| NaomiCristina97 a întrebat:

Bună all!???? Am o întrebare poate pare banală dar totuși vreau să o pun.De ce nu este bine sa vorbească și să aibă o relație un băiat și o fată pe rețelele de socializare? Care ar fi problema? Aștept răspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Buna! Parerile sunt impartite. Eu cred ca e ok, chiar bine as putea spune, atata timp cat o faci calculat si in ordine. Adica:
Sa zicem ca iti instalezi tinder pe telefon sau orice alta platforma de dating. Dai swipe-uri in stanga si in dreapta, pana cand gasesti o persoana si incepi sa conversezi cu ea. In cazul asta, ideal, este ca persoana respectiva sa fie din acelasi oras cu tine, daca nu, macar in aceeasi regiune sau judet. Multe asa zisele relatii se duc pe apa sambetei pentru ca este distanta dintre parteneri, prea mare, pentru a se putea vedea.
Apoi dupa ce te asiguri ca sunteti din aceeasi regiune sau daca aveti macar posibilitatea sa va vedeti mai des in viitorul apropiat, incepeti sa vorbiti mai multe subiecte cheie, pentru a vedea daca merita totusi sa va si intalniti. Daca simti ca persoana respectiva va starneste interesul, dati-va intalnire si de acolo vedeti voi cum faceti. In cazul asta chiar daca sunt din aceeasi regiune, multe asa zisele relatii de pe net, esueaza pentru ca nu se vad mai des fizic, sau pentru ca stau doar pe net si atat.

Mai pe scurt, gandeste-te ca retelele de socializare sunt ca niste unelte pentru a crea relatii mai usor. Daca nu sunt folosite cum trebuie, o sa dai gres. Si cum de obicei, nu sunt folosite corect, exista pana in ziua de azi, conceptul ca nu sunt bune.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se stie deja ca retelele de socializare sunt pentru pirdere de timp, flirt ieftin si la misti, unde toata lume minte si se prezinta cum nu sunt in realitate.

De aceea nimnei nu-si cauat relatii online, ca o fura urat de tot, fiindca acolo nu se spune niciodata adevarul, apoi, nu ai cum sa cunosti un om cu adevarat, din spatele unui computer, deci ideal este sa-l cunsoti in viata reala, sa ai o relatie cu el/ea numai in viata reala.

Relatiile online sunt efemere, azi sunt, peste noapte dispar, tocmai pentru ca nu sunt solide, cimentate, reale, cinstite si nu ai cum sa cunsoti omul din spatele computerului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este bine sa te plafonezi la o relatie virtuala.
E ok sa il cunosti acolo si sa va cunoasteti apoi fizic, sa porniti o relatie clasica.
Dar daca va amagiti cativa ani in mediul online, cel mai probabil veti pierde anii aia, si va veti afunda in anxietate, realizand ca aveti 25-30 de ani si nici o interactiune reala.

| NaomiCristina97 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E bun răspunsul tău ms dar eu te întreb și dacă găsești acolo persoane care nu vor o relație serioasă ce faci? Nu crezi că e mai bine să cunoști in realitate pe cineva, îmi face impresia că în social media se întâlnesc doar persoane care nu caută ceva serios, cinstit, real.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NaomiCristina97):

In social media e superficiala treaba, intr-adevar primeaza interesul pentru sex.
Dar aici pe TPU, pe forumuri sau in comunitati formate in jurul unor subiecte decente (jocuri, muzica, profesie, etc), se pot lega relatii sentimentale, serioase.
Chiar si TPU are oameni "combinati" si chiar casatoriti, dupa ce s-au cunoscut pe aici sau prin grupurile formate de aici (discort, whatsapp, etc).

| NaomiCristina97 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Felicitări chiar nu mă așteptam la un asemenea răspuns!?

| Xox0 a răspuns (pentru NaomiCristina97):

Daca nu ai alta posibilitate de a fi cu un om care sa-ti placa in viata reala, relatiile online sunt in regula. Oamenii judeca ce nu inteleg.

| dullcat a răspuns:

Relatiile trebuie sa existe predominant fizic, in viata reala, nu online.Desigur ca una poate incepe in online, insa daca ramane in acel univers, setati premisele pentru un esec de proportii, mai ales ca nu va puteti baza unul pe celalalt in privinta multor aspecte cheie, esentiale in vederea functionarii decente a relatiei, de pilda sinceritate, lipsa de interese ascunse etc.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu nu am auzit de ce nu ar fi bine insa am auzit mereu generalizări de la oameni plini de frustrări și neîmpliniri sufletești.
Da, poate că unele relații vor rămâne în mediul online, dar ce e sigur e că, oricum ieși în câștig.Castigi experiență. Multi vor zice "pff, cu ce mă ajută o experiență online?"Pai te ajuta.Te ajuta sa îți înțelegi mai bine viitori parteneri din punct de vedere emoțional.de exemplu.
Da,poate că nu vei avea parte de momente tandre,dar daca relația avansează bine,o puteți face să prindă contur.
Da,unele relații vor eșua la un moment dat,dar și o relație fata n fata poate eșua la fel de ușor
In plus,e o metoda simpla și comanda de a discuta online,asta până va vedeți fizic.
Probleme sunt oricum o dai,că ai relație fizica sau nu,online sau nu,tot va întâlni dificultăți la un moment dat.Iar daca vrei o relație de durată, trebuie sa lupți cu dificultatea,iar dacă simți că te doboară,să renunți și să mergi mai departe,nu sa te închizi.
Vezi tu, faptul că generalizezi și zici că toți x sunt toxici, doar pentru un bolând, îți face ție rău, nu altora, pentru că pierzi experiență esențială care îți permite să evoluezi.Asa daca te închizi și refuzi sa mergi mai departe, nu doar că o să treacă anii peste tine, dar vor apărea și frustrările in timp.
Așa că daca ai o relație online, enjoy!
Gurile rele mereu vor avea ceva de zis, indiferent!

| carevaescu a răspuns:

A avea o relație în sine este totalmente neutru. Problema sunt toți psihopații și sociopații. Mai interesant sunt sociepații care devin sociopați prin prisma faptului că comunicarea prin rețelele sociale ascunde mai mult decât dezvăluie.
Din punct de vedere psihologic, o relație sănătoasă este o relație totală, adică include și latura cognitivă și emoțională și socială și fizică. În alte cuvinte prezența este instrumentală pentru a avea o relație sănătoasă. Iar prezența virtuală este doar o metaforă.
Atunci când se face confuzia între o relație metaforică bazată pe prezență virtuală și o relație reală bazată pe incluziunea partenerului sau partenerei în viața de zi cu zi și toate laturile acesteia, atunci avem o problemă cu foarte multe dimensiuni.

| Miruna333 a răspuns:

Pentru ca, de cele mai multe ori, ramane doar online, rezultat fiind o pierdere de timp. Adevaratele conexiuni, amintiri, etc se formeaza in realitate, nu pe internet.