| Tasya05 a întrebat:

Am 13 ani, si vreau sa fug de acasa! O urasc pe mama! E o scorpie rea! Pur si simplu, m-am saturat de viata mea mizerabila! Niciodata nu ma lasa sa fiu si eu ca ceilalti... Sa pot sta cat vreau afara, sa pot sa ma duc unde vreau... NIMIC! De ieri sunt certata cu ea, si nici pana azi nu am vrut sa ii vorbesc! Mi-a spus ca nu sunt cu nimic de folos in casa si ca nu am niciun rost in casa aia. Cuvintele astea au durut enorm. Si, m-am gandit, daca tot nu am niciun rost in casa aia, de ce as mai sta acolo? Oricum, stiu ca nu ma suporta. Si ca o iubeste pe sora mea mai mica de 125866617842354237 de ori mai mult crying. Singuri de care o sa imi para rau, vor fi tata si bunica, care stiu sigur ca ma iubesc enorm, pentru ca ei stiu sa imi arate asta. Dar, scorpia de mama, a reusit sa il intoarca si pe tata impotriva mea crying. Nu mai suport! Azi am plans toata ziua, si nu vreau sa imi cer scuze! Va rog, un sfat! Credeti ca, fugitul de acasa este singura solutie?crying.

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

In niciun caz. Scumpo, crede-ma, si eu am o sora mai mica, si de fiecare data cand da cu vreo jucarie de pamant (are obiceiul asta foarte prost) si sunt si eu prin preajma, pe cine crezi ca dau vina parintii mei? straight face Deci stiu cum e, trebuie sa fii responsabila, intelegatoare, ce mai, facem o munca de dadaca si nici macar nu suntem platite. O vreme si eu am facut pe rebela, dar apoi mi-am dat seama ca mamei mele nu-i convine sa dau vina pe faptul ca am o sora enervanta. Asa ca am inceput sa ma stapanesc si sa fiu diplomata, cand mama e enervata prefer sa ma duc in camera mea si sa stau acolo, decat sa ma apuc si eu de cearta. Importanta e impresia, sa fii zambitoare si amabila. Cand vine acasa de la serviciu, de exemplu, sa te vada cu sora ta (nu conteaza ca tu te-ai repezit sa stai langa ea numai 1 minut, adica pana a intrat mama ta pe usa). Faptul ca va vede impreuna cand vine acasa o va face sa fie mai ingaduitoare cu tine si, cu timpul, cred ca te va lasa si pe unde vrei tu. Te pup si sper ca ti-am fost de ajutor! :* Funda?

136 răspunsuri:
| Dydy112 a răspuns:

Nuuuuuuuu! Trebuie sa stii ca mama te-a facut.Incearca sa fii tu mai buna, mai lasa de la tine si arata-i ca o respecti si o ajuti! Ii poti face un mic cadou, o prajitura sau ceva si incearca sai ii arata-i si ca iti iubesti sora si chestii! big grin

| carishoory a răspuns:

Nu. in niciun caz, nu! te inteleg, stiu ce simti, dar trebuie sa recunosc ca mie nu mi-au fost spuse astfel de vorbe niciodata. mama ta intr-adevar a exagerat cu aceste spuse, dar cine stie ce probleme avea pe cap. oamenii mari au nervi, si stim cu totii ca oamenii la nervi spun multe lucruri care nu ar fi vrut sa le spuna. sad sunt convinsa ca si mama ta sufera, si cred ca asteapta ca tu sa ii ceri scuze, pentru ca asta este treaba copilului. spui ca nu te lasa sa fii ca ceilalti? nici pe mine nu ma lasa. parintii mei mereu au vrut sa fiu diferita de ceilalti. crezi ca mie imi surade? dar au dreptate! sti de ce? pentru ca oamenii mai diferiti sunt mai speciali si ies foarte mult in evidenta, si asta este un lucru bun. spui ca nu te lasa sa stai afara prea mult timp? si aici are dreptate. gandeste-te adica cate lucruri oribile se pot intampla afara. mamele asa sunt. ele se ingrijoreaza pentru copii. asa sunt mamele, si nu ai ce sa le faci. sa stii ca asa ca tine a fost si mama ta cand era mica, si mama mamei tale a fost mai dura cu ea, poate, si mama ta o ura pe bunica ta atunci, dar mai tarziu a ajuns sa ii multumeasca, si vei vedea ca asta vei face si tu. l-a intors pe tatal tau in potriva ta? eu nu cred. dar tatii dau dreptate mamelor, pentru ca ele au mai multa experienta in viata, si pentru ca sunt partenerele lor. pana la urma, cine ti-a dat viata? mama ta. si viata, este cel mai frumos lucru pe care ti-o poate oferi cineva. te sfatuiesc sa nu mai plangi, sa te pui in pat si sa tragi un pui de somn, si sa iti aduci aminte de toate clipele frumoase petrecute cu mama ta. Sunt sigura ca ai! happy Cere-ti scuze, ajut-o, ramai alaturi de ea! Sa sti ca este greu sa fii mama! Pune-te in locul ei! Succes, iti doresc!

| Iulia_6860 a răspuns:

Buna, nu fugi de acasa. nu e o solutie, nu te bate din ce spui nu te jigneste. Faptul ca nu esti utila in casa ar trebui sa te impulsioneze, cunosc fete de varsta ta care le ajuta pe mamele lor oricand si parintii le rasplatesc cu cadouri banuti etc.Iar legat de iesit afara cat vrei tu si pana la ce ora vrei tu, vreau sa ti relatez o intamplare recenta cand am fost urmarita de cineva pana la scara blocului abia am reusit sa i inchid usa in fata. Si am 22 de ani si era abia 10 seara.

| Maryk_Alyn_Marykdown_1997 a răspuns:

Ba fi atemt si eu mai am din astea cu mama certunduma dar cand mergi undeva intr-un magazin cine iti cumpara tot ce vrei u? dar mama ta sunt sigur ca tine mult la tine dar u nu intelegi ca maama ta vrea doar sate protejeze nu fugi deacasa mama ta nu te las afara ca ie frica sa nu racesti sau alt ceva ai inteles nu fugi deacasa! Osa AI VIata UN CALVAR FARA PARINTI TAI!

| RoxanaaRoxi a răspuns:

Nu merita sa fugi de acasa.nu o mai baga in seama.Credema ca stiu cum este.Si mama mea este la fel.

| TiaFCRB a răspuns:

Toti copii isi iubesc mamele si spun ca sunt rele ca sunt scorpii
Unii zic ca vor sa plece de acasa asa ziceam soi eu cand aveam 9 ani! Acum am 12 ani si mama nu ma lasa afara decat pana la ora 20:00 daca nu e acasa si e doar tata pot sta si pana la 20:45..sau chiar pana la 21:00 dar mai mult nu ma lasa.
Intr-un final m-am suparat rau pe ea spunandu-i ca pe fratele meu mai mare il lasa mai mult. Ea mi-a spus ca el e mai mare si mai nustiucum
Mam suparat rau pe ea si a venit la mine si mi-a explicat ca eu :
1.Sunt mai mica decat el.
2.Sunt fata si se pot intampla accidente
3.Si eu sunt dezvoltata fizic la 12 ani f bine si mi-a spus ca asa arata ea la 17-18 ani.
Apoi mam multumit cu ce mi-a spus am inteles tot si de atunci am incercat sa ii fac pe plac.
Apoi a venit problema cu curatenia in casa.
Mamele care au copii dupa avarsta de 10 ani cam asa sunt
Ele vor sa ne invete sa dam cu matura(ca si greu e )sa stergem praful(cum am mai zis..usor)sa calcam(laughing)sa spalam si multe altele.
Da la un moment dar se vaita cu un scop : de a ne arata cat de mult munceste pentru tinje pentru mine pentru el pentru ea pentru.
Acum muncesc mult pentru ea.
Asa si ultima problema este plecatul de acasa:
Mama ta te iubeste enorm de aia tea adus pe lume si vrea ca tu sa fii responsabila in viitor (asa sunt toate)Uh ramani acasa si ajut-o cat poti uh si asa suporti incepi sa devi gospodina
Eu stiu sa fac o gramada acasa si uneori chiar imi place mai ales sa spal aragazullaughing o sa fie bine iti promit.

Alte răspunsuri
| Tasya05 explică:

Da vezi tu ca era intrebarea despre idolul meu :l.

| Tasya05 explică (pentru carishoory):

Oricum, s-a rezolvat problema happy. Am luat in considerare sfatul tau, am stat de vorba cu ea. In fiecare zi, o ajut la cateva treburi casnice, si pentru asta primesc 10 lei, pe zi laughing). Si... cu iesitul pe afara.laughing Acum, depinde. Mai nou ma lasa pana la 21:00-22:00, daca sunt cu gasca mai mare. Daca sunt doar cu prietena mea cea mai buna, doar pana la 20:30. Ideea e ca, s-a rezolvat totul, si acum ne intelegem perfect :X

| iamthewildyouth a răspuns:

Sa-ti spun o poveste: mama mea a plecat din tara pe cand aveam 4 ani, iar acum cand incerc sa vorbesc cu ea imi spune sa o las in pace ca ea si-a refacut viata.Eu fac parte din trecut.Asta inseamna o mama rea si o ''scorpie''.
Nu cred ca mama ta nu ti-a spus ca nu te iubeste si cred ca ti-a fost alaturi cand ai avut nevoie, chiar daca nu vrei sa recunosti.Ar trebui sa iti ceri scuze. Pune-te in locul ei.Nu mai fi atat de orgolioasa si nu mai pune la suflet tot.Invata sa o apreziezi pentru ceea ce face pentru tine.Ca ea iti da de mancare si ea te imbraca... Daca fugi de acasa ce o sa faci? Unde o sa stai? Ce o sa mananci? Gandeste inainte de a actiona! Ar trebui sa porti o discutie cu mama ta si sa ii spui ce simti intr-un mod cat se poate de frumos, fara sa o faci ''scorpie'' sau mai stiu eu ce.Succes!

| Capatina_Antonio_1997 a răspuns:

Si a mea e la fel si ma doare am fugit dar a chemat politia dupa mine si ma gasit apoi m-a certat deci mai bine ma contactezi la adresa de imail c.antonio1982@yahoo.com

| onelove12 a răspuns:

Nu e bine deloc sa fugi de acasa!

| Cojocaru_Andreea-Iuliana_1994 a răspuns:

Sa figi de acasa nu e deloc o idee buna. si eu am fost in situatia ta de multe ori dar eu nu am o bunica si un tata care sa imi tina partea si tata face mai rau decat mama dar ma gandesc ca mai am decat un an pana termin si o sa plec din casa lor si o sa pot sa am trebuie mea si sa nu ma deranjeze nimeni. gandeste-te si tu la asta si nu iti pierde curajul

| DarkBlood32 a răspuns:

"scorpia aia de mama" iti vrea binele ca daca iesi afara e posibil sa te violeze cineva straight face

| ionutzz2590 a răspuns:

Nu pleca delanga cei care te iubesc

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Dap,draga mea, e singura solutie. Daca vrei sa te bati cu cainii pe o bucata de carne de pe jos sau tomberoane sa dormi pe trepte inghetate sa ingheti dupa prima ploaie si sa fi de nerecunoscut.Nu exista nu te suporta nu exista te iubeste mai putin doar ca aia e mai mica si ar e cu mintea mai dusa si ii trebuie mai multe si trebuie sa-i explice chestii.Tu esti mare deja la 13 ani trebuie sa intelegi chestile astea, ca acum e vremea (cam de 2 ani) sa lasi papusile,sa ajuti prin casa, daca nu de placere, doar sa scape mami de mancare, spalat vase etc mai repede, sa aiba mai mult timp, sa stea cu tine.Eu sunt baiat, si mai mare ca tine si o ajut de placere si pentru ca sa stam impreuna mai mult si la spalat vase, facut mancare, aspirat, maturat etc.Cand is mici copii plang mult, din motive prostesti, vor multe si inteleg putine, de aia parintii vor sa creasca si sa se maturizeze cat mai repede, si sa gandeasca cat mai normal nu prin prisma copiilor.Asta nu inseamna ca acum de la 13 ani gata cu joaca sau iesiti la plimbari sau filat baietii dar increderea trebuie so castigi.Un prieten abia luase permisu de mai putin de 1 an si nu credea ca tata o sa-i dea cheile de la masina sa mearga la 60 km singur, si spre surprindera lui i le-a dat faza sa zica nimic, pentru ca a condus cu el, a vazut cum merge si ia castigat increderea.Increderea se castiga, nu se primeste de-a gata, ca si multe alte lucruri.Asta ii un lucru pe care parinti abia il asteapta de la copii, ca semn ca, cresc si gandesc mai logic...sa priceapa ca multe lucruri care le credeau ca le merita de-a gata trebuia castigate, printre care increderea, banii, independenta.In USA parintii bogati (uni mai cu minte) cu case de 4 milioane de $ si masini de alte 200.000, trimit copii de la 18 ani sa lucreze, sa-si plateasca singuri ratele de 300$ la masina, sa locuiasca singuri, sa se descurce singuri.Majoritatea chiar daca au scoala lucra cu jumate de norma pentru ca daca vrei bani de vacanta, rata, benzina, petreceri asa trebuie.In viata trebuie sa alegi ce-i mai bun, si unde-ti merge mai bine.Pe strada cu siguranta no sa-ti mearga.Stai acasa, si fata ascultatoare, ajuta, invata de cel putin 7-8 si totul o sa fie bine, crede-ma.

Alte răspunsuri
| BaGaHaS a răspuns:

Doamne...esti doar o copilalaughing
Gandeste bine ce faci si stai acasa!

| Andreutza1997 a răspuns:

Da si eu am patit la fel ca tine. Dar la mine ee alta treabasad Nu ma lasau parintii sa fiu cu un baiat pentru ca ee sarac si acum ma doare inima ca nu pot sa fiu cu el!crying

| AlleAllexandra1 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie numai ca mama mea e mama vitrega dar iti pot da un sfat scumpo! INDURA fii puternica fa ce iti place nu plange lupta pentru fericirea ta si dca vrei si ai bunici cu tine in oras sau sat atunci mergi la ei pana se linistesc apele si mama ta isi va da seama ca fara tine e foarte greu asculta ce zic si in niciun caz sa nu fugi de acasa

| Balasca_Catalin_1989 a răspuns:

Buna mai de ce esti asa suparata pe mama ta?

| Lumenoua a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa fugi mai ales daca fugi si nai unde fugi. Trebue sa mai astepti pana o sa ai niste relatii bune cu mama ta sau pana o sa cresti.Dar mai bine sa ai mai bune relati )

| valentinamarinamary a răspuns:

Unde ai sa te duci? gandeste. oricum am trec s eu prin asa ceva, dar stai linistita o sa treaca perioada

| Manisor_Ruxandra_1992 a răspuns:

Cred ca ar mai trebui sa cresti si sa te maturizezi si apoi iti dai seama ca mama ta nu e scorpie, nici nu intoarce pe nimeni impotriva ta. ai 13 ai.ce ai vrea sa faci la varsta asta? sa escaladezi munti? vezi-ti de copilarie si daca te crezi sufiecient de matura si in masura sa faci anumite lucruri atunci gandeste cu capu' nu cu altceva si accepta'ti varsta. fugitul de acasa nu ajuta la nimic. ba chiar inrautateste totul

| AmyGrigoriu a răspuns:

Si la mine e la fel doar ca la mine toata familia o iubeste pe sora mea mai mica... ei zic ca e SENSIBILA...
Pe cuvant tata zice ca vai ce note mari are iar mama ce harnica este numai pe ea o lauda iar ea ca sa ma necajasca imi zice ca " macar eu nu stiu nimica " sau ca "Eu sunt mai sensibil ca tine " dar eu tot ma impac cu ea.Eu te cred si eu am 13 ani si in locul tau as lasa un bilet pe masa ca daca nu ma mai vreti plec si m-as ascunde undeva in casa.CA SA NU SE SPERIE RAU FAMILIA.

| CeausuAlin1994 a răspuns:

Nu nu este eu zic sa vorbesti cu bunicii tai pentru ca ei or fi mai intelegatori si ori ce bunici isi iubesc nepotii si daca or sa afle o sa ia masuri

| alex221 a răspuns:

Lol,ai mei ma lasa aproape sa fac ce vreau doar sa nu fumez si sa le conduc masina laughing
doar am 17 ani, si ma lasa sa merg unde vreau si sa stau cat vreau happy, si maicamia e un pic scorpie dar n-am cei face.

Alte răspunsuri
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Eu sunt "dadaca" unui pusti de 4 ani crying(.