizele! testari hiv gratuite! planning familial!" etc.

| elena a răspuns:

Total contra. S-a intamplat de foarte multe ca dupa un avort, sa ramaii insarcinata dar sa pierzi sarcina sau sa nu mai poti face copii niciodata. Exista atatea metode sa nu ramai insarcinata si sa fii si sanatoasa, fara sa ajungi la avort. Eu am facut un singur copil si dupa aceea nici unul si ma batea gandul initial sa fac avort, pentru ce mai traiam daca nu aveam copil langa mine, fata mea nu a facut nicio intrerupere de sarcina, a ramas insarcinata de foarte multe ori, daca sarea un pic il pierdea imediat, abia dupa un tratament indelungat a facut un copilas, a mai ramas insarcinata, iar a pierdut si de-acum gata, nu se mai poate. Domnisoarelor, doamnelor ganditi-va foarte bine ce consecinte negative are asupra corpului si chiar asupra pshicului un avort, daca este greu sa cresti un copil nu va apucati sa-l faceti nici macar din greseala. Sanatate.

| Flav a răspuns:

Pro si-o sa dau doar 2 motive care mi se par fundamentale :
1. Omul e nascut sub instinctul si dreptul libertatii. El nu e obligat ( doar moral ) sa prelungeasca omenirea prin mostenitori. Ganditi-va la viata din jungla, din triburi, din tari africane f. sarace. Ce avorturi sa faci acolo? Viata de acolo se aseamana cu cea in care omul a evoluat si-a trait in trecut, unde nu erau atatea interziceri. Nu-s de acord sa-i interzica ceva ce depinde doar de el si ar avea tot dreptul s-o faca. Macar dreptul asta. Daca nu, ma astept in viitor si la o taxa pe umbrela cand o sa ploua. Daca stau bine si ma gandesc, nu mai avem mult nici pana la legea asta in Romania.
2. Este mai mare crima de a-l naste si a-l chinui o viata intreaga ( saracie, iubire maternala neexistenta, protectie 0 ) decat de a face direct avort. Omul e predispus greselii. Si daca exista o sansa de a o repara, de ce sa nu si-o fructifice? Nu mai pun in discutie problema violurilor.

mlm
| mlm a răspuns:

Contra, deoarece poate produce foarte multe lucruri care mai tarziu te pot marca.

daniela
| daniela a răspuns:

Pro mai ales atunci cand sarcina provine in urma unui viol, incest sau pune in pericol viata mamei sau copilul poate avea probleme sau mama este o minora (10 -15 ani) sau...

regis
| regis a răspuns:

Contra avortului, dar pentru mentinerea lui in legalitate. Interzicerea avortului stim deja unde duce; cred ca solutia este consilierea familiala dar mai ales educatia sexuala, astfel incat sa nu se ajunga la aceasta optiune.

| Parintele a răspuns:

Pro.

| hashe86 a răspuns:

Cum s a mai spus sunt pro avort ca metoda de profilaxie sau tratament(cel medical).
contra celui facut doar pentru ca mama s a grabit sa si o "traga" fara sa se gandeasca la consecinte. nu ne putem juca de a Dumnezeu(desi asta nu e pe gustul tuturor), nu ne puteam juca de a stapanul unei vietii si sa decidem noi daca moare sau nu.
http://www.tpu.ro/......am-vazut/, poate ar trebui vazut si asta inainte sa va faceti o opinie.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Sunt pro avortului pe caz medical si in cazul unui viol in rest sunt contra...

| dulshe a răspuns:

Pro cand provine dintr-un viol! In rest sunt contra!

| kuka a răspuns:

Nu stiu la ce se gandesc cei care spun pro...printr-un avort, o mica viata este curmata si acel fetus nu va avea ocazia sa vada lumina zilei si sa se bucure de viata doar din cauza ca "mamica" nu l-a vrut...chiar si un copil care e aparut in urma unui viol, daca viitoarea mama nu-l vrea, poate sa-l lase intr-un orfelinat.

| kuka a răspuns:

Dca tot sunteti pro, de ce nu sunteti pro si uciderilor care se intampla zi de zi...ca pana la urma un avort e tot aia cu o crima

| gabrieladima a răspuns:

Depinde de situatie, depinde de familie
nu toate femeile care avorteaza, fac asta de drag.Sunt femei care si-ar dori sa aiba un copil dar serviciul sau sit financiara nu-i permite, si sunt femeio care nu pot sa aiba copii si si-ar dori din tot sufletul dar lor nu le da Dumnezeu asa ca nu poti sa judeci pe nimeni.Fiecare stie cel mai bine ce are de facut si nu trebuie sa judecam pe nimeni pentru ca nu sti ce urmeaza.

| emilia21 a răspuns:

Contra avorturilor in mod cert, nu as accepta niciodata asa ceva! dar din pacate multe femei nu se gandesc cand fac lucrul acela, si e pacat, dar Dumnezeu are grija de toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai discutat problema. Nu sint de acord cu interzicerea prin lege. Fiecare femeie trebuie sa aiba dreptul de a alege, fiind vorba in primul rind de trupul ei. In rest, din acelasi motiv, nu are nimeni dreptul sa-si dea cu parerea, cu exceptia femeii care este pusa in situatia de a face avort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro, am dreptul sa fac orice vreau cu organismul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro, fiecare are dreptul de a alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra in orice situatie...eu va intreb acum pe cei care sunteti pro in unele situatii... spuneti ce vina are fata daca a fost violata nu? da nu are nici-o vina dar ce vina are copilul? tocmai din cauza asta unele nu pot sa mai ramana gravide dupa ce avorteaza pentru ca e un mare pacat... Din pacate de cele mai multe ori binele este socotit rau si raul bine...

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Eu consider că în cazul unui viol sau când pune viața în pericol ar trebui să fie doar ca excepție gratis. În rest avortul să fie contra cost cu excepția atunci când un cuplu căsătorit nu are niciun copil e căsătorit de mai bine de 3 ani și are venitul de mai mare de 1500 de lei în fiecare lună. Atunci e cazul să se eviteze avortul și să fie refuzat.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Amendă persoanelor necăsătorite și neviolate care sunt însărcinate.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Așa ar trebui.

| danutzzz1992 a răspuns:

Din punct de vedere religios avortul este un pacat strigator la cer cu alte cuvinte iti ucizi propriul copil si acesta nu are nici un fel de masura de aparare contra acestui fapt iar in cazuri precum un viol respectivul aspru pedepsit dar sarcina trebuie' sa ramana ca acel copil nu a avut nici o vina si la fel trebuie pastrata sarcina cand mama este minora ar trebui sa fie in centrul atentiei si ajutata foarte mult! Dupa cum cred ca sa inteles sunt contra avortului!

Răspuns utilizator avertizat
| madalina2727 a răspuns:

Contra

| p0wer a răspuns:

Sunt si pro so contra Pro daca sarcina provine in urma unui viol, sau daca respectiva mamica nu are posibilitati sa-l creasca, nu are ce sa-i ofere (bine ca niciodata nu le-am inteles pe femeile care au cate 10 copii si nu au ce sa le dea de mancare, in fine sa nu deviez de la subiect ) sau daca copilul nu este dorit si Contra ca ma gandesc ca e o viata de om, un suflet. Parerea meatongue

| crazy_girl a răspuns:

Contra. Mi se pare un lucru foarte macabru sa ucizi un prunc care nici macar nu s-a nascut si este un pacat foarte mare sa avortezi niste prunci nevinovati.

Întrebări similare