| ayran a întrebat:

Salut TPU. Am avut o cearta cu tatal meu fix in ziua de Craciun. Parintii mei sunt divortati iar eu locuiesc cu el si cu noua lui sotie, vorbeam cu maicamea la telefon ca sa ii spun Craciun Fericit si astea in timp ce ma si jucam iar tata a dat buzna in camera mea sa ma intrebe daca vreau sa mananc ceva, iar eu ii spun ca vorbesc la telefon deocamdata si mancam eu dupa. El a inceput sa se enerveze si a zis ca l-am gonit din camera cu expresia:,, vb la telefon" si ca sunt un nesimtit si ca maicamea ma innebunit mental. Cand am observat ca tata a luat-o pe ulei, am inchis telefonul si m-am certat cu el. El tot continua sa zica ca maicamea ma invata sa am ura pe el si ca ma cumpara cu cadouri de la el dar nu e adevarat. I-am zis sa mai bata si el la usa cand sunt in camera deoarece fiecare om trebuie sa aiba intimitate pe lumea asta si el zice:
-Da ce ma parca iti faci L**a de iti trebuie intimitate.
Dupa spusele acestea am incheiat cearta si m-am intors in camera mea nervos si jucandu-ma in continuare fara sa mai vb la telefon. Tot tata facea pe victima ca parca eu eram vreun nesimtit care i-a spus mars din camera mea. Mereu cand vorbesc la telefon cu prieteni sau rude el da buzna in camera mea si ma intreaba cu cine vorbesc. Deja ma simt ca un sclav care nu are dreptul la o viata si la intimitate.

4 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Este greu, dar nu poti sa le schimbi atitudinea parintilor tai. Din pacate multi parinti au problemele lor mentale, sau traume, pe care nu le depasesc/vindeca si arunca totul pe tine ranindu-te. Gaseste o persoana cu care sa vorbesti si sa iti exprimi supararile: un prieten bun, un verisor etc. Si gandeste-te ca in cativa ani (?) vei pleca din casa lui si nu vei mai avea de a face cu el. Cacaturile pe care le scoate pe gura sunt o reflexie a lui, si nicidecum nu te reprezinta pe tine si nu ar trebui sa il bagi in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, poate unele lucruri le exagerezi tu, adică poate el chiar simțea nevoia să te cheme la masă și să te aibă aproape de Crăciun, iar ceea ce i-ai zis tu l-a enervat și l-a făcut să se simtă neimportant...

Însă partea cu ce ai zis că ți-a zis și dacă zici că se înfurie așa repede, nu-i ok... adică eu înțeleg că ați fi doi bărbați și fiind tată și fiu v-ați permite, dar nu-i ok deloc ceea ce ți-a zis, poate că ar trebui să-i spui și mamei tale, și ar trebui să urmărești dacă treaba asta se repetă, dacă se repetă, devine un tipar și nu e ok deloc.

Cât de intimitate nu știu să-ți spun exact cine ar avea dreptate, adică dacă el intră mereu așa peste tine, măcar fără să bată la ușă înainte, poate ai tu dreptate, dacă nu o face frecvent și el consideră că fiind casa lui poate intra fără să bată la ușă, poate are el dreptate și reacționezi tu prea sensibil.

| ayran explică:

Ce raspuns de 2 lei

| AndreeaMiauDeeaMiau a răspuns:

Ar trebui sa încerci să vorbești cu el! Sa îi explici anumite lucruri care te deranjează!
Sau sa mergi la mama ta!