| Deny35 a întrebat:

am 13 ani iar parintii mei se cumporta foarte urat cu mine, inainte ma intelegeam foarte bine cu tata dar mama la schimbat enorm si in prezent ma cearta fara sa fac nimic. Stau sa ma gandesc sa fug de acasa sau sa plec la o prietena sa stau o noapte. Parintii mei ma cearta intruna si spunea ca din vina mea erau sa bage divost! sad Va rog sa ma ajutati! Nu mai suport chinul asta! sad

Răspuns Câştigător
| Felicica a răspuns:

Buna,sa fugi de acasa nu este o idee atat de buna, totul se poate termina mai rau decat ieste in prezent.Parintii tai se vor ingrijora mult si se vor stresa mai mult decat sunt acum.Cred ca e doar o perioada de timp pana cand se vor calma si lucrurile vor reveni la normal.Incearca sa nu faci nimic gresit in aceasta perioada, sustinei, cu totii avem asemenea perioade. Daca ei sunt nervosi sau stresati, fii tu cea calma care ii intelege, nu te certa cu ei.Incearca sa te explici atunci cand ei iti spun ca ai facut ceva rau, dar nu e asa.Cred ca peste un timp lucrurile se vor schimba si totul va reveni la normal.happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te urci pe bloc si ii ameninti ca te arunci o sa le treaca nebunia din cap dar nu o sa ajungi asa departe, mergi la o ruda care te simpatizeaza si povesteste istoria (doar sa nu ai tu o vina de se poarta urat cu tine) si sa vina sa le zica sa nu mai fie asa prosti ca sa se poarte omeneste, altfel poti pleca la bunici sau protectia minorului in caz ca continua

| Lawliet14 a răspuns:

Mama ta e la menopauza. Tatal tau nu o ajuta deloc. Ia cere-un sfat de aici, e apel gratuit! http://www.telefonulcopilului.ro/

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Este urat din partea lor, dar nu castigi nimic daca pleci o zi de acasa. Iar daca fugi unde o sa te duci, ce o sa faci, ce o sa mananci? Vrei sa ajungi unul din "oamenii strazii"?
Vorbeste cu tatal tau si spune-i ca nu mai suporti ca mama ta sa se comporte asa cu tine.
Desi, cred ca niciun parinte nu isi cearta copilul din rautate. Poate ei au asteptari mari de la tine, chiar daca tu faci bine ceea ce faci.
Spune-le amandurora ca tu suferi si nu mai poti sa lsuporti felul in care se comporta cu tine. Daca o sa continue asa o sa suferi tu in continuare si se poate ajunge la situatii mai grave. Daca faci vreo depresie sau ceva?
Mai bine vorbeste cu ei si spune-le verde-n fata ce simti. happy
Succes!

| Denyisssa a răspuns:

Nu e chiar o solutie sa pleci, crede-ma.Esti minora si nu vei "supravietui". Incearca sa nu-i faci sa se certe si nici chestii care sa-i supere. Daca decurg la violenta, nu au grija de tine si nu isi fac atributiile ca parinti(hrana, imbracaminte, edicatie etc.)ar fi bine sa contactezi pe cineva de la protectia copilului, ar fi cel mai bine deoarece ei au o capacitate mult mai mare de a lua o decizie corecta in ceea ce tine de parintii tai si de tine.Succeswinking.Si,cel mai bine ar fi sa te descarci cuiva, nu te inchide in tine...eu inca fac acest lucru si nu merge prea bine cu partea afactiva daca te inchizi in tine.

| LaryLarysa666 a răspuns:

Parintii mei sunt divortati de cand aveam eu 2 ani si am ramas la tata.El s.a casatorit acum 2 ani cu o femeie pe care nu prea o sufar.Inaite sa apara ea, tata se juca cu mine vorbea frumos iar acum ea la pu impotriva mea.Au si un copil de 10 luni iar atunci cand tata vine de la servici de duce la ei 2 ii pupa si dupa intra la mine in camera si spune :Ce faci, fa? si dupa tranteste usa...eu am 12 ani si nu ma lasa sa fac absol, ut nimic si ma deranjaza asta dar asta e viata, nu ai ce sa.i faci...