| anonim_4396 a întrebat:

Baiatul meu din prima casatorie crede cu tarie ca actualul meu sot este tatal lui deoarece se poarta cu el ca si un tata. Il cunoaste si pe fostul meu sot, adica tatal lui si crede despre el ca este unchi. Cand si cum ar trebui sa-i spun adevarul? Baiatul are 9 ani.

Răspuns Câştigător
| Silvia_6960 a răspuns:

Cand am vazut aceasta intrebare am recunoscut imediat situatia din familia mea. Ai mei au divortat cand am avut 2 ani, si apoi mama s-a casatorit din nou. Am trait cu aceeasi impresie, si anume ca tata era actualul ei sot, si cand il vedeam pe tatal meu biologic ziceam ca e un prieten de familie. La varsta de 8 ani mama mi-a spus ca uneori persoanele la inceput se inteleg, dar apoi anumite lucruri intervin intre oameni si ca ei trebuie sa o ia pe drumuri diferite. Mi-a fost foarte greu sa inteleg insa ea m-a facut sa inteleg ca neintelegerile dintre ea si tatal meu i-a despartit, si ca din acest motiv el nu mai sta cu noi, dar asta nu inseamna ca tatal meu este orice barbat care sta la noi in casa si ca sotul ei actual da, este cel mai bun tata vitreg, dar eu sunt fructul iubirii dintre ea si tatal meu adevarat. In final am inteles, si te-as sfatui sa ai acest discurs cu baietelul tau, vorbeste foarte deschis si sa il faci sa inteleaga in primul rand de ce tatal lui adevarat nu sta la voi in casa asa cum face de fapt actualul sot. Sper sa iti fi fost de ajutor.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuia sa ii spui de la bun inceput. Ma mir ca tatal copilului a acceptat compromisul acesta, dar ma rog, fiecare isi cunoaste mai bine problemele.
Cu timpul copilul va afla oricum, cel mai bine ar fi sa ii explicati inainde de a creste suficient de mare pentru a va "judeca" pentru ascunderea adevarului, dar mai ales inainte sa afle intamplator de la altcineva. Poate ar fi bine sa te consulti si cu un psiholog inainte, pentru ca e un subiect delicat, reactia copilului depinzand mult de felul si de momentul in care i se spune acest lucru.

| lovegirl15 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa-i spui cum sta situatia, insa bineinteles pe intelesul unui copil de 9 ani.Nu-l poti lasa sa traiasca cu impresia asta. Te-ai gandit macar putin la sentimentele fostului tau sot? Ce parere are el cand isi vede copilul ca crede pe altcineva tata, si nu pe el? In mod sigur trebuie sa-i spui cum stau lucrurile, si sunt sigura ca va intelege.Succes

| tyana a răspuns:

Este inca mic sa faca fata unei schimbari majore in viata lui.Asta ii poate influenta evolutia ca persoana.Lasa-l sa devina major si atunci o sa ii spui cu multa blandete.Pentru copii oricum o asemenea veste e o trauma majora. E important ca el vede in actualul tata un model demn de urmat(inteleg ca il place) dar nu e destul de dezvoltat emotional sa faca fata unei schimbari bruste de situatii. Discuta cu actualul tau sot si cu fostul si luati cea mai buna decizie pentru cel mic, adica amanarea unei asemenea vesti pana dupa 18 ani.

| psihox a răspuns:

Cum vorbeste si se comporta tatal copilului in fata lui? Il recunoaste ca fiind propriul fiu? La cati ani dupa casatorie ati divortat? Si ce varsta avea baiatul dvs? Ce-ar fi sa-i povestiti un basm referitor la fostul sot, dar sa-l introduceti in basm ca si un personaj oarecare. Aveti imaginatie bogata? Cu bine. Si cu timpul va afla adevarul.

| Madalina1455684 a răspuns:

Pai cand tu o sa fezi ca el o sa inteleaga fiecare problema ata.Sincer am 13 ani jumate si cretca m-ar soca o asmenea veste.Doamne feri sa mi se intample asa ceva. Oricum sa fie peste 12 ani.