| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat.Prietenul meu are 25 ani si eu 21ani.Suntem impreuna de 3 ani.Prietenul meu mereu ma jigneste cu cuvinte urite de aproximativ jumate de an, mereu nu are timp ca sa iesim la plimbare si cind il sun imi zice ca este ocupat cu treburile din casa.Nu-l recunosc, el nu era asa cum se comporta acum.Am vorbit cu el intr-o seara si i-am zis ca ma doare cind aud jigniri din partea lui si sa termine, el mi-a raspuns ca o sa inceteze dar el continua cu jignirile.Eu nu stiu cum sa mai vorbesc cu el.Acum 3 luni mi-a zis ca vrea sa ne casatorim si mi-a zis sa vorbesc si cu mama mea despre nunta, dar in ultimele 2 saptamani imi tot zice ca nu mai vede nici un viitor cu mine.Eu nu stiu ce sa mai cred, ori ca s-a saturat de mine ori ca trece printr-o perioada de criza. Dar de la inceputul relatiei i-am zis sa nu-mi ascunda niciodata daca o sa-i placa de altcineva, sa-mi zica adevarul ca suntem mari si voi intelege. Eu il iubesc enorm de mult, nu-mi imaginez viata fara el.Inainte cind incepuse cu jignirile nu acordam atentie si dar in ultimul timp nu mai rezist si incep a plinge, dar el imi zice ca sunt lacrimi false si imi mai zice " daca iti place sa plangi, plange".Eu nu vreau mila din partea lui dar eu nu mai suport psihic. Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema. Va rog un sfat!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consideri că este prietenul tău un om care te jignește?
Ești prea slabă de caracter!
Ori se civilează ori pa și la gară.
Pa, pa.

| ostea a răspuns:

Buna,
Eu ti-as da un sfat dar tu stii ce este mai bine pentru tine.
Parerea mea este ca trebuie sa te indepartezi de el macar pentru o perioada scurta de timp, asa o sa vezi daca intr-adevar tine la tine.

Eu stiu ca atunci cand cineva te iubeste cu adevarat nu te jigneste, nu te indeparteaza.

Imagineaza-ti cum ar fi daca ai sta langa el zilnic si sa ii suporti toate ''iesirile'', ti-ar place?

Gandeste-te bine ce faci pentru ca este viata ta si conteaza, pe urma sa nu iti para rau.

| onasis1961 a răspuns:

Are pe alta! Acum şi calităţile le vede defecte! Încearcă să-l faci gelos cu un prieten comun, să vezi ce reacţie are!

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns:

Mai bine discuta deschis cu el despre asta. Intreaba-l de ce s-a schimbat. Ce nu-i convine. De asemenea spune-i si tu ca te simti jignita si nu poti trai intr-un asemenea mediu intr-o casatorie. Un iubit trebuie sa te iubeasca, sa te aprecieze, sa te ajute. Ce face el e opusul. In curand poate sa te si bata. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba-l! Trebuie sa fii constienta ca in viata oricarui om, timpul nu face decat sa-i amplifice defectele si sa-i diminueze calitatile... asa ca mingea e la tine in teren.

| Idontknow69 a răspuns:

De ce nu te muti sa nu mai stai langa el...iar cand o sa vina dupa tine zi ca tie nu-ti plac oamenii care injura si ca te doare cand vorbeste asa cu tine
nu-l ierta din prima asa o sa vada ca intr-adevar te doare si daca vine de mai multe ori pana la urma va trebui sa-l ierti dar fa-l sa-ti promita ca nu va mai injura si se va purta cuvenit...
AAA! si nu-l mai lasa altadata sa te calce in picioare opune rezistenta happywinking
Sper sa functioneze!

Fundita? happywinking

| KARINA2012 a răspuns:

Draga mea,e evident ca el s-a schimbat,iar schimbarea aceasta nu a venit din senin, are ea o cauza! Putem doar sa presupunem ca a intervenit monotonia, o alta dominisoara..., insa nimic din astea nu-i da dreptul sa te jigneasca, sa te insulte.
Si inconsecventele lui au o cauza cu siguranta.Acum te vrea de sotie, apoi nu te mai vrea...Greu de inteles toate astea pentru un om care iubeste! Nici lacrimile tale nu-i opresc cuvintele rautacioase.
Sfatul meu:discuta cu el,spune-i ca omul de care te-ai indragostit te face sa suferi. Vorbeste-i de iubirea pe care i-o porti, ca ea nu merita umilita. Spune-i ca ai nevoie de intelegerea, iubirea si respectul lui, nu de jigniri ce te ranesc.
Daca nu vezi nicio schimbare, cred ca ar fi timpul sa te intrebi ce-ti doresti.Nu cred ca vrei sa-ti imparti viata cu un om care astazi te injura si maine poate te va lovi.Din punctul meu de vedere nu trebuie sa mai permiti asta, indiferent de consecinte.Cine te iubeste trebuie musai sa te si respecte.Multa bafta!

| dmx83ruless a răspuns:

Parerea mea este ca el deja o arde cu alta..de aici si raceala asta ..cred ca acum nu stie cum sa te faca sa renunti u..nu vad alt motiv..eu zic sa incepi si u sa-i faci in ambitie..sa nu-i mai raspunzi la telefon..sau alte chestii. exact cum face el..sa vezi ce reactie are..asa poti sa-ti dai seama daca mai tine la tine..succes big grin

| HellenEu a răspuns:

Salut!
Uite, nu sunt cel mai bun psiholog dar am trecut si eu printr-o asemanatoare situatie si cel mai bun lucru care a fost i-am zis sa facem o pauza, ca sa ne clarificam in sentimente. El a fost de acord cu mine, chiar daca mi-a fost greu, findca tineam enorm de mult si il iubeam, dar sa ma crezi ca peste o luna m-a sunat si mi-a spus ca ma vrea inapoi. Nu pot sa dau maxime garantii ca si la tine se va incheia cu asa final fericit, dar merita sa incerci daca nu mai suporti jignirile din partea lui.