| anonim_4396 a întrebat:

Azi am vorbit la telefon cu o prietena, si a intrat tata in camera, si a inceput sa traga cu urechea la ce vorbeam eu...Ma enerveaza, asa face de fiecare data, nu pot sa vorbesc si eu odata la telefon sau pe mess cu cineva ca vine el si se uita la ce vorbesc eu. M-am saturat...acum e suparat ca l-am dat afara din camera cand vobeam la telefon. Ce sa fac ca sa inteleaga ca am nevoie de mai multa intimitate?

Răspuns Câştigător
| Alle15 a răspuns:

Draga mea, parintii au tot dreptul sa asculte ce vorbim, dar de la o varsta mai inaintata avem nevoie de spatiul nostru propriu si initim.Si eu patesc acelasi lucru, dar nu am ce sa spun.cateodata ma prind si o mai si incurc cand vorbesc despre baieti sau alte subiecte care nu depind de scoala sau familie.Pur si simplu arata-i ca ai nevoie de intimitate. Daca nu merge,fa si tu cum iti face si el tie,du-te in camera lui cand vorbeste la telefon sau e ocupat pe net si prefa-te ca trebuie sa stergi praful sau poate ca ai nevoie de ceva,ori ti-a picat ceva aici ieri de exemplu. Daca n-o sa zica nimic in primele zile fa-o incontinuare pentru ca asa o sa se enerveze si dupa daca iti spune sa iesi ii spui:"Vezi tata, nici mie nu-mi place sa ma iei prin surprindere, si sa-mi calci teritoriul".iti spun cu cea mai mare sinceritate ca o sa mearga.Si mai adauga si proverbul:"Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Bafta!

6 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Provoaca-l la o discutie deschisa despre acest subiect si explica-i clar ca ai dreptul la intimitate si ca anumite subiecte pe care tu le vorbesti cu prietenii, nu are el de ce sa le auda. Vorbeste cu fermitate dar cu calm si ai grija ca discutia sa nu degenereze intr-o cearta. Comunicarea este unul dintre cele mai importante elemente in orice tip de relatie.

| kicku_4582 a răspuns:

Pai spune-i ca ai nevoie de intimitate si sa mai bata si el la usa cand vine in camera la tine in mod normal ar trebui sa inteleaga

| larissuka a răspuns:

vorbeste si tu cu el! spune-i ca ai nevoie de spatiul si intimitatea ta! trebuie sa intelega. probabil te crede ca inca un copil si nu vrea sa accepte faptul ca deja ai trecut de perioada aceea alintata! vb cu el! daca nu. discuta cu mama ta si ea cu siguranta i va spune! bafta! :*

| RetardedRacoons a răspuns:

Vorbeste despre ce scurgeri ai tu in perioada aia a lunii.

| BlackRoseMary a răspuns:

Incearca mesajele!
Poate sa prinda, unul, doua, dar nu toata convorbirea

| virginia2000 a răspuns:

Zi-i pur si simplu