| Tasya05 a întrebat:

Am 13 ani, si vreau sa fug de acasa! O urasc pe mama! E o scorpie rea! Pur si simplu, m-am saturat de viata mea mizerabila! Niciodata nu ma lasa sa fiu si eu ca ceilalti... Sa pot sta cat vreau afara, sa pot sa ma duc unde vreau... NIMIC! De ieri sunt certata cu ea, si nici pana azi nu am vrut sa ii vorbesc! Mi-a spus ca nu sunt cu nimic de folos in casa si ca nu am niciun rost in casa aia. Cuvintele astea au durut enorm. Si, m-am gandit, daca tot nu am niciun rost in casa aia, de ce as mai sta acolo? Oricum, stiu ca nu ma suporta. Si ca o iubeste pe sora mea mai mica de 125866617842354237 de ori mai mult crying. Singuri de care o sa imi para rau, vor fi tata si bunica, care stiu sigur ca ma iubesc enorm, pentru ca ei stiu sa imi arate asta. Dar, scorpia de mama, a reusit sa il intoarca si pe tata impotriva mea crying. Nu mai suport! Azi am plans toata ziua, si nu vreau sa imi cer scuze! Va rog, un sfat! Credeti ca, fugitul de acasa este singura solutie?crying.

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

In niciun caz. Scumpo, crede-ma, si eu am o sora mai mica, si de fiecare data cand da cu vreo jucarie de pamant (are obiceiul asta foarte prost) si sunt si eu prin preajma, pe cine crezi ca dau vina parintii mei? straight face Deci stiu cum e, trebuie sa fii responsabila, intelegatoare, ce mai, facem o munca de dadaca si nici macar nu suntem platite. O vreme si eu am facut pe rebela, dar apoi mi-am dat seama ca mamei mele nu-i convine sa dau vina pe faptul ca am o sora enervanta. Asa ca am inceput sa ma stapanesc si sa fiu diplomata, cand mama e enervata prefer sa ma duc in camera mea si sa stau acolo, decat sa ma apuc si eu de cearta. Importanta e impresia, sa fii zambitoare si amabila. Cand vine acasa de la serviciu, de exemplu, sa te vada cu sora ta (nu conteaza ca tu te-ai repezit sa stai langa ea numai 1 minut, adica pana a intrat mama ta pe usa). Faptul ca va vede impreuna cand vine acasa o va face sa fie mai ingaduitoare cu tine si, cu timpul, cred ca te va lasa si pe unde vrei tu. Te pup si sper ca ti-am fost de ajutor! :* Funda?

136 răspunsuri:
| Nicole_8267 a răspuns:

Cum n-ai da ei sunt parintii tai si te-au facut din dragoste, si eu am 2 surori mai mici si cred ca pe ele le iubeste mai tare, am fugit si eu de acasa de 2 ori si cred ca nu a avut rost... pursisimplu nu mai vorbi cu ei daca nu vrei si totul cu timpul o sa se rezolve

| LeoPoci a răspuns:

Fugitul de acasa nu este o solutie incearca sa fii de folos mamei tale parintii tai te iubesc la fel cum o iubesc pe sora ta doar ca tu fiind mai mare asteapta mult mai mult de la tine decat de la sora ta cea mica. Incearca sa stai de vb cu amandoi inacelasi timp si vei vedea ca ajutand, vei duce o viata lipsita de griji. :-)

| smileKiller a răspuns:

Eu cred ca fugitul de acasa nu e o solutie. Nu neaparat ca o iubeste mai mult pe ea da copii mai mici atrag atentia mai mult parintilor, un parinte isi iubeste copii la fel de mult asta pot sa iti garantez. Eu zic sa nu ii iei in seama si sa faci pe fata dificila smug aia cu care nu intri in vb usor, da-le de gandit, spune-i ceva ce ai pe suflet si o sa vezi reactia mamei talekiss

| BlaaBlaa a răspuns:

Nu trebiue sa fugi de acasa. Toti trecem prin momente de astea, asta ii o situatie de cateva ore... dupa aceea o sa vezi ca o sa vina mama ta la tine si totul va fi bine si o sa-ti explice ca ceea ce crezi tu nu este adevarat pana la urma si tu esti fica ei, nu te supara pentru astfel de chestii. Stai cuminte in camera ta si nu mai vb cu nimeni si o sa vezi ca va fi bine. Succes.

| Dana211 a răspuns:

Si daca fugi de acasa unde mergi? Ce mananci? Unde dormi? Bineinteles ca fugitul de acasa nu e o solutie. Pe sora ta nu o iubeste mai mult dar se poarta mai frumos cu cea pentru ca e mai mica si stie ca de multe ori e inutil sa o certe pentru ca oricum nu prea intelege. Tie ti-a spus ca nu esti de folos in casa pentru ca era suparata si pentru ca vroia sa te ambitioneze sau sa te determine sa o mai ajuti si pe ea la treburi. Si chiar ai putea face asta si ai sa vezi ca dupa aceea te va lasa si ea mai mult pe afara si sa mergi pe unde vrei.

| AlexaGabriela a răspuns:

Uneori si mie imi vine dar nu e o solutie! Stai asa si cand te intreaba de ce nu vb sau alt ceva zi ca "" Pai eu nu sunt bun de nimic"" Da. Dar nu fugi!

| Snowclaw a răspuns:

Suna la telefonul copilului:08008200200
si reclam-o pentru nerespectarea drepturilor copilului, sau du-te la o prietena fara sa anunti, stai 2-3 zile, mama ta te va cauta, si ca prin minune, te intorci acasa, sau, te ascunzi in casa si aceeasi reactie, dar o s-o vezi pe mama ta suferind si cerandu-si scuze ca a spus ca esti inutila, sau te uiti la petrecerea pe care o va da ca ai disparut, pleaca de acasa, sinucide-te, sau nu mai vorbi cu ea o saptamana si te va implora sa-i vorbesti, sau spune-i surorii tale mai mici ca pleci de acasa, ea te va crede, iesi pe usa, asteapta un pic si o vei auzii plangand dupa tine(asta ca sa te razbuni pe ea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa stai acasa ca iti e mult mai bine decat pe strada.
Daca vrei nu mai vorbi cu parintii tai ca nu te obliga nimeni, dar stai in casa ta, sau cauta-ti un loc, eu stiu? la o prietena, undeva unde sa ai conditii bune.

| Ilie_Stefan_1995 a răspuns:

Nu, fugitul de acasa nu e o solutie. Niciodata sa nu faci asta. Cred ca mama ta vre sa fii mai responsabil si te iubeste foarte mult si pe tine si pe surioara ta.

| DLeonard a răspuns:

Si eu am avut de multe ori acest sentiment. De multe ori mama mea m-a suparat si mi-a adresat cuvinte care m-au durut foarte mult. Cand ii spuneam ca o sa plec intr-o buna zi imi spunea ca n-am decat... Am realizat pe parcursul acestor ani ca imi interzicea acele lucruri numai si numai pentru binele meu. Este normal ca un parinte sa trateze altfel un copil mai mic, pentru ca are nevoie de mai multa afectiune, dar daca nu iti arat si tie la fel de multa afectiune nu inseamna ca nu simte acest lucru. Eu zic sa ramai acasa si sa continui sa plangi(nu este rusinos). Uneori lacrimile sunt cel mai bun remediu.

| XcritiX a răspuns:

Este normal ca nu te va lasa pana la ce ora vrei tu afara si pe oriunde vrei tu deoarece ii este frica sa nu patesti ceva sunt foarte multe cazuri de rapiri si multe altele. incearca sa nu ii mai dai atentie mamei talee la tot ce spune ea intoarcei cuvintele in asa fel incat sa o doara laughing cel putin asa fac eu

| simplythebest123 a răspuns:

Nu trebuie sa fugi de acasa.Pleaca la prietena ta pe 2 maxim trei zile. Apoi apari de parca nu s-a intimplat nimic..Cind o sa te intrebe unde ai fost tu o sa spui ca ai fost acolo unde esti iubita si utila..atunci cind o sa te intrebe de ce sa vorbesti calm si sa spui ca persoana la care ai fost a avut mare nevoie de tine pentru ca tine la tine si ca in casa aia ai si tu un folos..nu cumva sa incepi sa plingi sa te porti calm si frumos ca si cum asa ar fi normal..Eu am facut asa si a mers..si-a cerut scuze si a spus ca a innebunit..de atunci nu ne certam caci se teme sa nu ma duc iarasi la prietena aia.
P. S. sa nu spui cumva numele prietenei tale ca o sa fie rau

| GandalfTheWizard a răspuns:

Buna, parerea mea este ca trebuie sa te linistesti, fugind de acasa nu vei rezolva nimic, probabil va fi mai greu pe strada, si am o solutie pentru tine.
Daca nu mai vrei sa o vezi pe mama ta atunci incearca sa iti gasesti o ocupatie, un hobby, si sa stai acolo mai mult.Sunt multe optiuni:karate, judo, sau sa canti la un instrument muzical, sau sa mergi la un fel de cor muzical de muzica usoara daca e genul tau.Sau ai putea vorbi cu bunica ta sa vorbeasca cu mama ta si sa ii spuna despre durerea pe care o simti!
Orice ar fi nu te lasa coplesita de durere, pentru ca toate au o solutie!
Nu prea am chef sa scriu toate astea pe TPU, sunt chestii de familie.
Dar daca vrei mai multe sfaturi ID-ul meu este:costasi.rares@yahoo.com

Sper sa gaseti tu solutia!big grin

Alte răspunsuri
| Kyrie a răspuns (pentru AlexanderTheG):

laughing ai fost mai complex ca mine ALexanderTheG...

Ce dreptate avea Kyrie si ALexanderTheG laughing))

| AlexanderTheG a răspuns (pentru Kyrie):

Cine altcineva decat noi sa nu aiba dreptate...Kyrie si AlexanderG, cei doi care au cucerit Sudul laughing

Alte răspunsuri
| Mao a răspuns:

Şi dacă fugi unde te duci? Vrei să dormi în scări de bloc şi pe la colţuri? La un moment dat tot te va găsi şi atunci va fi şi mai urât ca înainte. Stai liniştită acasă, ştiu că îţi este greu, dar cu timpul te obişnuieşti, crede-mă că sunt multe persoane în situaţia ta. Trebuie să fii puternică, să îţi accepţi prezentul şi trecutul, şi să încerci să schimbi viitorul! Până atunci profită de puţinul pe care ţi-l dau părinţii, asumă-ţi responsabilitatea la facultate, îţi poţi schimba viaţa complet din acel moment, până la facultate luptă să "supravieţuieşti".

| Tasya05 explică (pentru AlexanderTheG):

Cine a zis ca nu invat bine la scoala?laughing La scoala, invat bine, intr-adevar nu prea sunt cu treburile casnice. Pur si simplu, asa sunt eu. Trebuie sa ma accepte asa cum sunt. Ce legatura are poza mea de profil cu intrebarea?laughing

| Tasya05 explică (pentru Amelya02):

Mda. O sa iti spun ce am de gand sa fac laughing Se pare ca am mai,, imbunato'' ca sa spun asalaughing. Azi, cand a venit tata de la servici, m-a gasit plangand in camera mea, dupa ce a discutat cu mama, m-a chemat la bucatarie si am stat doar noi 3, si nimeni nu a mai deschis subiectul acela. In fine, acum presupun ca, ne-am impacat thinking Cred thinking laughing.

| AlexanderTheG a răspuns (pentru Tasya05):

+ ca mergi bine la scoala, daca eu as fi fost asa cu drag as fi ajutat-o pe mama la treburile casnice. Asa esti tu si vrei sa fii acceptata dar si mama ta e intrul fel trebuie sa o accepti aici intervine zicala :,, Datii lui Cezar ce e a lui Cezar si datii lui AlexandetTheG ce e a lui AlexanderTheG,,(G=great sa nu te mai tin in suspans) cum tu vrei sa fii acceptata asa si mama ta vrea sa fie acceptata.

Sa stii ca poza are legatura cu intrebarea, Am vazut si ce intrebari ai mai pus, doar Justin Bieber :(( ce tiam facut sa imi faci una ca asta? in seara asta la cina aveam curcan la cuptor si cand am vazut doar Justin Bieber mi s-a dus pofta de mancare pentru urmatoarele 2 zile adunand toat iar curcanul nu rezista 2 zile (poza+intrebarile+justin Bieber + Selena Comez care s-a combinat cu fata= Justin Bieber e cauza dureri tale sufletesti.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=aU1wLryjuEw asculta melodia asta si sunt sigur ca o sa revii la normal si uital pe bieber si uita ca esti fana luni doar scapa de Bieber pentru ca asa cum azi eu am ramas fara apetit 2 zile unu poate sa ramana fara respiratie 2 zile daca nu reusesti du-te la un EXORCIST.

Doamne azi ma simt ca si Creanga si Eminescu la un loc la ce mult am scris.

| Tasya05 explică (pentru AlexanderTheG):

In primul rand, Bieber nu are nicio legatura cu tot ce mi se intampla mie. Din contra, am invatat o groaza de lucruri de la el. Am invatat sa lupt pentru visele mele, am invatat sa spun,, Never Say Never'' am invatat ca nimic nu este imposibil.Eu ma cert cu mama, pentru ca nu ma lasa sa fac ce vreau eu laughing. Inteleg ca imi vrea binele, bla bla bla. P. S: Ma bucur ca ti-am stricat pofta de mancare (:.

| Liana80 a răspuns:

Nu. Fugitul de acasa este cea mai proasta solutie posibila. Eu te sfatuiesc sa incerci sa nu o mai super pe mama ta, sa faci ca ia numai de dragul de a nu te mai supara ca iti faci rau tie nu altcuiva. Si incearca sa vorbesti foarte deschis cu mama ta pe un ton frumos, placut dupa ce ii trece supararea pe tine. Aratai ca desi esti mai mic, un copil esti mai intelept si poti sa discuti omeneste. Si sa-i spui absolut tot ce te deranjaza ce ti-ai dori tu si se vor rezolva garantat toate lucrurile numai ca tot tu va trebui sa ai rabdare si sa astepti ceva timp pana ce mama ta se va schimba. Pana atunci cand isi va da seama mama ta ca greseste prin atitudinea ei, sa discuti si cu tatal si bunica sa le spui ce te deranjaza si ce iti doresti. Iar un lucru foarte important sa nu jignesti in momentul in care porti o discutie. Faptul ca spui ca este cea mai rea mama te inseli s-ar putea sa fie din cauza frici de a nu primi o educatie urata si a necunoscutului din partea mamei cu situatiile cu care se confrunta. Este greu si pentru mama ta pentru ca nu stie cum sa faca pentru a te educa cel mai bine. Tu ai crescut si mama ta nu poate sa se deslipeasca de tine doreste sa te stie linga ia fiindca esti in siguranta, dar uita ca va veni o zi in care vei creste si mai mult si atunci chiar nu vei mai face ce spune ia si s-ar putea sa fie si mai rau datorita faptului ca poate nu ai prieteni.Decat sa plangi mai bine citeste o carte sau asculta muzica daca ai voie.
Succes!

| AlexanderTheG a răspuns (pentru Tasya05):

Bieber te-a invatat sa spui,, Never say never,,? Eu cred ca ai invatat asta acum cativa ani cand te Uitati la DragonBall, oricum in viata trebuie sa ai un idol, al tau e Bieber al meu sunt EU.
Referitor la certurile cu mama, pai in viata macar o data trebuie sa te certi cu mama de la un motiv sau altul dar de fiecare data cand te certi cu mama ta descoperi ceva nou, tu stii ce... dar tine minte ca tu acum esti inca mica si nu stii ce e bine si ce e rau, tu ai fost crescuta de mama ta, tu esti ceea ce e si mama ta, si ai sa vezi ca atunci cand ai sa fii mai matura o sa vezi ca mama ta are dreptate si ca iti vrea doar binele.

| Ramo137 a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu un psiholog sau un consilier. de la scoala, du-te la ea, sigur o sa te ajute foarte mult.

| AlexanderTheG a răspuns (pentru Ramo137):

Nu ca e nevoie de asa ceva, e o simpla banala cearta cu mama... sa nu facem din Tantar--->>>Armasar

| Tasya05 explică (pentru AlexanderTheG):

Vezi ca ti-am dat id-ul laughing

| RamooNebunik a răspuns:

Fugitul de acasa nu este o solutie si eu am vrut sa fug de acasa dar nu am fugit pentru ca m-am gandit de 3 ori inainte o fac... Si mi-am urat mama ac pe sora mea mai mare o iubea mai mult si eu plangeam in fiecare zi ma bateam cu sora mea dar nici asta nu era o solutie acum imi iubesc mama mult si nici pe mine nu ma lasa sa fac ce vreau dar cand ma certam cu mami ii dadeam o floare si imi ceream scuze si dupa aceea faceam tot ce zice ea dar dupa aceea ma lasa sa fac ec vreau eu :*

| RamooNebunik a răspuns:

Fugitul de acosa nu este o solutie buna...Incearca sa te dai bine pe langa parintii tai ca poate o sa o sa fie de partea ta iarasi...Si cred ca si mama ta te iubeste dar nu vrea sa iti zica sau ceva de genu Orice parinte isi iubeste copilul oricum ar fi el.Incearca sa faci ce zic parintii tai daca te pune al lucru fal chiar daca nu iti convine.Macar asa te vor crede harnica si ascultatoare happy

| Lamaitzza a răspuns:

Hum. Alooo, domnisoara, nu esti singura cu parinti sariti de pe fix.Pe mine tata nu ma lasa sa stau seara afara, sa am prieten, sa vorbesc la telefon prea mult si alte deastea.Si ma cicaleste si ma bate la cap dar e tatal meu si il iubesc oricum.Apai..stii cum e o vorba "Parintii si fratii ti da Dumnezeu, prietenii ti alegi singur". Sunt sigura ca mama ta doreste sa te educe cat mai bine, sora ta fiind mai mica are nevoie de mai multa atentie, eu sunt sigura ca te iubeste doar ca vezi si tu cum e lumea in ziua de azi, tu fiind fata mama ta nu vrea ca seara pe strazi sa se ia toti golanii de tine si apoi sa suporti cine stie ce consecinte. Si mama mai imi zice cateodata ca nu fac nimic, sau ca nu sunt de nici un folos laughing iar apoi imi spune ca sunt fata, ca o sa ma duc la soacra si ca trebuie sa stiu acolo sa fac o mancare, sa fac curatenie, pana la urma asta e adevarul, suntem fete si trebuie sa stim anumite lucruri. Mai fa si tu treaba prin casa, intelege-o si pe ea ca e destul de greu sa cresti 2 copii, sa faci si curat si etc. Daca fugi de acasa ce rezolvi? Unde te duci? Te duci sa mori de foame pe la colturi, oricum te gasesc dupa aia si apoi o sa se poarte si mai rau cu tine, nu o sa mai aiba incredere sa te lase nici pana la poarta. Zi mersi ca e asa cum e, altii n-au parinti, sau daca au ii calca in picioare cu bataia, sau altele. Cateodata trebuie sa te multumesti si cu ce ai, arata-i ca poate avea incredere in tine, spune-i sa te lase afara pana la 16:00, si tu vin-o acasa cu 10 min mai devreme. Succes!