| Valenziana a întrebat:

Am 15 ani, si acum 3 ani am cunoscut o persoana de 15 pe atunci (acum 18) dar nu in viata reala, intr-un joc. Eu atunci nu i-am zis varsta mea reala pentru ca 1:cand l-am cunoscut nu credeam ca vom fi prieteni, la inceput nici nu vorbeam nimic, doar ca intr-o zi am discutat si de atunci am continuat si am ajuns prieteni buni, foarte buni si 2.niste persoane tot radeau de mine in viata reala pentru ca eram mica asa ca am vrut sa am un loc in care sa fiu "linistita". Problema este ca au trecut 3 ani si tot nu i-am spus adevarul pentru ca dupa cum am mentionat, am devenit prieteni buni iar dupa ce a trecut atat de mult timp in care sa afle ca l-am mintit probabil nu va mai avea incredere in mine si nu vom mai fi prieteni. Plus ca "am hotarat" sa ne intalnim face to face vara asta si este si nu stiu ce sa fac.Nici eu nu ma simt bine stiind situatia asta dar nu am curajul suficient sa ii spun si nici nu stiu cum sa abordez situatia. Chiar m-as simti foarte prost daca nu am mai vorbi niciodata desi stiu ca puteam evita asta. Pe langa aceasta am auzit unii tot de 18 spunand ca nu ar iesi niciodata cu cineva mai mic de 16, nu au despre ce vorbi si chestii de genul acesta, ceea ce ma supara si mai tare.
Deci va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti:cum sa-l abordez si sa ii spun? Tot trebuie sa recunosc la unmoment dat, si vreau sa o fac cat mai curand, doar ca imi lipseste curajul. Initial ma gandeam sa il mint iar cu ceva ca sa incheiem direct legatura, dar am renuntat pentru ca tot din cauza unei minciuni sunt in situaita asta. Multumesc!

21 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic sa ii spui adevarul inainte.
Adica daca va intelegeti bine, varsta nu ar trebui sa aiba vreo problema.
Daca insa o sa faca figuri, o sa iti dai seama ca eu nu e de tine.
Sunt chiar interesante cunoasterile astea online happy

| Valenziana explică (pentru DoarBogdan):

Sa stii ca sunt big grin
Eu zic ca ne intelegem dar mna, mai sunt care zic ca vor persoane de aceeasi varsta sau mai mari pentru ca sunt mai "mature" si au ce discuta, in rest nu.

| cristimihailov a răspuns:

De ce crezi ca vrea sa te vada in vara asta si nu a insistat mai devreme?

| Valenziana explică (pentru cristimihailov):

El e in alta tara, termina ultimul an de liceu si vine la facultate in Romania, asa ca, cu aceasta ocazie a zis sa ne vedem

| cristimihailov a răspuns:

Amicul ala al tau nu cauta decat sa incalzeasca cocoselul. Erai un refugiu prin care incerca si el sa isi testeze calitatile de cuceritor.

Acum ca s-a ivit ocazia sa faca facultatea in Bucuresti (esti sigura ca alta tara nu e echivalent cu alt oras) a zis ca na... are pe cineva aici sa il indrume...

Stai linistita si renunta la el. Facultatea ii va deschide oportunitati mult mai multe si mai mari.

De ce ar trebui sa iasa cu o fata de 15 ani... cand mare lucru nu poate face cu ea... cand sunt atatea la facultate... si unele cu adevarat nebune...

O sa stea o perioada cu tine pana isi gaseste pe cineva. Apoi o sa iti zica sorry... am incercat. Dar nu ne potrivim... si tu o sa suferi fara sa iti dai seama ca esti manipulata.

| Valenziana explică (pentru cristimihailov):

Dar nu am spus ca vreau sa fim impreuna. Faza e ca eu ma simt prost

| cristimihailov a răspuns:

Fa-o dur si simplu. Sa nu mai existe cale de intoarcere si nici suspiciuni.

Unele persoane aud da... cand tu le spui nu.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai cei ce au spus ca nu se văd cu fete mai mici de 16 ani, nu a fost el, deci eu cred ca tu trebuie să îi spui ca îi deschizi un secret și ca trebuie să îți spuna ca nu se va supara,.Tu spune-i situația așa cum ai spus-o și aici, căci te va înțelege, în special ca este matur deja.Nu cred ca trebuie să mai adaugi alte minciuni, căci vei acoperi o minciună cu alte minciuni și nu se va termina bine. Dacă nu te va înțelege înseamnă ca este ca și restul băieților și nu are nimic special, deci nu merită îngrijorarea ta.(sper să nu fie așa, și să te înțeleagă)Succes.

| Valenziana explică (pentru FrumusicaSufletista):

Nu era vorba ca nu se vad cu fete, ci in general cu persoane sub 16 pentru ca nu au ce subiecte as vorbeasca, is prea mici si "mucosi", ce sa faca ei cu astea etc.
Asta este ideea, sa nu mai adaug minciuni, doar ca nu prea am curaj.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Valenziana):

E na happy. Pai mie imi place sa vorbest cu FrumusicaSufletista desi nu suntem de aceeasi varsta. Dar gandeste exact ca mine happy

| Valenziana explică (pentru DoarBogdan):

Asta e dragut happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Valenziana):

happy

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru Valenziana):

Oricum nu cred ca persoanelor constiente de ceea ce este mai important la o persoană îl interesează vîrsta (sigur să nu fie exagerat de mare). Important e faptul ca va intelege-ti, dacă pina acum v-ati înțeles neștiind varsta ta adevărată, înseamnă ca va veți înțelege și de acum încolo.

| Valenziana explică (pentru FrumusicaSufletista):

Probabil, dar nici eu nu prea am curaj si vreau sa fac asta odata, insa nu stiu cum sa abordez situatia.

| WLMA a răspuns:

Scrie un mesaj cu advarul si in care explici tot ce ai de explicat, apoi lasa-l sa se gandeasca (sa-si adune ideile) si daca nu te cauta el, cauta-l tu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. * Unii proceseaza mai greu informațiile daca nu o sa te respinga de tot, la un moment dat tot o sa vrea "mai multe explicații" si daca ține la tine nu va lasa asta sa stea intre voi. Nu il cunosc, nu stiu cum ar reactiona la chestia asta. Nu zic ca ideea mea e cea mai buna, e un moment dificil si conteaza foarte mult de el, tu il cunosti mai bine si ai putea alege o metoda mult mai buna. Oricum ar fi, spune direct, nu o lua cu ocolite. Bafta. Sa ne scrii cum ai iesit.

| Valenziana explică (pentru WLMA):

Probabil o sa dureze ceva laughing
Ti-am zis, nu prea am curaj.

| cristintza94 a răspuns:

Eu iti spun un lucru... Adevarul e pe jumatate iertat decat sa-i spui alta minciuna si sa afle mai tarziu si sa nu mai vorbeasca cu tine deloc mai bine ii spui adevarul si gata iti iei o piatra de pe inima chiar daca nu va vorbi cu tine pe moment trebuie sa accepti si sa ai rabdare dupa isi va da seama ca nu poate sa stea fara sa nu vorbeasca cu tine

| Valenziana explică (pentru cristintza94):

Problema este ca eu nu am curajul sa ii spun si nu stiu nici cum sa o fac, in ce mod, si cand, adica cum sa abordez situatia.

| cristintza94 a răspuns (pentru Valenziana):

Pai eu zic sa ii spui atunci cand e vesel sau binedispus. Ar trebui sa iti faci curaj si sa ai spui altfel o sa afle mai tarziu tot de la tine dar nu o sa-ti dai seama ca te-ai dat de gol. Ial incet nu ai spune totul odata ia-l mai pe ocolite si o sa te inteleaga

| Bibi14 a răspuns:

Pai si atunci ce varsta i-ai spus ca ai?