| anonim_4396 a întrebat:

Bun deci,peste cateva saptamani vine fratimio cu prietena lui sa ne-o prezinte mie si parintilor in realitate,poate ajung si la casatorie,deci habar nu am cum sa ma prezint,ce subiecte de discutie sa am cu ea, cum sa ma comport in alea doua-trei ore care le petrece la noi.(sunt timida). Poate ma ajutati voi.

4 răspunsuri:
| Maelis a răspuns:

Trebuie sa fi tu însăți și sa fi prietenoasa. Sa vadă ca ești o fata sociabila cu care are ce discuta. Dacă relația dintre ea și fratele tău este stabila atunci poți sa o consideri ca pe o sora. Povesteste-i despre tine, despre pasiunile tale eventual intreab-o dacă are vreun animal de companie și încet încet vei ajunge sa o cunoști. Poți sa o întrebi la ce facultațe merge (a mers sau va merge) eventual dacă e la liceu pe ce profil, sa ii ceri sfaturi in privinta scolii. Încerca să găsești puncte comune și sa eviți sa îi vorbești despre fratele tău. Chiar dacă ți se pare ciudat ea îl vede diferit de cum îl vezi tu așa ca fereste-te sa faci astfel de remarci. În rest gandeste-te ca este ata lângă care fratele tău vrea sa își trăiască viața și indiferent cum este tu trebuie sa o accepți de dragul lui. Sunt sigura ca vei găsi suficiente subiecte de discuție, doar sa nu incerci sa grăbești lucrurile. Cu siguranță și ea este emoționantă și nu își dorește sa se simtă interogată. Așa ca lasă discuita sa divaghete de la sine și relaxeaza-te, este posibil sa fie mai ușor decât crezi.

| OldSoul a răspuns:

Eu as zice, ca atunci cand va faceti prezentarea, sa faci o glumita si sa-i zici ca esti fosta, e un inceput bun pentru a scapa de timiditatewinking

| foxsilver a răspuns:

Eu zic sa-i faci dosarul, ca la Securitate, si pe urma decartezi totul lu' frate-tu.happy

| Violleta2022 a răspuns:

Te prezinti simplu, doar cu numele, ii intinzi mana si ii zambesti.
De preferat sa nu vorbesti prea mult, fata este acolo nu pentru tine, ci pentru fratele tau si parintii tai.
Raspunde cand esti intrebata si nu vorbi neintrebata, ca nu-i frumos.